Koronavirus mutuje pomaleji než chřipka. Jedna mutace dělá vědcům starosti

Vir SARS-CoV-2 je od první detekce v čínském Wu-chanu koncem roku 2019 studován stovkami vědeckých týmů po celém světě. Zjistily, že nový koronavirus mutuje, ale mnohem pomaleji ve srovnání s klasickou chřipkou. Svoji roli v tom hraje absence vakcíny nebo jiné účinné léčby, která by bránila viru v napadení organismu a vir se proto nemusí přizpůsobovat. Přesto existuje jedna mutace viru, která dělá vědcům starosti.

Vir SARS-CoV-2 není ten stejný, který se objevil koncem roku 2019 v Číně. Vědci našli mutaci s názvem D614G, která se pravděpodobně objevila v Itálii a nyní je až u 97 % vzorků z celého světa. Mutace se týká proteinu S (Spike), který vyčnívá z těla viru jako hrot a pomáhá mu k přichycení na buňky, které poté nakazí. Vyvstává otázka, jestli tato mutace způsobuje, že je virus infekčnější nebo smrtelnější u lidí. A může tato mutace ovlivnit úspěch budoucí vakcíny?

Lucy van Dorpová z University College London podle BBC uvádí, že některé mutace mohou pomoci viru se lépe rozmnožovat, ale většina z nich je neutrální. Podle Dorpové se mutace mohou objevit, ale to nutně neznamená, že změní chování viru. Dorpová se domnívá, že rozšíření viru SARS-CoV-2 s touto mutací na začátku pandemie má pouze „zakladatelský efekt“.

Při něm dochází k evolučnímu procesu vzniku nových biologických druhů pomocí malého množství zakladatelských jedinců. Thushan de Silva, výzkumník v oblasti imunitní odpovědi u pacientů COVID-19 uvedl, že existuje mnoho důkazů o evoluční výhodě viru s mutací D614G než u viru detekovaného v Čínském Wu-chanu. Přesto neexistují žádné důkazy, že zmutovaný vir je pro lidstvo více infekční.

Tým vědců z Genome Technology Center na newyorské univerzitě provedl experiment na lidské tkáni, kterou vystavili virus SARS-CoV-2 bez mutace a s mutací. Podle BBC vědci tvrdí, že výsledky jasně ukazují, že zmutovaný virus má vyšší riziko přenosu než vir bez mutace. Ale Dorpová zdůraznila, že výsledky jsou pouze z laboratoře a není jasné, jak je to s přenosem u skutečných pacientů.

„Biologické rozdíly byly natolik podstatné, aby dokázaly naklonit důkazy ve prospěch zvýšeného přenosu infekce,“ argumentuje Michael Farzan, který studoval virus v laboratorních podmínkách na Floridě a dospěl k závěru, že změny v proteinu S umožňují viru se účinněji zachytit v lidských buňkách.

Neexistují důkazy, že lidé nakažení virem SARS-CoV-2 s mutací D614G by byli více či méně nemocní a ve skutečnosti tato mutace může v současné době za celosvětovou pandemii covid-19. Ačkoliv vědci uvádějí, že se nejedná o neutrální mutaci, nutně to neznamená, že se změní chování viru nebo, že se bude šířit rychleji.

Vývoj nových vakcín se zaměřuje na jinou oblast hrotu na těle viru, takže ani tato mutace by neměla mít vliv na případnou novou vakcínu. Přesto budou vědci mutace viru SARS-CoV-2 neustále sledovat.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy