Bude Gerloch ústavním soudcem? Senát bude schvalovat jeho kandidaturu

Schvalování kandidatury ústavního právníka Aleše Gerlocha na ústavního soudce bude jedním z ústředních bodů schůze Senátu, která začíná ve středu. Senátní výbory se k této nominaci postavily rozdílně. Zatímco výbor pro lidská práva ji těsnou většinou nedoporučil, ústavně-právní výbor zaujal opačné stanovisko.

Mezi Gerlochovými přednostmi jeho zastánci vyzdvihují zejména odbornost - Gerloch je prorektorem Karlovy univerzity, vedoucím kateder teorie práva a ústavního práva a místopředsedou Legislativní rady vlády. Kritici mu naopak vytýkají, že vystupuje spíše jako advokát a obhájce kroků prezidenta Miloše Zemana. Proti Gerlochově nominaci se už dříve vyslovili lidovci, TOP 09 nebo představitelé Starostů či hnutí Senátor 21.

Horní komora přednostně projedná poslaneckou novelu lesního zákona, kterou Sněmovna schválila před dvěma týdny. Novela umožní ministerstvu zemědělství přijímat kvůli boji s kůrovcem opatření obecné povahy, kterými by zasáhlo do zákonného rámce hospodaření v lesích. O doplnění návrhu programu dnes rozhodl senátní organizační výbor.

Senátoři možná upřesní novelu o finanční kontrole ve veřejné správě, která se má vztahovat nejen na obce, ale také na dobrovolné svazky obcí. Doporučil to senátní hospodářský výbor. Horní komora má projednat rovněž novelu transplantačního zákona, která má usnadnit odběr orgánů cizince, který zemře v Česku a nemá dárcovskou kartu. K odběru by měl nově stačit souhlas jemu blízké osoby. Senátní zdravotnický výbor to podpořil.

Nevládní ekologické organizace zřejmě získají také se souhlasem Senátu výslovné právo požádat o uložení nápravných nebo preventivních opatření podle zákona o předcházení ekologické újmě. Horní komora asi také umožní, aby rybáři mohli dostat náhrady za škody, které jim na rybách způsobili kormoráni. Ke schválení míří v Senátu i novela, podle níž úřady a veřejné instituce budou muset přizpůsobit své internetové stránky a mobilní aplikace tak, aby byly přístupnější lidem se zdravotním postižením nebo seniorům.

Senátoři se budou zabývat také peticí proti pronásledování příznivců hnutí Fa-lun-kung (Falun Gong) v Číně. Podle senátního výboru pro lidská práva by horní komora měla požádat ministerstvo zahraničí, aby prošetřilo informace vycházející z petice, kterou podepsalo na 37.000 lidí. Vláda a prezident by pak měli využívat všech vhodných příležitostí při jednání se zástupci čínské vlády "k otevření diskuse ve věci pronásledování stoupenců hnutí".

Související

Prezident Miloš Zeman

Šámal ústavním soudcem? Prezident Zeman požádal Senát o souhlas

Prezident Miloš Zeman dnes předložil Senátu žádost o souhlas se jmenováním předsedy Nejvyššího soudu Pavla Šámala na soudce Ústavního soudu. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Šámal minulý týden přijal Zemanovu nabídku, aby se o post ucházel. Kandidáti na soudce Ústavního soudu mohou do funkce nastoupit jedině v případě, že je horní komora Parlamentu schválí.
Ústavní soud ČR

Ústavní soud je pátý měsíc oslabený. Hromadí se únava, přiznal sekretář

Ústavní soud (ÚS) pracuje od rezignace Jana Musila už pátý měsíc v oslabené sestavě, na rychlosti vyřizování stížností se to zatím neprojevilo. Uvnitř se ale podle generálního sekretáře soudu Vlastimila Göttingera hromadí únava a lze očekávat, že absence jednoho člena bude čím dál patrnější. O práci chybějícího soudce, jehož nástupce zatím Senát neschválil, se dělí 14 zbylých kolegů.

Více souvisejících

Aleš Gerloch (expert na ústavní právo) Senát ČR Ústavní soud ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy