Vlnu cunami, která vznikla po sobotní erupci podmořské sopky na tichomořském souostroví Tonga, mohl způsobit buď masivní přesun hornin, nebo obrovská erupce pod hladinou. V rozhovoru s ČTK to řekl Petr Brož z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Podotkl, že pro vědce bude velmi zajímavé zkoumat, co cunami zapříčinilo. Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha'apai vybuchla v sobotu brzy ráno středoevropského času.
"Čekáme na satelitní data, která by ukázala rozsah zasažení, k čemu přesně tam došlo. I když máme na oběžné dráze spoustu satelitů, tak to mnohdy chvilku trvá, řekněme pár desítek hodin," řekl Brož k dosavadním poznatkům.
U některých dat podle něj bude záležet i na tom, jak tamní podmínky, sopečné mračno a hustý popel ze sopky, ovlivnily viditelnost. "V neděli jsem viděl snímky, které používají radar. Na nich bylo možné zjistit, že valná většina ostrova, který tam od roku 2009 vznikal, zmizela. To ukazuje, že exploze byla schopna tu část sopky, která se dostala nad hladinu, zničit," uvedl vulkanolog.
Otázkou podle něj je, co se stalo pod mořskou hladinou. "Když se podíváte na mořské dno, tak je tam přes 25 kilometrů velká podmořská sopka, na jejímž vrcholku se nachází šest kilometrů široká sopečná kaldera. Je otázka, jestli během erupce nedošlo k částečnému sesunutí té obrovské hory. Anebo jestli nevybuchla větší část sopečné kaldery, která je schovaná pod mořskou hladinou. Pod vodu nevidíme, v budoucnu bylo by třeba poslat loď k prozkoumání oceánského dna," řekl vědec.
Místo podle něj soptí dlouhodobě. "Bývají tam fáze, kdy je zvýšená aktivita, pak to na pár let utichne a zase se to rozjede. Vznikl tam jeden ostrůvek, pak druhý, načež se sloučily dohromady a vytvořily ostrov, který byl teď zničen tímto výbuchem," popsal Brož. "Sopečná činnost, tato novější, začala už 21. prosince 2021. Akorát tam nedošlo k tak dramatické erupci, která by probublala až do českých sdělovacích prostředků. Vulkanolgové se na tu oblast dívali už pár týdnů a nikdo nečekal, že dojde k takto silné explozi, protože to se nedá předpovědět," uvedl vědec.
Z hlediska oboru podle něj současná erupce není neobvyklá. "Když se podíváte historicky, tak v roce 1991 bouchla Pinatubo (na Filipínách), obrovská sopka. Před tím (v roce 1980) bouchla Mount St. Helens (USA). Takové erupce se odehrávají, ale nejsou tak časté, že by k nim docházelo každý rok," dodal Brož.
Erupce sopky na souostroví Tonga podle dostupných informací způsobila značné škody. Následná cunami zasáhla pobřeží Tongy, Fidži nebo Americké Samoy, ale i Japonska, Chile nebo Spojených států. Na mnoha místech způsobila lokální záplavy. V Peru se při nich utopili dva lidé.
Související

Hlavním problémem Tongy po výbuchu sopky je nedostatek pitné vody

Výbuch sopky na Tonze zřejmě může za dva mrtvé v Peru
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 53 minutami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 1 hodinou

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 2 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 3 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera
Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice.
Zdroj: Tereza Marešová