Jak zabránit rozvoji demence? Změňte životní styl, nabádají odborníci

Demence je kolektivní název pro zhoršování různých funkcí mozku, které ovlivňují paměť, myšlení, chování a emoce. Podle Alzheimer´s Disease International demence postihuje 50 milionů lidí na celém světě a nový případ se na světě objeví každé 3 sekundy. Nová studie představila další faktory, které mohou zvyšovat riziko demence.

Podle České alzheimerovské společnosti bylo v roce 2013 v České republice 143 000 lidí s diagnostikovanou demencí. Ve Velké Británii je toto číslo odhadováno na 850 000 a do roku 2040 se předpokládá, že se zvýší na 1,2 miliónů. Podle odborníků je mnoho faktorů, které jsou dány převážně genetikou, ale mnoho jich spočívá ve špatném životním stylu.

„Demenci je možné předcházet, ať už jste v jakékoliv fázi života,“ uvedla psychiatrička Gill Livingstonová, autorka studie. Podle jejích slov lze demenci předejít změnou životního stylu a snížit tak šanci na rozvoj demence i u lidí s genetickými předpoklady.

Podle Guardian se nová studie opírá o studii z roku 2017, kdy bylo zveřejněno 9 faktorů, které mohou zvýšit riziko demence. Patří sem hypertenze, sluchové postižení, kouření, obezita, diabetes, nízký sociální kontakt, fyzická nečinnost, nízká vzdělanost a deprese. Nová studie objevila další tři faktory, které mohou riziko zvýšit. Jedná se o nadměrné pití alkoholu, úraz hlavy a znečištěné ovzduší.

Podle zjištěných dat britské studie lze 3 % případů demence přičíst zraněním hlavy, 2 % znečištěnému ovzduší a 1 % nadměrnému pití alkoholu. Podle odborníků by se až o 40 % snížil počet případů demence po celém světě, kdyby se lidé vyvarovali těchto 12 faktorů. Podle Livingstonové je tato hodnota optimistická, protože tyto faktory nebudou pravděpodobně zcela nikdy vymýceny.

Výzkum naznačil, že výskyt demence v Evropě a v Severní Americe klesl o 15 % za desetiletí. „Nemyslím si, že je náhoda, že ke snížení demence došlo u vzdělaných lidí, kteří mají kontrolu nad svým prostředím,“ řekla Livingstonová a dodala, že odborníci očekávají do roku 2050, že dvě třetiny lidí s demencí budou pocházet ze zemí s nízkými příjmy.

Epidemioložka Fiona Matthewsová, která se této studie nezúčastnila, uvedla, že zaměření na životní styl neznamená, že by se lidé měli cítit zodpovědní v případě, že se u nich demence objeví. „Skutečně můžeme pracovat na sníženi rizika, ale i tak s těmito faktory se jedná o méně než 50 % vývoje demence,“ konstatovala s tím, že když budou lidé riziko naopak zvyšovat, neznamená to, že se u nich demence vyvine.

Související

Alkohol, ilustrační fotografie.

Zdraví neprospívá ani střídmé pití alkoholu, ukazuje analýza

Ani umírněná konzumace alkoholu není zdraví prospěšná. Vyplývá to z analýzy více než stovky studií za posledních 40 let, která vyšla letos v březnu, píše list The New York Times. Dosavadní výzkum hovořil o možné souvislosti střídmého pití alkoholu s nižší úmrtností, především v případě červeného vína. Podle vědců byl ale do značné míry zkreslený. 

Více souvisejících

výzkum nemoci alzheimerova nemoc důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 49 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy