Vědci hlásí velký objev. Měl by přispět k zastavení šíření nebezpečné nemoci

Ani během globální pandemie onemocnění covid-19 nezapomínají vědci na další nebezpečné nemoci. Jednou takovou je malárie, která ročně připraví o život stovky tisíc lidí. Nyní se ale podařilo učinit objev, který by mohl přispět k zastavení šíření této choroby.

Ilustrační foto
doporučujeme

Microsporidia MB, parazit, který byl objeven v těle komárů u jezera Victoria v Keni, má podle vědců obrovský potenciál, aby zastavil šíření malárie na člověka. Ani jeden komár nevykazoval nákazu malárií, pokud měl v sobě parazita, který se přirozeně vyskytoval u 5 % studovaného hmyzu. Studie, která byla zveřejněna v Nature Communications, potvrdila, že parazit poskytl komárům ochranu před nákazou.

Malárie je jedna z nejnebezpečnějších infekčních nemocí, ročně si vyžádá až půl milionu obětí, většina jsou to děti do 5 let. Většina obětí žije v tropických oblastech a subsaharské Africe. Přestože lůžkové sítě a postřik domů insekticidy pomáhají při ochraně před infekcí, vědci hledají účinnější způsoby, jak nemoc zastavit.

Podle vědce Jeremyho Herrena z Mezinárodního centra fyziologie a ekologie hmyzu v Keni je právě parazit Microsporidia MB průlomový objev. „Data, která zatím máme, naznačují, že jde o 100% zastavení malárie,“ uvedl Herren pro BBC.

Vědci v současné době zkoumají, jak nejúčinněji parazita vypustit mezi volně žijící komáry. První se nabízí možnost infikování samců komárů v laboratoři, kteří přenesou parazita na samičku sexem a matka ho následně předá potomkovi.

Druhá možnost se skrývá ve sporách, které parazit Microsporidia vytváří, protože je podobný houbě. Podle vědců musí být infikováno nejméně 40 % komárů, aby byla malárie zcela zastavena. Vědci plánují v Keni další testy, aby pochopili, jak se parazit šíří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se lze nejpravděpodobněji nakazit koronavirem? Vědci se dobrali…

28.10.2020 22:14 Aktualizováno Infikované povrchy, kontaminovaná voda, letmý mezilidský kontakt nebo dlouhodobá vzájemná interakce…

Testy možná půjde odhalit riziko těžkého průběhu covidu

28.10.2020 15:25 Jediná realistická cesta ke kolektivní imunitě vůči onemocnění covid-19 se zakládá na očkování. Zdá…

Rok 1958 se může opakovat. Tající ledovce na Aljašce mohou způsobit…

28.10.2020 08:34 Kolaps svahu v Zátoce Prince Wiliama může způsobit největší mega-tsunami moderní doby. Jeho energie…

Na dně Středozemního moře leží přes milion tun plastů, nejvíc odpadu…

27.10.2020 16:43 Ve Středozemním moři končí každý rok 229.000 tun plastového odpadu. Odhad uvádí zpráva, kterou dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama