Covid-19 se projevuje ztrátou čichu. Vědci už vědí, co ji způsobuje

Po měsících různých studií a výzkumů odborníci přišli na to, že ztráta čichu je významným symptomem covid-19. U mnoha koronavirů může za ztrátu čichu rýma, ale covid-19 má jednu zvláštnost. Pacienti ve většině případů uvádějí, že jejich nosy jsou absolutně „čisté“, a vědci už vědí proč.

Ilustrační foto
doporučujeme

Anosmie, tedy ztráta čichu, je zdravotní handicap, který většinou doprovází běžné nachlazení ve formě rýmy. Covid-19 se liší od mnoha koronavirů i tím, že pacienti uvádějí ztrátu čichu, ale bez zjevného zablokování nosu rýmou, a i několik týdnů po odeznění příznaků stále nic necítí. Další zvláštností je, že pacientům se čich nevracel postupně, ale náhle a plně.

Podle Science Alert tento náhlý návrat čichu naznačuje obstrukci nosní dutiny. To znamená, že molekuly vůně nepronikají do receptorů v nose, jako kdybyste si dali kolíček na nos. Česká společnost Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku uvedla na svých webových stránkách vyhodnocení rozsáhlé dotazníkové studie pod vedením doktora Jérôme Lechiena za účasti Francie a dalších států. Studie uvádí, že 79,6 % pacientů trpělo úplnou ztrátou čichu a stejný podíl pacientů mělo poruchu čichu bez symptomů nosní neprůchodnosti anebo rýmy. Výzkum také uvedl, že u 11,8 % pacientů se porucha čichu objevila před ostatními symptomy covid-19. 

Je všeobecně známo, že virus SARS-CoV-2 se dostává do těla pomocí receptorů ACE2 a proteinů. V momentě, kdy se virus dostane do buňky, začne se replikovat a vyvolá zánětlivou imunitní odpověď. Odborníci se v minulosti domnívali, že virus může ničit čichové receptory, ale snímky CT ukázaly, že je tomu jinak. Na snímcích je ukázáno, že pacienti vykazovali zánět čichových rozštěpů, který narušuje čichovou funkci. Kvůli oteklé měkké tkáni s hlenem mohou pacienti bez problémů dýchat, ale nic necítí. Při zásahu imunitního systému otoky odezní a čich se vrací k normálu.

Teorie, proč se čich vrací až po několika týdnech, se zakládá na předpokladu, že čich potřebuje více času na regeneraci kmenovými buňkami z výstelky nosu. Odborníci uvádějí, že počáteční zotavení může způsobit parosmii. Ta se vyznačuje neschopností správně detekovat „přírodní“ vůně a podle pacientů téměř všechno zapáchá jako spálenina, odpadní vody nebo hniloba, dokonce i káva. Ale dobrou zprávou je, že čichové neurony se neustále regenerují a existují spolehlivé důkazy o tom, že čich je možné trénovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žádný důkaz o mimozemšťanech. Astrofyzik cupuje závěry jiného profesora

20.02.2021 00:01 NÁZOR - V roce 2017 byl zaznamenán mimořádně neobvyklý objekt, který se pohyboval Sluneční…

Čeští vědci zkoumají dopad pandemie na chování lidí v dopravě

19.02.2021 16:24 Čeští vědci zkoumají, jak pandemie covid-19 ovlivnila chování lidé v dopravě. Vedle analýzy…

Rok od začátku pandemie: Vědec prozradil, jaké výzvy teď leží před experty

17.02.2021 09:24 Za rok trvající pandemie se vědci o novém typu koronaviru dozvěděli mnoho, velké výzvy ale…

Tým českých vědců zkoumal růst plazů novou metodou, výsledek překvapil

13.02.2021 12:47 Růst plazů pomocí originální metody zkoumal tým Petry Frýdlové z Přírodovědecké fakulty UK (PříFUK)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama