Koronavirová bolest hlavy. Vědci zjistili, jak ji odlišit od normální

Bolest hlavy se neprojevuje pouze u lidí trpících bolestmi zad, nedostatečným spánkem nebo přepětím. Může rovněž signalizovat přítomnost nového koronaviru, ačkoliv jde o podceňovaný prvotní příznak, který si většina lidí s nemocí automaticky nespojí.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

Vědcům se podařilo definovat druhy této bolesti, které jsou typické právě při onemocnění koronavirem, a odlišit je od těch nejklasičtějších. Díky tomu je nyní jednodušší odhalit, zda jsou jedinci infikováni, nebo pouze překonávají běžné diagnózy spojené s chřipkovou sezónou, případně únavou či stresem.

Experti z Istanbulské univerzity zkoumali 3196 negativně testovaných respondentů a 262 pacientů s potvrzenou diagnózou, kteří popisovali intenzitu bolesti hlavy a její časový rozsah. Zjistili, že pulzující bolest hlavy, která bývá provázena silnou bodavou bolestí, je spojena s koronavirem.

Podle studie bolest hlavy většinou neustoupí ani po 72 hodinách, což je příznakem koroanvirové infekce. Více než deset procent pozitivních respondentů uvedlo, že bolest hlavy pociťovali minimálně takto dlouho, přitom klasická bolest hlavy většinou do druhého dne vymizí, migréna pak do tří dní.

Bolest hlavy je jedním z prvních příznaků onemocnění a často je spojena i se ztrátou čichu a chuti, případně s dalšími obtížemi. Výzkum navíc zjistil, že pozitivně testovaných mužů, kteří si stěžovali na bolest hlavy, bylo dvakrát více než žen. Bolestí hlavy trpělo 126 z 262 mužských nakažených pacientů, čili téměř polovina. 

Nadále však platí, že k hlavním příznakům tohoto onemocnění patří vyjma bolesti hlavy i zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava. Ne však každý s těmito příznaky je nakažen koronavirem. V takovýchto případech je nutné racionálně zvážit, zda jste mohli přijít s nákazou do kontaktu.

Na druhou stranu existují i příznaky, které by si mnoho z nás s koronavirem automaticky nespojilo. Některé studie ukazují, že u nakažených se mohou objevit problémy s trávením, jako například průjem či bolesti břicha.

Britská asociace otorinolaryngologů, která zastupuje ušní, oční a krční lékaře, pro změnu doporučila těm, kteří ztratí chuť nebo čich, aby se okamžitě izolovali. I to je jeden z příznaků nákazy, stejně jako záněty očních spojivek.

Čich může ovlivnit zánět sliznice, který viry vyvolávají, může omezit přístup vdechovaného vzduchu do oblasti stropu nosní dutiny, kde je umístěný specializovaný čichový epitel, a narušit detekci vůní.

Výzkumníci ze Španělska pro změnu  věří, že dalším příznakem nemoci jsou kožní léze na nohou. Lékaři pozorovali kožní léze, které přirovnali k projevu planých neštovic, především u dětí a teenagerů, ale také u některých dospělých, a to nejen ve Španělsku, ale také ve Francii a Itálii.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Očkování už dávno nejsou jen injekce. Koronaviru mohou časem bránit i…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Ačkoliv má většina lidí proces očkování spojený především s nepříjemnou injekcí, způsobů, jak do…

Planeta Země se dál ohřívá. Rok 2020 byl nejteplejším v dějinách měření,…

15.01.2021 07:28 Rok 2020 byl těsně nejteplejším v dějinách měření, poznamenaly ho mocné hurikány a nevídané lesní…

Zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný, proslavil Česko ve světě

14.01.2021 17:51 Ve věku 87 let dnes zemřel uznávaný archeolog Evžen Neustupný. ČTK o tom informovali zástupci…

VIDEO: Archeologové v Indonésii objevili nejstarší jeskynní malbu

14.01.2021 16:06 Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama