Měsíc ženám nepřeje. Krátery nesou hlavně jména mužů

Povrch Měsíce je rozrytý krátery, které jsou pozůstatky mnoha srážek s dalšími vesmírnými tělesy. Jen několik jich lze rozeznat pouhým okem, malým dalekohledem jsou jich ale vidět stovky. Americká umělkyně Bettina Forgetová, která je i amatérskou astronomkou, začala topografii kráterů zkoumat a podivuhodné útvary už několik let překresluje. Přitom ale s překvapením zjistila, že nesou skoro výhradně mužská jména, napsal list The New York Times.

Měsíční krátery se podle pravidel pojmenovávají po slavných vědcích. Kdo byl Newton, Koperník nebo Einstein ví asi každý, ale krátery nesou i méně známá jména a Forgetová se při jejich kreslení začala zajímat, po kom jsou pojmenovány. A chtěla zjistit, kolik kráterů nese jména žen.

Na základě záznamů Mezinárodní astronomické unie (IAU), která má pojmenovávání vesmírných těles na starosti, si v seznamu začala podtrhávat krátery, kterým daly jméno ženy. "Ale skoro nebylo co podtrhávat," říká Forgetová. Z celkem 1578 pojmenovaných kráterů stálo ženské jméno jen u 33. "Nečekala jsem samozřejmě, že to bude polovina. Taková optimistka nejsem. Ale dvě procenta? To mě vcelku šokovalo," dodává.

Tohle zjištění stálo u zrodu jejího projektu nazvaného Women with Impact (Ženy, které něco znamenají). Umělkyně začala ve své tvorbě pracovat výhradně s krátery, které byly pojmenovány po ženách, a ztvárnila tak například útvary pojmenované po astronomkách Marii Mitchellové a Annie Jumpové Cannonové či astronautkách Judith Resnikové a Kalpaně Chawlaové.

Svým projektem chce upozornit na to, že ženy dál citelně chybějí v některých, zejména technických oborech a ve vědě obecně. "Kráter, to je vlastně nepřítomnost hmoty, prázdno. A já v tom vidím paralelu s tím, že v těchto oborech máme nepřítomnost žen," říká.

Astronomka Kelsi N. Singerová se domnívá, že jakkoli je malý počet kráterů s ženským jménem překvapivý, žádné překvapení to zároveň není. Kariéra ve vědě byla totiž pro ženy až do 20. století prakticky zapovězená, a protože krátery nedostávají jména žijících osobností, existuje tu podle ní "časová prodleva".

Velké nerovnoměrnosti si je vědomá i IAU, která už vydala pokyn, že při pojmenovávání kráterů na Měsíci by nyní měly mít ženy přednost. "Rozhodli jsme se, že pokud bude příležitost pojmenovat kráter po ženě, tak to uděláme," říká Rita Schulzová z výzkumného centra Evropské kosmické agentury.

Emancipace ve vesmíru ale bude běh na dlouhou trať, i když někde převaha žen ve jménech existuje už teď: například u útvarů na planetě Venuši a na některých menších měsících Uranu. To je ale ve Sluneční soustavě výjimka.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy