Podání ruky je minulostí. Neměli bychom se k němu už vracet, varují vědci

Podání ruky mezi dvěma lidmi je rituál, který značí začátek jednání, gratulaci nebo také uznání či rovnost vůči svému protějšku, ale strach z viru SARS-CoV-2 mění naší psychologii. Podání ruky může být jedním z nejrizikovějších přenosů viru mezi lidmi, ale po tisícileté tradici může být podání ruky natolik zakořeněné, že nepůjde snadno zastavit.

První záznamy o podání rukou pocházejí ze starověkého Řecka z 5. století před n. l. Artefakt, v Pergamonském muzeu v Berlíně, vyobrazuje vojáky, kteří si vzájemně tisknou ruku. Traduje se, že podání ruky dříve bylo gestem míru, které oběma účastníkům mělo ukázat, že protějšek nemá v ruce zbraň.

Podání rukou se v různých kulturách liší, například u východoafrického kmene Masajů patří mezi nejkratší a jde v podstatě jen o otření dlaní rukou o sebe nebo jen samotné dotknutí. V Indii se podává ruka při obchodním jednání, v ostatních případech převažuje tradiční pozdrav úcty Namaste.

Tento rituál, který nás provází již tisíce let může však s virem SARS-CoV-2 pominout. Čím tedy nahradit podání ruky, aby se dále nešířili viry a bakterie? Dnes si lidé „podávají“ loket.

„Skutečnost, že jsme si našli loket jako alternativu, ukazuje, jak důležitý je pro lidi dotek a nechtěli jsme ztratit toto fyzické spojení“, uvedla Cristine Legarová, profesorka psychologie na Texaské univerzitě v Austinu pro BBC.

Nejen, že podání ruky značí z psychologického hlediska důvěryhodnost druhé osoby, dokonce i natolik, že jsou lidé ochotní sdílet choroboplodné zárodky, ale vědecká studie zjistila, že kvalitní podání ruky aktivuje stejnou část mozku, která doplňuje dopamin v systému potěšení a „odměn“, tak jako dobré jídlo nebo sex.

Podle Anthonyho Fauciho, lékaře, který je jedním ze členů pracovní skupiny White House Coronavirus Task Force amerického ministerstva zahraničí je jasné, že nynější pandemie změní způsob, jakým dosud žijeme a předpovídá, že potřesení rukou bude minulost.

„Nemyslím si, že bychom si měli znovu podávat ruce, abych byl upřímný. Nejen, že to předchází onemocnění COVID-19, ale pravděpodobně by se dramaticky snížili případy chřipky,“ uvedl.

Podle Elke Weberové, psycholožky na Princeton University je zvyk železná košile, ale dá se změnit, pokud to má sociální, ekonomický nebo zdravotní kontext, jako například ve starověké Číně, kde byl zvyk svazovat chodidla dívkám od 5 let.

Vázané nohy se staly symbolem krásy a jakousi jistotou pro nalezení manžela. Následkem toho však, ženy mohli chodit pouze s obtížemi a při stání se museli opírat o zeď. Tento zvyk byl ukončen až na počátku 20. století.

Virus SARS-CoV-2 již zapříčinil, že lidé mají strach z doteku, aby nepřenesli nemoc na své blízké. Protože onemocnění COVID-19 se vyznačuje i bezpříznakově, jedinec může vir přenést na svého blízkého, aniž by si toho byl vědom.

Podle Arthura Markmana, psychologa z Texasu je možné, že si lidé vyvinou jinou normu, která postrádá dotek a neuvědomí si, co jim vlastně chybí. To bude mít velké důsledky na duševní pohodu. „Možná se začneme více soustředit na mytí rukou, dezinfekční prostředky a vyhýbání dotyků obličeje, než abychom jsme se vzdali doteku úplně,“ dodal Markman.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy