Kdy se svět přestane bát? Vědci spočítali, dokdy potrvá nákaza koronavirem

Šíření nového koronaviru s ohniskem v čínském Wu-chanu neustane během dní ani týdnů. Podle prvních vědeckých analýz budou nové případy nákazy přibývat několik měsíců.

"V nejlepším případě bude nákaza trvat minimálně do jara, ale spíše do léta, pak ustane," řekl pro agenturu AFP profesor na kanadské univerzitě v Torontu David Fisman, který je autorem analýzy viru pro Mezinárodní společnost pro infekční nemoci (ISID).

"Není to nic, co by trvalo do konce příštího týdne nebo příštího měsíce," doplnil Alessandro Vespignani, profesor z vysoké školy Northeastern University v americkém Bostonu.

Vědci sice patří do vybrané skupiny výzkumníků, kteří mají možnost online sledovat postup epidemie, přesto mají pouze útržkovité a neucelené informace o koronaviru.

Využívají proto matematické modely pro odhad aktuálního počtu případů nákazy a porovnávají je s minulými epidemiemi, hypotézy jsou ale nejisté a zatím i neurčité.

Například do minulého týdne si výzkumníci mysleli, že infikovaní lidé virus nešíří, dokud se u nich nezačnou projevovat příznaky onemocnění jako horečka, dušnost a zápal plic. Čínské úřady ale oznámily, že lidé šíří virus i během inkubační doby.

Její délka je přibližně dva týdny a ačkoliv Čína zavedla řadu bezpečnostních opatření, jejich účinek se ještě právě ony zhruba dva týdny neprojeví.

"Čím více toho o viru víme, tím více se podobá původci onemocnění SARS. Přenos SARS byl kontrolovatelný, doufejme, že i toto bude. Ale nebudeme to vědět ještě několik týdnů. Epidemie potrvá mnoho týdnů, zřejmě měsíců; nikdo neví, kam to povede," dodal Fisman.

Koronavirus naštěstí není horší než chřipka. Klíčový rozdíl spočívá v tom, že proti němu neexistuje vakcína a bude pravděpodobně trvat měsíce, než se vytvoří.

Každý rok přitom umírají na virus chřipky desítky tisíc Američanů. Centra pro kontrolu nemocí odhadují, že v loňském roce zemřelo na chřipku asi 40 000 občanů. Před dvěma lety byla míra úmrtnosti nejhorší za poslední desetiletí, 61 000. V Česku jde o tisíce případů ročně.

Koronavirus se ale ani nešíří tak jako chřipka. Důvod, proč není tak velkou hrozbou, jak tvrdí některá média, je ale třeba hledat v ještě širších souvislostech. Během chřipkové sezóny 2018-2019 ve Spojených zemřelo přibližně 75 procent lidí starších 65 let. Zhruba 17 procent bylo mezi lety 50 až 64. Tyto dvě kategorie představují 91 procent všech úmrtí na chřipku.

Mnoho z nich ale mělo řadu již existujících podmínek, kvůli kterým měli oslabený imunitní systém. A zprávy z Číny hovoří o tom stejném. Většina z těch, kteří zemřeli, již byla ve špatném zdravotním stavu dříve. Průměrný věk úmrtí na koronavirus je 75 let.

Související

Více souvisejících

Vědci lékaři viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy