Covid-19 se projevuje ztrátou čichu. Vědci už vědí, co ji způsobuje

Po měsících různých studií a výzkumů odborníci přišli na to, že ztráta čichu je významným symptomem covid-19. U mnoha koronavirů může za ztrátu čichu rýma, ale covid-19 má jednu zvláštnost. Pacienti ve většině případů uvádějí, že jejich nosy jsou absolutně „čisté“, a vědci už vědí proč.

Anosmie, tedy ztráta čichu, je zdravotní handicap, který většinou doprovází běžné nachlazení ve formě rýmy. Covid-19 se liší od mnoha koronavirů i tím, že pacienti uvádějí ztrátu čichu, ale bez zjevného zablokování nosu rýmou, a i několik týdnů po odeznění příznaků stále nic necítí. Další zvláštností je, že pacientům se čich nevracel postupně, ale náhle a plně.

Podle Science Alert tento náhlý návrat čichu naznačuje obstrukci nosní dutiny. To znamená, že molekuly vůně nepronikají do receptorů v nose, jako kdybyste si dali kolíček na nos. Česká společnost Otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku uvedla na svých webových stránkách vyhodnocení rozsáhlé dotazníkové studie pod vedením doktora Jérôme Lechiena za účasti Francie a dalších států. Studie uvádí, že 79,6 % pacientů trpělo úplnou ztrátou čichu a stejný podíl pacientů mělo poruchu čichu bez symptomů nosní neprůchodnosti anebo rýmy. Výzkum také uvedl, že u 11,8 % pacientů se porucha čichu objevila před ostatními symptomy covid-19. 

Je všeobecně známo, že virus SARS-CoV-2 se dostává do těla pomocí receptorů ACE2 a proteinů. V momentě, kdy se virus dostane do buňky, začne se replikovat a vyvolá zánětlivou imunitní odpověď. Odborníci se v minulosti domnívali, že virus může ničit čichové receptory, ale snímky CT ukázaly, že je tomu jinak. Na snímcích je ukázáno, že pacienti vykazovali zánět čichových rozštěpů, který narušuje čichovou funkci. Kvůli oteklé měkké tkáni s hlenem mohou pacienti bez problémů dýchat, ale nic necítí. Při zásahu imunitního systému otoky odezní a čich se vrací k normálu.

Teorie, proč se čich vrací až po několika týdnech, se zakládá na předpokladu, že čich potřebuje více času na regeneraci kmenovými buňkami z výstelky nosu. Odborníci uvádějí, že počáteční zotavení může způsobit parosmii. Ta se vyznačuje neschopností správně detekovat „přírodní“ vůně a podle pacientů téměř všechno zapáchá jako spálenina, odpadní vody nebo hniloba, dokonce i káva. Ale dobrou zprávou je, že čichové neurony se neustále regenerují a existují spolehlivé důkazy o tom, že čich je možné trénovat.

Související

Lidský čich

Rady lékařů: Co dělat, když vás covid-19 připraví o čich

Jedním z nejběžnějších symptomů covidu-19 je kromě běžné horečky, suchého kašle a únavy také anosmie - náhlá ztráta schopnosti vnímat čichové vjemy. V některých případech může tento symptom přetrvávat několik měsíců. A čím déle trvá, tím větší psychologickou zátěží se stává.

Více souvisejících

čich věda zdraví nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 42 minutami

před 52 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy