Epidemii covid-19 v Británii nespustil pacient nula, prokázala studie

První případy koronaviru do Spojeného království přineslo nejméně 1300 nakažených, nikoliv jeden pacient nula. Většina infikovaných přitom přišla z jiných evropských zemí.

Vyplývá to z nové studie Covid-19 Genomics UK Consortium (Cog-UK), informoval zpravodajský web BBC.

Vědci dospěli k závěru, že Čína, kde se koronavirus SARS-CoV-2 poprvé objevil koncem loňského roku, měla na propuknutí epidemie ve Spojeném království zanedbatelný dopad. Většina nakažených do země totiž přicestovala z jiných evropských států.

Vědci zkoumali genetický kód vzorků viru od 20.000 lidí, u nichž se nákaza potvrdila ve Spojeném království. Následně sestavili něco jako masivní rodokmen viru, který byl zkombinován s daty o předchozích cestách infikovaných mimo zemi. Cílem tohoto postupu bylo zjistit původ epidemie v Británii.

Závěrem studie je, že epidemii v Británii nespustil jediný pacient nula, ale nejméně 1356 zdrojů. V každém z těchto případů si někdo nemoc přinesl ze zahraničí, a ta se pak začala šířit.

"Překvapujícím a vzrušujícím závěrem je, že jsme zjistili, že epidemie ve Spojeném království propukla v důsledku velmi vysokého počtu oddělených importací," uvedl profesor Nick Loman z Birminghamské univerzity. "Nebyl to pacient nula," doplnil.

Přímo z Číny bylo do Spojeného království podle studie dovezeno méně než 0,1 procenta z prvních případů. Nejvíce nakažených naopak koncem února přicestovalo z Itálie, začátkem a v polovině března ze Španělska a v polovině až ke konci března z Francie.

"Velkým překvapením pro nás je, jak plynulý to byl proces, rychlost a zdroj nově přineseného viru se rapidně měnily v průběhu jen několika týdnů," uvedl profesor Oliver Pybus z Oxfordské univerzity.

Zároveň se koronavirus do Spojeného království podle studie dostal později, než se původně očekávalo. Podle závěrů vědců zhruba 80 procent z nových případů bylo do Spojeného království importováno mezi 28. únorem a 29. březnem, když se stále debatovalo o uzávěře. Následně začal počet případů dovezených z ciziny rychle klesat.

Nejstarší evidovaný případ ve studii pocházel ze začátku února, je však možné, že se v zemi nákaza objevila ještě dříve, ale tato analýza ji nedokázala zachytit.

Diskutovaný fotbalový zápas Liverpoolu a Atlética Madrid 11. března měl podle studie pravděpodobně zanedbatelný vliv na propuknutí koronaviru ve Spojeném království. Na zápas podle odhadů ze Španělska přiletělo asi 3000 fanoušků, v polovině března ale ze Španělska do Británie každý den létalo zhruba 20.000 lidí.

Každý z importovaných případů podle studie způsobil řetězový přenos, uzávěry a omezení shlukování lidí ale šíření výrazně zpomalily.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie Vědci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu povstal jako fénix z popela. Na klíčová místa dosazuje své lidi, média hovoří o mafii

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu je po útoku hnutí Hamás ze 7. října 2023 v neobvyklé politické pozici, která mu přináší jak nové výzvy, tak i nečekané příležitosti. Útok, který byl jedním z nejničivějších za poslední desetiletí, přitom zpočátku přivedl jeho politickou kariéru na hranici propasti, když čelil kritice ohledně bezpečnostních selhání. Ukazuje to analýza serveru CNN.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Plamenný projev Sáncheze na COP29: Počasí zabilo v Španělsku stovky lidí, může za to klimatická krize

Na klimatické konferenci COP29 v Baku vystoupil španělský premiér Pedro Sánchez, který ve své řeči varoval před narůstajícími hrozbami klimatické změny, která zasáhla i jeho zemi. Španělsko nedávno čelilo ničivým záplavám, které si vyžádaly více než 200 obětí, a Sánchez uvedl, že podle odborníků by záplavy byly méně intenzivní, kdyby nedocházelo k prohlubování klimatické krize. Svět podle něj vysílá stále hlasitější varovné signály, ale mnohé vlády reagují pomalu nebo dokonce popírají realitu.

včera

COP29

Za změny počasí nemůžeme, přesto nás ničí nejvíc. Jednání na COP29 se vyostřují, Čína se staví na odpor

V hlavním městě Ázerbájdžánu, Baku, se koná 29. konference COP o klimatické změně, kde světoví lídři a diplomaté usilují o dosažení nových cílů financování klimatických opatření pro rozvojové země. Tento závazek, který je součástí Pařížské dohody, má do roku 2025 přinést významné navýšení předchozího příslibu ve výši 100 miliard dolarů ročně, určeného k podpoře snižování emisí a adaptace na klimatické dopady v chudších zemích. Rozpory mezi očekáváním rozvojových zemí a možnostmi bohatších států jsou však výrazné a jednání se podle BBC vyostřují.

včera

včera

António Guterres

COP29: Počasí nás zničí. Svět předvádí ukázkovou lekci destrukce klimatu. Rodiny prchají, lidé umírají, děti hladoví

Letošní rok představuje „ukázkovou lekci destrukce klimatu,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres při svém vášnivém projevu na zahájení konference. Ve svém projevu Guterres vykreslil situaci jako katastrofální: rodiny prchající před bouřemi, zničenou biodiverzitu v přehřátých oceánech, pracovníky a poutníky kolabující v nesnesitelném horku, povodně ničí nejen komunity, ale i infrastrukturu, a děti jdou spát hladové, protože sucho pustoší úrodu. Podle něj jsou všechny tyto tragédie zesilovány změnou klimatu způsobenou člověkem. 

včera

včera

včera

včera

včera

Trump není jen noční můrou vědců. Ohrožuje i fungování americké armády, varují experti

Trumpův skeptický postoj k problematice klimatu by podle odborníků mohl vážně ohrozit efektivitu a operace americké armády. Navrhované změny, jako rozpuštění Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nebo omezování snah o snižování závislosti Pentagonu na fosilních palivech, považují za velmi rizikové jak současní představitelé ministerstva obrany, tak i bývalí národní bezpečnostní úředníci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy