Vědci hlásí velký objev. Měl by přispět k zastavení šíření nebezpečné nemoci

Ani během globální pandemie onemocnění covid-19 nezapomínají vědci na další nebezpečné nemoci. Jednou takovou je malárie, která ročně připraví o život stovky tisíc lidí. Nyní se ale podařilo učinit objev, který by mohl přispět k zastavení šíření této choroby.

Ilustrační foto
doporučujeme

Microsporidia MB, parazit, který byl objeven v těle komárů u jezera Victoria v Keni, má podle vědců obrovský potenciál, aby zastavil šíření malárie na člověka. Ani jeden komár nevykazoval nákazu malárií, pokud měl v sobě parazita, který se přirozeně vyskytoval u 5 % studovaného hmyzu. Studie, která byla zveřejněna v Nature Communications, potvrdila, že parazit poskytl komárům ochranu před nákazou.

Malárie je jedna z nejnebezpečnějších infekčních nemocí, ročně si vyžádá až půl milionu obětí, většina jsou to děti do 5 let. Většina obětí žije v tropických oblastech a subsaharské Africe. Přestože lůžkové sítě a postřik domů insekticidy pomáhají při ochraně před infekcí, vědci hledají účinnější způsoby, jak nemoc zastavit.

Podle vědce Jeremyho Herrena z Mezinárodního centra fyziologie a ekologie hmyzu v Keni je právě parazit Microsporidia MB průlomový objev. „Data, která zatím máme, naznačují, že jde o 100% zastavení malárie,“ uvedl Herren pro BBC.

Vědci v současné době zkoumají, jak nejúčinněji parazita vypustit mezi volně žijící komáry. První se nabízí možnost infikování samců komárů v laboratoři, kteří přenesou parazita na samičku sexem a matka ho následně předá potomkovi.

Druhá možnost se skrývá ve sporách, které parazit Microsporidia vytváří, protože je podobný houbě. Podle vědců musí být infikováno nejméně 40 % komárů, aby byla malárie zcela zastavena. Vědci plánují v Keni další testy, aby pochopili, jak se parazit šíří.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vědci vyvrací zažitý mýtus: Jeden psí rok není 7 lidských. Ve dvou letech…

07.07.2020 22:13 Aktualizováno Jednoduché pravidlo sedmi psích let na jeden lidský není podle odborníků přesné. Aplikace těchto…

Stovky vědců varují: Koronavirus SARS-CoV-2 se může šířit i vzduchem

07.07.2020 22:05 Aktualizováno Světová zdravotnická organizace (WHO) i americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)…

Unikátní podívaná. Kometa Neowise bude od čtvrtka nad obzorem po celou noc

07.07.2020 18:33 Aktualizováno Od 9. července nastanou nejlepší podmínky pro pozorování komety Neowise. Nad obzorem zůstane po…

Italský ledovec se barví dorůžova. Podle experta to není dobrá zpráva

07.07.2020 17:12 Ledovec Presena v severní Itálii se kvůli přítomnosti řas barví do růžova. A to není dobrá zpráva,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy