"Posílení imunity" je nesmysl. Doplňky stravy jsou k ničemu, tělu podle imunologa spíše škodí

Myšlenka, že doplňky stravy a módní superpotraviny můžou být základ zdravého imunitního systému, je mýtus. Ve skutečnosti pojem „posílení imunity“ nemá žádný vědecký základ, píše server televize BBC.

Titulek „Španělská chřipka, co to je a jak se jí vyvarovat“ pochází z reklamy na Vicks VapoRub z roku 1918. Firma Vicks se specializuje na volně prodejné léky a v současné době ji vlastní americká společnost The Procter & Gamble Company (P&G). Reklama obsahovala rady, jak vyzrát na španělskou chřipku, například, aby lidé mlčeli nebo užívali projímadlo. Samozřejmě také tvrdila, jak je mast VapoRub účinná v boji proti chřipce. Navzdory tomu pandemie španělské chřipky zabila desítky miliónů lidí po celém světě.

V roce 2020 se toho moc nezměnilo. Přestože od pandemie španělské chřipky máme k dispozici nepřeberné množství vědeckých objevů, stále existuje spousta pochybných léčivých směsí a lidových léků. Podle BBC je v současné době nejbizarnější myšlenka, která koluje po sociálních sítích, o zvýšení počtu bílých krvinek pomocí masturbace.

V záplavě nutričních rad, jak „posílit“ imunitu se nevyhneme ani tvrzení, že máme hledat potraviny bohaté na antioxidanty a vitamín C. V roce 1918 bylo veřejnosti sděleno, aby jedli cibuli. Podle BBC se například šíří i myšlenka, že kajenský pepř a zelený čaj může poskytnou lepší ochranu proti onemocnění COVID-19 než ochrana obličeje. Samozřejmě je to nesmysl.

„Imunita má tři různé složky,“ říká Akiko Iwasaki, imunolog na Yale University. „Je to kůže, sliznice a dýchací cesty. Ty nám poskytují ochranu proti infekci.“ V případě, že virus překoná tyto obrany, tělo vyvolá přirozenou „imunitní odpověď“. Pokud nestačí přirozená imunita, tělo si vytvoří imunitu získanou, která funguje na stejném principu jako očkování.

Řada výrobků se honosí tím, že pomáhají „posílit“ imunitní systém. U jiných výrobci uvádí, že poskytují „imunitní podporu“ nebo pomáhají „udržovat zdravé imunitní funkce“. "Problém je v tom, že mnoho z těchto tvrzení nemá žádný důkaz," varuje Iwasaki. Pokud jste zdraví, na doplňky stravy raději zapomeňte, kromě vitamínu D, píše BBC.

Doplňky stravy naopak mohou být spíše nebezpečné. „Vitamínové doplňky nejsou pro náš imunitní systém prospěšné, pokud netrpíte deficitem nějakého vitamínu,“ říká Iwasaki. Ve vyspělém světě většina lidí získává dostatek vitamínů z potravy. Iwasaki ale také uvádí, že doporučení užívání vitamínu D není špatný nápad.

Několik studií spojilo nízké hladiny vitamínu D s vyšším rizikem respiračních onemocnění anebo vývoj autoimunitních chorob, jako roztroušená skleróza. Mnoho imunitních buněk je schopno rozpoznat vitamín D a předpokládá se, že vitamín hraje důležitou roli ve vytvoření přirozené i získané imunity, tvrdí server.

V roce 2012 se tvrdilo, že asi jedna miliarda lidí na celém světě má deficit vitamínu D. S tím, jak jsou v současné době lidé izolováni ve svých domovech a nevychází na slunce, bude lidí s nedostatkem vitamínu D mnohem vyšší.

V současné době ale není důkaz o tom, že jakýkoliv druh probiotik vás může ochránit před onemocněním COVID-19. Jeden výzkum z roku 2015 zjistil, že probiotika významně snížila infekci v horních cestách dýchacích a pomohla ke snížení užívání antibiotik. Vědci došli k závěru, že léčba probiotiky je lepší než léčba placebem, ale zdůraznili, že kvalita získaných důkazů byla nízká.

Stejně tak neexistují prakticky žádné důkazy, že přípravky s vitaminem C jakkoliv pomáhají lidskému tělu. Výzkumy ukázaly, že nemají například žádný vliv na trvání nebo závažnost běžných symptomů nachlazení. Naopak, jeho přebytek může vyvolat ledvinové kameny.

Iwasaki tvrdí, že většina těchto mýtů je ale neškodná, nebezpečí však spočívá v tom, že lidem poskytují falešný pocit bezpečí. „Lidé by neměli propadat iluzi, že jsou chráněni a pořádat večírky,“ řekl pro BBC.

Dostatek spánku, cvičení, vyvážená strava a nebýt ve stresu. To jsou faktory, které podporují imunitní systém. Existuje ale jen jediný způsob, jak spolehlivě posílit imunitu, a to je očkování, uvedlo BBC.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři léky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 9 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy