Do Prahy přijíždí „solární superstar“ – švýcarský vynálezce, vědec a vizionář Bertrand Piccard

Obnovitelné zdroje energie se ve světle aktuálního dění stávají pro Evropu i další země světa stále aktuálnějším i akutnějším tématem. V Praze se o své bohaté zkušenosti v této oblasti podělí švýcarský lékař-psychiatr, vynálezce a vizionář Bertrand Piccard. Tato „solární superstar“, jak je často označován, stojí za aktivitami Solar Impulse – globální platformou spojující vědu, výzkum a byznys a směřující ke klimaticky neutrální společnosti. Ostatně, Solar Impulse se jmenovalo první bezemisní letadlo s neomezeným doletem, které tento výjimečný Švýcar vynalezl a na cestě kolem světa sám pilotoval.

Bertrand Piccard bude hlavním spíkrem Kulatého stolu na téma "Švýcarsko-česká řešení pro ochranu životního prostředí", který se ukuteční  v úterý 15. března 2022 od 17.00 do 19.00 hodin v Kongresovém centru Praha a živě jej bude bezplatně přenášet ČTK na svém portálu Ceskenovinycz. Kulatý stůl pořádá Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice. Moderátorem bude investor a bankéř Radovan Vávra, v panelu vystoupí dále David Avery (šéf oddělení Cleantech ve Switzerland Global Enterprise), Patrik Reichl (ředitel agentury Czechinvest), Soňa Jonášová (ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky), Frédéric Clauss (šéf švýcarské společnosti Solaxess) a Mirek Lizec (ředitel českého startupu MIWA).

"Jsme přesvědčeni, že čisté technologie jsou novým globálním jazykem. A Švýcarsko je v tomto ohledu jedním z hlavních mluvčích. Proto si vážíme účasti pana Piccarda, který je jednou z předních světových osobností v tomto oboru," dodává Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice, pro kterého je projekt Swiss CleanTech ideální platformou pro spolupráci českých a švýcarských vědců, vývojářů, zavedených firem i start-upů. Kromě toho bude po celé zemi probíhat celoroční putovní výstava, která představí švýcarská a česká řešení v oblasti čistých technologií.

Bertrand Piccard byl jedním z prvních, kdo se na ekologii podíval z pohledu ziskovosti a ukázal ekonomické možnosti nápravy dopadů klimatické změny. Letoun Solar Impulse, který ve světové premiéře dokázal obletět bez paliva celý svět, se stal srozumitelným příkladem toho, že energetická účinnost a obnovitelné zdroje energie mají neomezené možnosti. Což je zvláště aktuální v době, kdy Evropa nově definuje svou energetickou základu pro budoucnost. „Bude snazší chránit životní prostředí hojnějším využíváním moderních a čistých technologií než bojem proti společenským trendům v oblasti mobility, životního standardu a rozvoje,“ vysvětluje Bertrand Piccard hlavní myšlenku celého projektu Solar Impulse, který vymyslel společně se svou manželkou Michèle a v rámci nějž celosvětově neúnavně prosazuje na stovkách příkladů čistých technologií a řešení ochrany klimatu a přírody.

Bertrand je zástupcem třetí generace švýcarských vynálezců. Nejprve to byl Auguste Piccard, který otevřel cestu modernímu letectví prvním letem v jím vynalezené přetlakové kapsli. O několik desítek let později se stal Jacques Piccard průkopníkem vědecké ekologie, když během ponoru s batyskafem do nejhlubšího místa oceánu, Mariánského příkopu, objevil stopy života.

"Musíme přijmout čisté technologie a efektivní řešení, protože jsou mnohem víc než "zelené", jsou "logické". Vytvářejí pracovní místa a přinášejí zisk a zároveň snižují emise CO2 a chrání přírodní zdroje. I kdyby nedocházelo ke změně klimatu, měly by smysl. Čistý růst je mnohem lepší než špinavý status quo, který máme dnes," říká i na okraj pražské panelové diskuse Bertrand Piccard. Bertrand Piccard bude rovněž jedním z mluvčích na 11. World Congress of Environmental Education v pondělí 14. března.

Není náhodou, že právě Švýcarsko je pro vysoké procento Čechů je vzorem šetrného přístupu k přírodě. A zároveň špičkové a precizně provedené technologie. Obě témata se setkávají ve vědě, výzkumu, vývoji a výrobě zaměřené na environmentální oblast. Švýcarská vláda díky propracovanému systému podpory dlouhodobě usiluje o inovace v ochraně životního prostředí. Důkazem úspěchu této strategie jsou mezinárodní uznání řady průlomových objevů v oblasti čistých technologií a jejich četné aplikace v praxi.

Švýcarsko má v oblasti vyspělých technologií dlouholeté zkušenosti. V této souvislosti jsou vedle Bertranda Piccarda často zmiňována jména bratrů Markuse a Daniela Freitagových, kteří na počátku 90. let přišli s nápadem recyklovat staré plachty a transparenty na módní doplňky. Od té doby jejich příkladu následovaly stovky dílen a velkých firem po celém světě. Průkopníkem je také Josef Jenni, který v Oberburgu u Bernu postavil první dům na světě využívající pouze sluneční energii. A stále patří k nejvlivnějším propagátorům obnovitelných zdrojů energie.

S vybranými švýcarskými a českými projekty se mohou během roku seznámit i zájemci v České republice. Výstava Can Tech Save the World? je založena na 17 hlavních pilířích, které systematicky propojují inovace s kvalitou života. Proto vedle sebe stojí technologie, jako jsou úspora vody nebo chytré zemědělství, a rovný přístup k práci nebo kvalitní zdravotní péče. Výstava bude do konce roku k vidění v řadě českých a moravských měst. První zastávkou bude od 21. března do 8. dubna Národní technická knihovna v Praze.

Bertrand Piccard

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Proč Si Ťin-pching poprvé vynechal summit BRICS?

Na každoročním summitu skupiny BRICS, který se koná tuto neděli v brazilském Riu de Janeiru, bude letos chybět vůdce její nejmocnější členské země. Čínský prezident Si Ťin-pching, který BRICS považuje za klíčový nástroj k přetváření světového mocenského uspořádání, poprvé za více než desetiletí své vlády summit osobně vynechá.

před 1 hodinou

včera

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

včera

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

včera

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

včera

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

včera

4. července 2025 22:03

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

4. července 2025 21:27

4. července 2025 20:54

4. července 2025 20:12

4. července 2025 19:26

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

Zdroj: David Holub

Další zprávy