Slibných zpráv o testech možných vakcín proti koronaviru přibývá

Další dva týmy vědců pracující na vývoji vakcín proti nemoci covid-19 dnes přišly s pozitivními zprávami ohledně testů svých přípravků na lidech.

Ilustrační foto
doporučujeme

Farmaceutická firma Pfizer zveřejnila předběžné výsledky svého programu, podle nichž jedna ze zkoušených látek vyvolala u části pacientů kýženou reakci imunitního systému, byť někteří očkovaní zároveň pociťovali vedlejšími účinky. O podobných poznatcích pak podle agentury Reuters hovořila na půdě britského parlamentu také členka týmu Oxfordské univerzity.

Americký Pfizer se snaží vakcínu proti nemoci z koronaviru vytvořit ve spolupráci s německou firmou BioNTech a badatelé první výsledky svých klinických testů zveřejnili na webu medrxiv.org, přičemž daný článek ještě nebyl přezkoumám dalšími experty.

V rámci studie byly účastníkům podávány čtyři různé potenciální vakcíny a jedna z nich údajně při jistém způsobu dávkování u všech pacientů vyvolala tvorbu protilátek na koronavirus SARS-CoV-2. Web STAT, který se specializuje na zdravotnické zpravodajství, vysvětluje, že část protilátek byly tzv. neutralizující, které podle dosavadních poznatků mohou virus zneškodnit. Vědci prý zaznamenali i více než dvojnásobnou míru výskytu těchto protilátek než u lidí, kteří covid-19 prodělali.

Slibná očkovací látka se testovala na 45 osobách, přičemž nejlepší výsledky se dostavily u skupin, které dostávaly nižší a střední dávku. Zejména při vyšších dávkách pacienti pociťovali vedlejší účinky včetně horečky a problémů se spánkem, autoři výzkumu ale nežádoucí projevy nepovažovali za vážné, píše STAT.

"Stále je před námi dlouhá cesta a zkoušíme i jiné kandidáty," uvedl jeden z lídrů výzkumu vakcín pod záštitou Pfizeru Philip Dormitzer. "Můžeme však v tuto chvíli říci, že je zde slibný kandidát, soudě podle prvních dat o imunogenicitě a bezpečnosti," shrnul.

Testy potenciálních vakcín na lidech aktuálně provádí i řada jiných týmů a podle Kate Binghamové, která předsedá speciálně vytvořenému výboru britské vlády, je v tomto směru vůbec nejdál výzkum pod hlavičkou Oxfordské univerzity. Tamní profesorka Sarah Gilbertová dnes britským poslancům řekla, že do projektu už se v Británii zapojilo 8000 dobrovolníků. Klinické testy experimentální látky nazvané AZD1222 údajně vstoupily do třetí fáze a podle Gilbertové jsou vědci z Oxfordu rovněž svědky "správného typu imunitní reakce" u naočkovaných lidí.

Podobné povzbudivé signály přišly už v úterý od americké biotechnologické společnosti Inovio, čínská vláda zase pro použití mezi vojáky schválila experimentální vakcínu z dílny pracovníků čínské vojenské akademie věd. Podle agentury AFP se už na lidech začalo v různých zemích světa testovat přes 20 očkovacích látek.

Odpovědi na otázku kdy bude lidstvo disponovat účinnou vakcínou na covid-19 jsou však stále poněkud mlhavé. Při dnešním slyšení expertů v britském parlamentu mimo jiné zaznělo, že britská vláda by se měla připravit na podzim a zimu bez klíčové zbraně pro boj proti nákaze. Binghamová považuje za pravděpodobné, že hotové vakcíny se začnou objevovat na začátku příštího roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel vynálezce pixelu Russell Kirsch (†91), naskenoval první digitální…

14.08.2020 13:02 V 91 letech zemřel americký počítačový vědec Russell Kirsch, kterému se připisuje vynález pixelu a…

Průlom v testování na covid-19. Belgická univerzita vyzkouší novou metodu

14.08.2020 08:43 Belgie od září zahájí zkušební testování na koronavirus, které má pomoci výrazně zvýšit počet…

Vědce roky zajímal původ záhadných vesmírných jevů. Letos došlo k průlomu

13.08.2020 10:10 Rychlé radiové záblesky jsou přechodné radiové impulsy, které mohou trvat od milisekundy až po…

Po uzdravení lze opět mít pozitivní test na koronavirus. Vědci zatím…

12.08.2020 12:57 Úřady v čínském městě Ťing-čou dnes informovaly o případu místní ženy, která před šesti měsíci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama