O koronaviru se vědělo dopředu, včetně zemí, kam se rozšíří. Varování nikdo neposlouchal

Několik posledních týdnů žije svět zákeřným koronavirem, který se šíří z čínského Wu-chanu do celého světa. Ten se u prvních pacientů objevil už v loňském roce, významné zdravotnické organizace ale riziko připustily až v lednu. Ještě dříve však před epidemií varovala umělá inteligence. Nikdo ji ale nenaslouchal.

Píše se 9. leden 2020. Čína eviduje 59 lidí nakažených novým tipem koronaviru, který připomíná SARS. Navzdory mylným informacím na internetu ale čínské úřady už několik dní předtím potvrdily, že se nejedná o nemoci SARS a MERS, které vykazovaly podobný průběh.

V tento ten Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé připustila možné problémy. Konstatovala také, že k upřesnění typu patogenu potřebuje více času, ačkoliv tým čínských expertů potvrdil, že testy vzorků odebraných pacientům prokázaly přítomnost nového typu koronaviru.

To, že epidemie neznámé formy zápalu plic, kterým se ve střední Číně nakazily desítky osob, není způsobena virem SARS, MERS ani ptačí chřipky, oznámila Čína už 5. ledna. O den později, 6. ledna, zveřejnilo Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zprávu o nové hrozbě. O tři dny dříve, než WHO.

Ve skutečnosti ale přišlo první varování mnohem dříve, a to už koncem loňského roku. 31. prosince 2019 evidovala Čína 27 nakažených ve městě Wu-chan, a BlueDot, kanadský systém umělé inteligence sloužící k monitorování epidemií, v tentýž den vydal první varování.

Jak uvedl server Wired, na rychlosti v případě takového rizika záleží nejvíce, lidé ale umělé inteligenci nenaslouchali. Trvalo proto další týden, než si svět začal uvědomovat, že nastal problém. Týden, během kterého se virus šířil do celého světa.

BlueDot přitom funguje na jiném principu, než dnes mnoho lidí. Nepoužívá sociální sítě, protože informace na nich jsou zmatečné a často nepravdivé. Namísto toho monitoruje světové i lokální zpravodajství v celkem 65 jazycích, sleduje oficiální prohlášení úřadů a organizací, a sleduje řadu dalších informačních kanálů.

Tím ale schopnosti této umělé inteligence nekončí. Dokáže díky analýze prodejů letenek a letů samotných zjistit, kam se bude virus šířit. Správně tak zavčas upozornila, že se nemoc objeví v Bangkoku, Soulu, Tchaj-peji a v Tokiu. 

Analýzy systému BlueDot přitom nejsou nijak utajené. Data se sice nedostávají k veřejnosti, výstupy jsou ale zasílány úředníkům v desítkách zemích, leteckým společnostem i nemocnicím. Ti všichni s nimi mohou pracovat, pokud je nepodcení.

Umělá inteligence ale dodnes nedostává takové pozornosti, jaké by se jí zasloužilo. A to i přesto, že BlueDot neslaví úspěch poprvé. Jako pravdivé se ukázaly už analýzy ohniska epidemie viru Zika, která vyšla v lékařském magazínu The Lancet.

"Zažíváme déjà vu," říká o koronaviru šéf a zakladatel společnosti BlueDot Kamran Khan, který pracoval jako specialista na infekční choroby v kanadském Torontu. "V roce 2003 jsem sledoval, jak virus (SARS, pozn. red.) ochromil město a paralyzoval nemocnici. Na všechny dopadalo obrovské množství duševní a fyzické únavy a já jsem si pomyslel: Nedopusťme něco takového znovu."

Podle serveru je třeba být na pozoru před tím, co lidem říkají vlády a organizace. Ty jsou totiž nejen pomalé, vycházejí ale navíc především z oficiálních zpráv z Číny, jejichž důvěryhodnost není v některých případech valná. Naopak umělá inteligence, která pátrá po zárodcích možných katastrof, může v tomto ohledu přinést nejen pravdivější informace, ale především je dokáže zpracovat mnohem rychleji.

Související

Čína, Koronavirus SARS-CoV-2

Americké tajné služby: Neexistují přímé důkazy, že covid-19 začal v laboratoři ve Wu-chanu, oznámila

Americké tajné služby ve svých odtajněných zpravodajských informacích zveřejnily, že nedohledaly žádné přímé důkazy spojující incident ve výzkumném středisku v čínském Wu-chanu s počátkem pandemie covidu-19. Tímto zjištěním americké tajné služby nepotvrdily účast zmíněného výzkumného zařízení na vzniku této globální zdravotní krize, uvádí agentura Reuters..

Více souvisejících

Wu-chan nemoci viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy