Vysoce nakažlivá, ale s menšími následky? Varianta omikron pod drobnohledem vědců

První případy nákazy omikronem naznačují, že tato potenciálně vysoce nakažlivá varianta koronaviru by mohla způsobovat lehčí onemocnění covidem-19 než doposud známé koronavirové varianty.

Shromáždění potřebných dat k potvrzení této hypotézy ale potrvá několik týdnů, uvedl dnes list The Guardian s odvoláním na jihoafrické a další vědce. Odborníci mimo jiné upozorňují, že omikronem se zatím nakazili převážně mladší lidé, u nichž je riziko těžkého průběhu choroby menší.

Nová varianta koronaviru byla minulý týden poprvé identifikována v Jihoafrické republice. Praktický lékař Unben Pillay, který působí na předměstí Johannesburgu, na pondělní tiskové konferenci svolané jihoafrickým ministerstvem zdravotnictví uvedl, že případy infekce omikronem, se kterými se doposud setkal, byly převážně lehké. "Pacienti si stěžovali na suchý kašel, horečku, noční pocení a bolest těla. Očkovaní lidé jsou na tom obecně podstatně lépe," řekl Pillay.

Lékařka Angelique Coetzeeová, která jako první upozornila úřady na to, že se může jednat o novou variantu, řekla, že u pacientů s omikronem se setkala s odlišnými příznaky, než měli pacienti nakažení koronavirovou variantou delta. "Především to byla těžká únava, naopak nikdo nehlásil ztrátu čichu," prohlásila Coetzeeová, která je předsedkyní jihoafrického zdravotnického svazu. "Pacienti s variantou omikron také trpěli bolestmi hlavy a těla, někteří i bolestí v krku a kašlem. V případě nákaz variantou delta mají pacienti zvýšený tep a sníženou hladinu kyslíku," sdělila v rozhovoru Coetzeeová.

"Ačkoli dosavadní zprávy vyznívají optimisticky, je třeba se a ně dívat obezřetně," řekla listu The Guardian lékařka specializující se na infekční nemoci Müge Çeviková, která působí na skotské Univerzitě St. Andrews. "Všechna tvrzení o závažnosti omikronu jsou v tuto chvíli nespolehlivá, protože se zakládají na jednotlivých případech či na minimálním množství dat," dodala.

Varianta omikron vykazuje mnoho mutací, jež podle vědců mohou mít za následek snadnější přenos infekce. Jihoafrický Národní ústav pro přenosné nemoci (NICD) minulý týden uvedl, že infekce zatím postihly především lidi ve věku od deseti do 29 let v Pretorii. "Kromě toho NICD identifikoval ohnisko nákazy ve věkové skupině 20 až 44 let v institutu vyššího vzdělávání v Pretorii," řekl počátkem tohoto týdne výkonný ředitel ústavu Adrian Puren.

Právě zasažení mladé věkové skupiny ale může být ohledně rizikovosti omikronu zavádějící. "Dokud neuvidíme, jak se virus chová u starší populace, u lidí trpících dalšími nemocemi, nebudeme vědět, jak nebezpečná ta nákaza je," prohlásil vysoký představitel americké farmaceutické společnosti Moderna Paul Burton.

Specialista na infekční choroby z Jihoafrické republiky Richard Lessells rovněž upozornil, že rozvoj těžkých příznaků u části pacientů s koronavirem vždy nějakou dobu trvá. "Dopady na hospitalizace budeme moci posoudit až v příštích několika týdnech," podotkl.

Firma Moderna v pondělí varovala, že nynější vakcíny proti covidu-19 by mohly být v boji s novou variantou koronaviru méně účinné. Šéf firmy Moderna Stéphane Bancel upozornil, že varianta omikron má největší počet mutací na takzvaném hrotovém proteinu (spike protein), na který se nynější vakcíny soustřeďují ve snaze snížit nakažlivost viru. Jiní experti se k účinnosti vakcín vyjadřovali nadějněji. Jeden z ředitelů firmy Pfizer a bývalý komisař amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Scott Gottlieb řekl stanici CNBC, že podle expertů na vakcíny zřejmě budou stačit tři dávky stávajících mRNA vakcín k poskytnutí "velmi dobré ochrany" před omikronem.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 32 minutami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy