Do Prahy přijíždí „solární superstar“ – švýcarský vynálezce, vědec a vizionář Bertrand Piccard

Obnovitelné zdroje energie se ve světle aktuálního dění stávají pro Evropu i další země světa stále aktuálnějším i akutnějším tématem. V Praze se o své bohaté zkušenosti v této oblasti podělí švýcarský lékař-psychiatr, vynálezce a vizionář Bertrand Piccard. Tato „solární superstar“, jak je často označován, stojí za aktivitami Solar Impulse – globální platformou spojující vědu, výzkum a byznys a směřující ke klimaticky neutrální společnosti. Ostatně, Solar Impulse se jmenovalo první bezemisní letadlo s neomezeným doletem, které tento výjimečný Švýcar vynalezl a na cestě kolem světa sám pilotoval.

Bertrand Piccard bude hlavním spíkrem Kulatého stolu na téma "Švýcarsko-česká řešení pro ochranu životního prostředí", který se ukuteční  v úterý 15. března 2022 od 17.00 do 19.00 hodin v Kongresovém centru Praha a živě jej bude bezplatně přenášet ČTK na svém portálu Ceskenovinycz. Kulatý stůl pořádá Velvyslanectví Švýcarské konfederace v České republice. Moderátorem bude investor a bankéř Radovan Vávra, v panelu vystoupí dále David Avery (šéf oddělení Cleantech ve Switzerland Global Enterprise), Patrik Reichl (ředitel agentury Czechinvest), Soňa Jonášová (ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky), Frédéric Clauss (šéf švýcarské společnosti Solaxess) a Mirek Lizec (ředitel českého startupu MIWA).

"Jsme přesvědčeni, že čisté technologie jsou novým globálním jazykem. A Švýcarsko je v tomto ohledu jedním z hlavních mluvčích. Proto si vážíme účasti pana Piccarda, který je jednou z předních světových osobností v tomto oboru," dodává Philippe Guex, velvyslanec Švýcarska v České republice, pro kterého je projekt Swiss CleanTech ideální platformou pro spolupráci českých a švýcarských vědců, vývojářů, zavedených firem i start-upů. Kromě toho bude po celé zemi probíhat celoroční putovní výstava, která představí švýcarská a česká řešení v oblasti čistých technologií.

Bertrand Piccard byl jedním z prvních, kdo se na ekologii podíval z pohledu ziskovosti a ukázal ekonomické možnosti nápravy dopadů klimatické změny. Letoun Solar Impulse, který ve světové premiéře dokázal obletět bez paliva celý svět, se stal srozumitelným příkladem toho, že energetická účinnost a obnovitelné zdroje energie mají neomezené možnosti. Což je zvláště aktuální v době, kdy Evropa nově definuje svou energetickou základu pro budoucnost. „Bude snazší chránit životní prostředí hojnějším využíváním moderních a čistých technologií než bojem proti společenským trendům v oblasti mobility, životního standardu a rozvoje,“ vysvětluje Bertrand Piccard hlavní myšlenku celého projektu Solar Impulse, který vymyslel společně se svou manželkou Michèle a v rámci nějž celosvětově neúnavně prosazuje na stovkách příkladů čistých technologií a řešení ochrany klimatu a přírody.

Bertrand je zástupcem třetí generace švýcarských vynálezců. Nejprve to byl Auguste Piccard, který otevřel cestu modernímu letectví prvním letem v jím vynalezené přetlakové kapsli. O několik desítek let později se stal Jacques Piccard průkopníkem vědecké ekologie, když během ponoru s batyskafem do nejhlubšího místa oceánu, Mariánského příkopu, objevil stopy života.

"Musíme přijmout čisté technologie a efektivní řešení, protože jsou mnohem víc než "zelené", jsou "logické". Vytvářejí pracovní místa a přinášejí zisk a zároveň snižují emise CO2 a chrání přírodní zdroje. I kdyby nedocházelo ke změně klimatu, měly by smysl. Čistý růst je mnohem lepší než špinavý status quo, který máme dnes," říká i na okraj pražské panelové diskuse Bertrand Piccard. Bertrand Piccard bude rovněž jedním z mluvčích na 11. World Congress of Environmental Education v pondělí 14. března.

Není náhodou, že právě Švýcarsko je pro vysoké procento Čechů je vzorem šetrného přístupu k přírodě. A zároveň špičkové a precizně provedené technologie. Obě témata se setkávají ve vědě, výzkumu, vývoji a výrobě zaměřené na environmentální oblast. Švýcarská vláda díky propracovanému systému podpory dlouhodobě usiluje o inovace v ochraně životního prostředí. Důkazem úspěchu této strategie jsou mezinárodní uznání řady průlomových objevů v oblasti čistých technologií a jejich četné aplikace v praxi.

Švýcarsko má v oblasti vyspělých technologií dlouholeté zkušenosti. V této souvislosti jsou vedle Bertranda Piccarda často zmiňována jména bratrů Markuse a Daniela Freitagových, kteří na počátku 90. let přišli s nápadem recyklovat staré plachty a transparenty na módní doplňky. Od té doby jejich příkladu následovaly stovky dílen a velkých firem po celém světě. Průkopníkem je také Josef Jenni, který v Oberburgu u Bernu postavil první dům na světě využívající pouze sluneční energii. A stále patří k nejvlivnějším propagátorům obnovitelných zdrojů energie.

S vybranými švýcarskými a českými projekty se mohou během roku seznámit i zájemci v České republice. Výstava Can Tech Save the World? je založena na 17 hlavních pilířích, které systematicky propojují inovace s kvalitou života. Proto vedle sebe stojí technologie, jako jsou úspora vody nebo chytré zemědělství, a rovný přístup k práci nebo kvalitní zdravotní péče. Výstava bude do konce roku k vidění v řadě českých a moravských měst. První zastávkou bude od 21. března do 8. dubna Národní technická knihovna v Praze.

Bertrand Piccard

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

včera

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy