Jak se testují vakcíny na covid-19? Pokusy vypadají slibně, příbuzní člověka jsou imunní

Imunita je jednou z nejdůležitějších schopností lidského těla a díky ní je lidstvo schopno přežívat tisíce let, aniž by podlehlo řadě nebezpečných chorob. Ačkoliv se o jejím významu v posledních letech příliš nehovořilo, na světlo světa ji opět vytáhla aktuální pandemie nového typu koronaviru. Zatímco u lidí je ale imunita proti covid-19 dosud jednou velkou záhadou, pokusy na opicích ukazují velmi slibné výsledky.

Ilustrační foto
doporučujeme

Naše imunitní systémy si uchovávají vzpomínky na nepřátele, které díky obranyschopnosti těla v minulosti překonaly. U většiny virů nám zbytkové protilátky umožňují, abychom se s nimi rychle vypořádali, pokud jim budeme opětovně vystaveni.

Neplatí to ale pro všechny nemoci. Jednou z nejkritičtějších otázek týkajících se nových infekčních nemocí proto zůstává, zda se u přeživších jedinců imunita vytváří, a pokud ano, jak dlouho trvá.

V případě lidí to zatím není příliš možné zjistit. Ti, kdož přežili covid-19, se jen zřídkakdy chtějí nechat otestovat opětovným vystavením viru. Výzkumníci se proto musí obrátit na zvířata.

Tým vedený profesorem Danem Barouchem z Harvardovy univerzity infikoval devět dospělých makaků koronavire SARS-CoV-2 a poté sledoval jejich příznaky. Ačkoli byly použity tři různé dávky, virová nálož u všech opic dosáhla vrcholu už druhý den a poté klesala. Po 21. až 28. dnech už v jejich těle nebylo po viru ani památky.

Opice podle studie neměly příliš příznivý průběh nemoci. Vyvíjely se u nich zápaly plic a záněty v různých orgánech, žádná z nich ale neměla respirační selhání a všechny se zotavovaly rychleji než většina lidí se závažnými komplikacemi. 

Mnohem cennější je ale pro celý svět to, co následovalo 35 dní poté, co se opice vyléčily. Vědci je totiž vystavili stejným dávkám koronaviru SARS-CoV-2. Na rozdíl od první nákazy se ale žádný z případů nevyvíjel stejně. Virová nálož byla u opic navzdory stejné míře infikace nízká a začala rychle klesat. V tělech testovaných opic se vytvořila imunita.

Podle vědců by bylo lepší, kdyby imunita mohla být do lidského těla dodána vakcínou. Další vědecké týmy proto pracují na podobných experimentech, namísto přímé infikace ale opicím podávají testovací vakcíny a poté zkouší, jak testovací subjekty na přímé vystavení nákazy reagují.

V první fázi dostává každou vakcínu dostává pouze čtyři nebo pět zvířat, je tedy třeba postupovat opatrně a výsledky vyhodnotit přesně. Opice, které dostaly určité typy vakcín, ale vykazovaly ve svých tělech výrazně nižší hladiny viru. Jiné vakcíny byly spojeny s nižší detekcí viru v plicích, ne však v nosních výtěrech. Tyto údaje podle vědců naznačují, že může být snazší ochránit před covidem-19 dolní dýchací cesty oproti horním cestám dýchacím.

Ani tak ale vědci nemají vyhráno. Mnoho potenciálních vakcín, které se zdají být slibné u zvířat, následně u lidí selhává. I to je jedním z důvodů, proč je výroba vakcín tak nákladná a dlouhá. Přesto je úspěch u primátů je lepší indikací než u jiných zvířat, která jsou lidem vzdálenější.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Štěstí si za peníze koupíš. Studie ukazuje, že bohatí lidé jsou stále…

10.07.2020 13:20 Lidské štěstí má mnoho faktorů a jedním z nich jsou peníze. Několik studií již potvrdilo, že za…

VIDEO: Singapurští vědci testují metodu získávání energie ze stínu

10.07.2020 08:38 Vědci v Singapuru doufají, že se jim podaří zdokonalit novou metodu získávání energie ze stínu,…

Svět čeká v příštích letech další oteplení. Vědci řekli, o kolik stoupne…

09.07.2020 18:38 Aktualizováno Existuje riziko, že v příštích pěti letech bude globální teplota vyšší až o jeden a půl stupně…

V boji za lepší klima jde o prioritu. Výsledky nebudou hned, upozorňují…

09.07.2020 16:00 Snižování koncentrace skleníkových plynů v atmosféře je prioritou pro mnoho zemí celého světa.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy