V Senátu se nehlasovalo o mně, ale spíš o Zemanovi a Mynářovi, tvrdí po prohře Gerloch

Právník Aleš Gerloch nebyl Senátem ČR zvolen do sboru soudců Ustavního soudu. Řada senátorů ho kritizovala za podporu prezidenta Zemana a také za nejasnou minulost jeho publikací nebo členství v komunistické straně. Sám právník vnímá své nezvolení jako politickou akci.

Při volbě získal Gerloch podporu 19 z 64 přítomných senátorů. Výsledek volby byl jednoznačný, podpořili ho pouze senátoři vládních stran ANO a ČSSD.

Gerlocha v průběhu hlasování kritizoval zejména senátor Václav Láska (SENATOR 21) a jeho kolega Marek Hilšer (Starostové a nezávislí).

"Jak to vnímám, volba senátorů byla spíše volbou politickou ačkoliv funkce soudce Ústavního soudu by takto vnímána být neměla. Bylo zřejmé, že do značné míry se hlasovalo nikoliv o mně, ale o prezidentovi a jeho kancléři," uvedl kandidát Aleš Gerloch na svém profilu na Facebooku.

Prezidentský kancléř Vratislav Mynář podporoval kandidaturu Gerlocha před senátory. Ti však tuto podporu příliš neocenili, vzhledem k tomu, že Mynář byl kritizován za osobní schůzky se soudci, kdy jim vyjadřoval názory prezidenta.

"Jak jsem byl vyrozuměn, tak senátorům přicházely desítky mailů se zcela mylnými a zkreslenými informacemi o mé osobě," napsal na sociální sítí Gerloch a naznačil, že se stal obětí dezinformátorů.

Následně také zpochybnil autoritu Senátu a Poslanecké sněmovny ČR. "Senátoři mohou zanedlouho zjistit, jak úloha Senátu a Poslanecké sněmovny jako zákonodárného sboru rychle klesá v důsledku preferování takových kandidátů, kteří jsou stoupenci doktríny volného nalézání práva a rozhodování proti liteře a smyslu Ústavy." 

Související

Více souvisejících

Senát ČR Poslanecká sněmovna Ústavní soud ČR Aleš Gerloch (expert na ústavní právo)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy