Jak se ochladit v horku? Vědci se podívali na "zaručené" rady. Zjistili, které fungují

Existuje pár osvědčených babských rad, jak se nejlépe zchladit během horkých dnů. Například otevřít všechna okna nebo si dát studený nápoj, ale které tipy jsou založeny na faktech a které věda vyvrátila?

Větrák, nezbytná výbava každého bytu v letních měsících. Ačkoliv vzduch neochladí, pohybuje jím a vytvoří příjemný vánek. Důkazy o tom, že větrák skutečně funguje a pomocí vánku ochlazuje tělo jsou smíšené. Některé studie zjistili, že větrák může tělo ochlazovat, ale v případě, že je teplota příliš vysoká, spíše to člověku ublíží.

Obecný předpoklad funkčnosti větráku je, když je teplota do 37 stupňů Celsia. V případě, že větrák použijete při vyšší teplotě, může vás spíše ohřát a dehydrovat. Také vlhkost má svůj podíl na menší efektivnosti větráku. Přestože se vzduch pohybuje kolem, je vlhký a brání k odpařování potu z těla. Podle BBC je k jasnému verdiktu potřeba více dat, ale v případě, že teplota přesáhne 37 stupňů Celsia, je lepší nechat větrák vypnutý.

Ve velkém horku je třeba dbát na přísun tekutin, ale je lepší si dát studený nebo horký nápoj? Lidské tělo může během dvou hodin vyprodukovat až dva litry potu za hodinu, což je nejlepší způsob, jak ochladit své tělo. Teorie horkého nápoje spočívá v tom, že se tělo ohřeje zevnitř, člověk se zpotí a tím i ochladí. Výzkum, který podpořil myšlenku, že studené nápoje jsou lepší, byl vyvrácen, protože podle Ollie Jay, docenta termoregulační fyziologie na univerzitě v Ottawě, byla teplota u dobrovolníků špatně měřena pomocí rektálních teploměrů.

Jeho tým při experimentu měřil teplotu z osmi různých míst na těle a dospěl k závěru, že horké nápoje nás ochladí více, protože se zvýšila produkce potu. Ale jinak je to ve vlhkém prostředí, protože pot se ve vlhku neodpařuje, je lepší si dát něco studeného, třeba pivo.

Pokud je to jen jedno pivo nebo dvě, nemusíte se bát. V roce 1885 nutili vědci dobrovolníky cvičit, dokud se jim nezvýšila tělesná teplota a pak jim naservírovali pivo. Jak se dalo očekávat, vědci uvedli, že došlo ke „zvýšené produkci moči,“ a to by mohlo vést k dehydrataci. Rozdíl mezi nealkoholickým pivem a pivem s alkoholem byl minimální.

Nová španělská studie zjistila, že pití piva a vody zavodňuje organismus naprosto stejně, ale nikdo neví, proč se po pivu chodí více na záchod. Nelze prokázat, jestli nás pivo ochlazuje, ale rozhodně nás dvě piva nemůžou dehydrovat.

Otevřít okna, to je první věc, kterou většina z nás udělá, když touží po troše vánku. Ale je to chyba. Otevřít okna může fungovat pouze v případě, že je venkovní vzduch chladnější než ten doma. I když je venku vánek, ale vzduch je horký, může nám to spíše ublížit. V horkých letních dnech by se okna měla otevírat pouze v noci.

Související

Teplotní rekord, ilustrační foto

V Česku padaly další rekordy, na více než stovce stanic

V Česku padaly teplotní rekordy také na začátku prázdnin. Nové maximum pro 1. červenec dnes teploměr ukázal na 128 ze 153 stanic měřících více než 30 let. Nejtepleji bylo v Kuchařovicích na Znojemsku, kde se teplota vyšplhala na 38,4 stupně Celsia. Je to zdejší rekord pro celý červenec i za 67 let fungování této stanice. Absolutní rekord meteorologové zaznamenali ještě na stanici Město Albrechtice. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Více souvisejících

horko

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy