Lékaři šli s pravdou ven. Jak velká je šance, že se nakazíte nějakou nemocí?

Moderní lékařství se snaží co nejvíce zaměřit na léčbu chorob, které ohrožují lidské zdraví nebo které zatím neumíme léčit. Nezapomínají ale ani na prevenci a včasné varování obyvatel před řadou chorob, jako je například chřipka, jejíž epidemie aktuálně probíhá. Jak velká je ale šance, že se při kontaktu s nemocným nakazíte? A jak velká šance na nákazu je například u viru HIV? I na to lékaři našli odpověď.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Nemoc, bolest, ilustrační foto
doporučujeme

Na světě existuje podle Světové zdravotnické organizace zhruba 37 tisíc nemocí, z nichž většina je vzácná a nebo je neumíme léčit. Pouze méně než 10 tisíc nemocí je častějších a lékaři je dokáži za určitých podmínek vyléčit.

Porovnávat šance na nákazu všemi nemocemi je zcela nemocné, především proto, že řada z nich není přenosná, a odvíjí se od životního stylu každého jednotlivce. U mnoha jedinců také dochází k individuální výši rizika na základě jejich imunity a prostředí, v němž žijí.

Přesto lékaři dokáží u některých nemoci na základě pozorování nebo statistik spočítat, jak velká je šance na nákazu v případě, že se dostaneme do kontaktu s nemocným.

Paradoxně to ale nejde vyjádřit čísly u těch nejběžnějších nemocí jako je chřipka nebo nachlazení. V případě nachlazení například lékaři varují před rozšířeným mýtem, kdy se lze nakazit ve chvíli, kdy je lidem zima. To je podle odborníků nesmysl.

Nachlazení nechytnete, když budete běhat venku v mrazu s mokrou hlavou. Aby mohlo dojít k nákaze, je proto třeba pohybovat se na místě, kde se nachází nebo nacházel nemocný člověk. Jelikož je ale nachlazení záležitostí imunitního systému a známe asi 200 různých virů, které jej vyvolávají, přesné šance spočítat nelze.

Stejně tomu je u chřipky. Ta se rovněž přináší mezi lidmi, udrží se ale i na předmětech. Pokud jste v kontaktu s nemocným a poté si doma umyjete ruce, je to vcelku zbytečné. Chřipkové viry na pokožce většinou nevydrží déle než pár minut, naopak na oblečení se mohou udržet až 12 hodin.

Přesto jsou v tomto ohledu lékaři sdílnější a jednu statistiku v rukávu mají, Týká se očkování proti chřipce. Jednu dobu se na internetu dalo dočíst, že očkování snižuje riziko onemocnění chřipkou na dvě procenta. To je ale nesmysl, ve skutečnosti sníží riziko o asi 59 procent, tedy zhruba o polovinu.

I očkovaný člověk tudíž může chytit chřipku. A u očkování chvíli zůstaneme. V současnosti se o něm totiž nejvíce mluví v souvislosti se spalničkami. A tady mají lékaři jasno. Spalničky se přenáší vzduchem i dotykem a pokud se neočkovaná osoba dostane do blízkosti nakažen, šance na přenos, tedy nákazu, je 90 procent.

U některých nemocí ale koluje řada mýtů, která zveličuje skutečná rizika. To se týká například viru HIV, jehož přenos navzdory všeobecnému podvědomí není stoprocentní. Naopak, při styku s nakaženou osobou je riziko přenosu velmi malé. Konkrétně zhruba 2 procenta při pohlavním styku bez ochrany a pouze několik desetin procent při nechráněném orálním styku.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Planina Nazca vydala tajemství. Objeveno 140 nových obrazců

19.11.2019 08:20 Japonští vědci objevili na jihoperuánské planině Nazca a v jejím okolí na 140 nových obrazců,…

Superpotravina, která z mozku udělá počítač? Každý ji má doma, jen o ní…

18.11.2019 11:36 Jedna z mála rad od doktora, kterou by většina z nás poslechla s radostí. Denní dávka čokolády má…

Unikátní projekt českých vědců: Pěstují zeleninu pro Mars

13.11.2019 12:56 Na České zemědělské univerzitě v pražském Suchdole roste na svislých plochách zelenina, která není…

Většina Čechů měla smůlu. Pozorování unikátního jevu na obloze zhatilo…

11.11.2019 18:03 Aktualizováno Špatné počasí zhatilo pozorování přechodu Merkuru před Sluncem z většiny území Česka. V Praze tak…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama