Jíte rádi mořské plody? Nová studie odhalila, co každý z nich obsahuje

Plast neboli syntetický nebo polosyntetický polymerní materiál je velice odolný a je nedílnou součástí našich životů. Ač nejsou určeny ke konzumaci, přesto se plasty infiltrovaly do vody, potravin i vzduchu a vyhnout se je jim je velká výzva. Nová studie odhalila ze vzorků nejčastěji konzumovaných mořských plodů, že každý z nich obsahoval malé množství mikroplastů.

Světový oceán pokrývá 71 % povrchu naší planety a představuje téměř 97 % celosvětových zásob vody. Vzhledem ke své rozloze zachytává více než tři čtvrtiny tepla a slunečního světla, proto má zásadní vliv na biosféru a regulaci teploty naší planety. V současné době se světový oceán stal spíše pohřebištěm pro plasty a podle vědců je třeba porozumět rozsahu kontaminace.

Vědci zjistili, že poté, co mořské druhy požily plasty, potýkaly se s viditelným fyzickým poškozením a oxidačním stresem. „Někteří dokonce zemřeli, stejně jako velryby na pláži, které jsme nalezli s plným žaludkem odpadků,“ uvádí vědci. Rizika pro suchozemské savce nejsou zatím známá, ale vědci předpokládají, že i když nebudeme polykat tolik plastů jako mořská zvířata, je třeba zjistit, kolik lidé vlastně plastu konzumují, a určit, jestli se jedná o riziko.

Vědci nakoupili na rybím trhu v Austrálii pět druhů mořských plodů, které lidi nejčastěji konzumují. Jednalo se o sardinky, chobotnice, krevety, kraby a ústřice a v každém odebraném vzorku našli vědci stopy mikroplastů.

„Pokud vezmeme v úvahu průměrné porce ústřice nebo chobotnice, může být člověk vystaven přibližně 0,7 miligramu plastu, u sardinek až 30 miligramům,“ vysvětluje autorka studie Francisca Ribeirová, která uvedla, že průměrnou hmotnost 30 miligramů má zrnko rýže.

Minulé studie naznačily, že v oblastech, kde se mořské plody konzumují pravidelně, lidé ročně snědí minimálně 11 000 mikroplastických částic. Ačkoliv částečky mikroplastů obsahují i jiné věci, jako je alkohol, voda, sůl nebo cukr, výzkum ukázal, že konzumace mořských plodů představuje pro lidský organismus většinu přijmu. 

Vědci poukazují na fakt, že univerzální způsob testování obsahu mikroplastů by usnadnil porovnávání výsledků z celého světa. Nová technika, kterou zvolili vědci z této studie, se podle webu Science Alert zdá být velmi slibná, protože odhaluje i to nejmenší množství plastů. „Nerozumíme plně rizikům, jak plasty působí na lidský organismus a na naše zdraví,“ poznamenala Tamara Gallowayová, která se domnívá, že tato nová metoda by mohla rizika co nejdříve osvětlit.

Související

Prodej ryb

Není ryba jako ryba – ta na vašem talíři smrdět nemusí!

Praha – Vydáním průvodce spotřebitele „Není ryba jako ryba“ odstartovalo Greenpeace spotřebitelskou kampaň zaměřenou na šetrný nákup ryb a mořských plodů. Jejím cílem je přimět velké obchodní řetězce v ČR (1), aby nenabízely ryby a mořské plody z přelovených populací nebo ulovené destruktivní rybolovnou metodou.

Více souvisejících

Mořské plody potraviny jídlo věda plasty

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy