Studie zjistila, jaké problémy trápí lidstvo nejvíce. Téměř polovina lidí trpí jedním typem nemocí

Neurologické poruchy se staly hlavní příčinou zdravotních problémů ve světě. V roce 2021 je zaznamenaly u 43 procent světové populace. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek ve vědeckém časopise Lancet.

Studie provedená týmem z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) se sídlem v Seattle zkoumala vliv 37 různých neurologických onemocnění na obyvatele 204 zemí a teritorií v období let 1990 až 2021.

Výsledky této studie, podle Jaimie Steinmetzové z IHME, potvrdily, že onemocnění nervové soustavy, jako jsou mozková mrtvice, migrény a demence, jsou v současné době hlavní příčinou zdravotních problémů. V roce 2021 jimi trpělo více než 3,4 miliardy lidí, což představuje 43 procent světové populace.

Steinmetzová zdůraznila, že výskyt těchto onemocnění se v posledním desetiletí zvýšil o 59 procent, což je důsledek stárnutí populace a jejího rychlého nárůstu.

V roce 2021 zemřelo více než 11 milionů lidí na následky některého z těchto 37 onemocnění. Nicméně, onemocnění srdečně-cévního systému zůstávala nadále hlavní příčinou úmrtí a v roce 2022 si vyžádala 19,8 milionu životů, jak uvedl IHME.

Steinmetzová pro AFP potvrdila, že hlavním důvodem, proč poruchy nervového systému předstihly srdečně-cévní onemocnění, bylo nedávné zařazení mozkové mrtvice do kategorie neurologických onemocnění Světovou zdravotnickou organizací.

Ve studii se také zkoumaly tzv. Disability-adjusted life years (DALY), což je ukazatel celkové ztráty let života v důsledku onemocnění. V roce 2021 lidstvo přišlo o více než 443 milionů let zdravého života, což představuje nárůst o 18 procent ve srovnání s rokem 1990.

Nejčastějšími příčinami byla mozková mrtvice, neonatální encefalopatie, migréna, demence včetně Alzheimerovy choroby, poškození nervů v důsledku cukrovky, meningitida a epilepsie.

Po zohlednění velikosti populace a jejího stárnutí ukazatel DALY a počet úmrtí na tato onemocnění klesl o přibližně jednu třetinu, jak vyplývá ze studie.

Vědci ve své zprávě zdůraznili potřebu účinné prevence, léčby a rehabilitace onemocnění nervové soustavy, aby se snížila jejich zátěž na zdraví populace. 

Související

Více souvisejících

nemoci lékaři

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 24 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy