Aleš Gerloch (expert na ústavní právo)

Ústavní soud ČR

Ústavní soud je pátý měsíc oslabený. Hromadí se únava, přiznal sekretář

Ústavní soud (ÚS) pracuje od rezignace Jana Musila už pátý měsíc v oslabené sestavě, na rychlosti vyřizování stížností se to zatím neprojevilo. Uvnitř se ale podle generálního sekretáře soudu Vlastimila Göttingera hromadí únava a lze očekávat, že absence jednoho člena bude čím dál patrnější. O práci chybějícího soudce, jehož nástupce zatím Senát neschválil, se dělí 14 zbylých kolegů.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Gerloch ústavním soudcem nebude, Senát ho odmítl. Ovčáček skřípe zuby

Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch nebude ústavním soudcem. Senátoři dnes jeho kandidaturu v tajné volbě neschválili. Gerloch dostal 19 ze 64 odevzdaných hlasů. Podpora z vládních frakcí ANO a ČSSD Gerlochovi nestačila. Důvodem odmítnutí byly zřejmě pochybnosti senátorů o Gerlochově morální integritě, kterou vyjádřili hlavně zástupci lidovců, Starostů, TOP 09 a uskupení Senátor 21. Gerlocha nominoval prezident Miloš Zeman, který rozhodnutí horní komory parlamentu zatím nekomentoval. Zřejmě tak učiní ve čtvrtek na tiskové konferenci po skončení návštěvy Karlovarského kraje.
Senát ČR, ilustrační foto

Senátní bitva o Gerlocha: Otevřeně ho podporuje jen ANO, hlasování dopadne těsně

Senátorský klub ANO jako jediný dnes uvedl, že jednotně podpoří nominaci ústavního právníka Aleše Gerlocha na ústavního soudce. KDU-ČSL a nezávislí mají k nominaci odmítavé stanovisko, přesto senátoři tohoto klubu mají podle předsedy klubu Petra Šilara svobodnou volbu. Mnozí senátoři Starostů a nezávislých projevili pochybnosti o způsobilosti Gerlocha k vykonávání funkce, řekl na dnešní tiskové konferenci předseda klubu Petr Holeček. Klub ODS byl podle předsedy Miloše Vystrčila "mírně rezervovaný". ČSSD má volné hlasování.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Bude Gerloch ústavním soudcem? Senát bude schvalovat jeho kandidaturu

Schvalování kandidatury ústavního právníka Aleše Gerlocha na ústavního soudce bude jedním z ústředních bodů schůze Senátu, která začíná ve středu. Senátní výbory se k této nominaci postavily rozdílně. Zatímco výbor pro lidská práva ji těsnou většinou nedoporučil, ústavně-právní výbor zaujal opačné stanovisko.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Zeman oficiálně nominoval Gerlocha na ústavního soudce, v Senát patrně narazí

Prezident Miloš Zeman dnes oficiálně navrhl Senátu na ústavního soudce prorektora Karlovy univerzity Aleše Gerlocha. Návrh byl doručen do horní komory parlamentu dnes ráno, uvedla senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Není jisté, že nominace bude úspěšná. Proti ní se už veřejně postavili lidovci, TOP 09 nebo zástupci klubu Senátor 21 mimo jiné s poukazem na Gerlochovu blízkost Zemanovým postojům. Senát má o návrhu rozhodnout do dvou měsíců.
Školství

Karlova univerzita v zapeklité situaci: Odejmout tituly profesoru Kovářovi nelze, chybí zákon

Bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář, který podle etické komise Filozofické fakulty UK publikoval opsané texty, zřejmě bude moci zůstat docentem a pravděpodobně i profesorem. Možnost odejmutí obou titulů, které ve svém stanovisku k případu zmínili zástupci etické komise, nemá dostatečnou oporu v zákonu. Vyplývá to z vyjádření právníka a prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha a z informací ministerstva školství.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Zeman zatím Gerlocha nenavrhnul. Senátoři jsou proti jeho jmenování ústavním soudcem

Senát zatím neobdržel návrh prezidenta Miloše Zemana na jmenování právníka Aleše Gerlocha ústavním soudcem. Místopředseda Senátu a STAN Jan Horník proto dnes označil vyjádření k podpoře Gerlocha za spekulace. Nepotvrdil tak informace, podle nichž by proti této nominaci měl hlasovat i senátorský klub Starostů. Proti Gerlochovi se zatím veřejně postavili lidovci, TOP 09 a zástupci klubu Senátor 21, většinu ale v horní komoře Parlamentu nemají.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Senátoři TOP 09 nechtějí Gerlocha za ústavního soudce. Je příliš zemanovský?

Senátor a místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin vyzval další senátory, aby nepodpořili případnou kandidaturu právníka Aleše Gerlocha na soudce Ústavního soudu. Proti je také další senátor za TOP 09 Herbert Pavera. Strana to uvedla v dnešní tiskové zprávě. V úterý vyzvalo k podobnému kroku i vedení KDU-ČSL. Gerlocha navrhuje na ústavního soudce prezident Miloš Zeman.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Ústavní soudce Musil předal rezignaci, souhlasí s Gerlochem jako svým nástupcem

Odcházející soudce Ústavního soudu Jan Musil souhlasí s tím, aby ho nahradil prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch. Musil to dnes řekl novinářům poté, co předal prezidentu Miloši Zemanovi svou rezignaci. O tom, že Zeman na volné místo navrhne Gerlocha, mluvil ve středu po schůzce ústavních činitelů na Hradě předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS).
Jaroslav Kubera, předseda Senátu

Zeman navrhne na ústavního soudce Gerlocha, oznámil Kubera

Prezident Miloš Zeman navrhne na ústavního soudce prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha. Novinářům to po schůzce ústavních činitelů na Hradě řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Kubera očekává, že horní komora Parlamentu prezidentovu nominaci potvrdí.
Aleš Gerloch, expert na ústavní právo

Nový ústavní soudce? Zeman nabídl kandidaturu Gerlochovi

Prezident Miloš Zeman nabídl prorektorovi Univerzity Karlovy Aleši Gerlochovi kandidaturu na ústavního soudce. Akademik, který se specializuje na teorii práva a ústavní právo a v současnosti zastává post místopředsedy Legislativní rady vlády, to řekl Českému rozhlasu Radiožurnálu po středeční schůzce na Hradě. Doplnil, že se k návrhu "kloní kladně".

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel se přihlásil k myšlence administrativních odvodů do armády

Prezident Petr Pavel se v dnešním vydání pořadu Za pět minut dvanáct televize Nova přihlásil k myšlence náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehky o odvodech do armády. Prezident však výslovně zdůraznil, že odvody jsou administrativním úkonem, který pomáhá státu získat přehled o personální situaci. 

včera

Marian Jurečka

Jurečka o revizi sociálních dávek: Nesmí to být životní styl

Revizi systému sociálních dávek nejvíce dopadne na občany, kteří nechtějí pracovat a spolupracovat se státem, naznačil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v dnešním vydání diskuzního pořadu Partie Terezie Tománkové na stanici CNN Prima News.

včera

včera

Otužování jako moderní trend? Lidé si ve studené vodě posilovali imunitu od pradávna

Období, kdy zima ztrácí na síle a přichází jaro, je ideální pro otužování. To je dnes velmi populární a získává si stále více příznivců. Otužování ovšem nemůžeme vnímat jako trend moderní doby, je totiž staré jako lidstvo samo. První zmínky o otužování sahají až do období starověku.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy