Karlova univerzita v zapeklité situaci: Odejmout tituly profesoru Kovářovi nelze, chybí zákon

Bývalý prorektor Univerzity Karlovy Martin Kovář, který podle etické komise Filozofické fakulty UK publikoval opsané texty, zřejmě bude moci zůstat docentem a pravděpodobně i profesorem. Možnost odejmutí obou titulů, které ve svém stanovisku k případu zmínili zástupci etické komise, nemá dostatečnou oporu v zákonu. Vyplývá to z vyjádření právníka a prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha a z informací ministerstva školství.

Novela vysokoškolského zákona z roku 2016 umožňuje odebrat titul docenta do pěti let od jeho udělení. Rozhoduje o tom rektor na základě podkladů od pětičlenné přezkumné komise, která se svým složením liší od etické komise. Kovář se ale stal docentem v roce 2002, a pětiletá lhůta je tak podle Gerlocha promlčena.

Postup pro případ odebrání titulu profesora, kterým je Kovář od roku 2013, zákon nestanovil. Není tak ani zřejmé, jak by se v takovém případě mohlo postupovat. Podle Gerlocha by odejmutí nemohl iniciovat ani prezident, který profesora jmenuje, protože mu legislativa nesvěřila tuto pravomoc. "Musel by se stanovit nějaký režim na úrovni prezidenta, ta možnost nebyla zakotvena v zákoně," řekl. "Za dané situace - pokud se nepletu - tak pokud jde o profesory, tak s tím nejde udělat nic," dodal.

Ministerstvo školství dosud žádný případ odebrání titulu profesora neregistruje. Fakt, že se v zákoně nedefinovala tato možnost, je podle tiskového oddělení úřadu dáno právě specifickým charakterem jmenování profesora. Zatímco o docentovi rozhoduje rektor po složení habilitační zkoušky, profesora jmenuje prezident republiky na návrh vědecké nebo umělecké rady vysoké školy, podaný prostřednictvím ministra školství, vnitra nebo obrany. Rozhodnutí prezidenta je navíc platné jen tehdy, když je na něm i podpis premiéra nebo jím pověřeného člena vlády.

Gerloch připomněl, že soudy v minulosti většinou odmítaly i snahy o napadení magisterského titulu. Jeho zpětné odejmutí umožnila až novela v roce 2016, a to do tří let po jeho získání. Nepravděpodobné je i odebrání titulu v případném trestním řízení, pokud by šlo o podvod, řekl právník. "Tam zase soud může vyslovit jenom zákaz čestných titulů a vyznamenání," vysvětlil a dodal, že akademický titul není čestným titulem.

Podle právníka Františka Korbela, který se podílel na odebírání podvodně získaných diplomů z právnické fakulty v Plzni, ale chybějící ukotvení v zákoně ještě neznamená, že titul nelze odebrat. Deníku N řekl, že může jít o sporný výklad a rozhodnout by o tom musel soud. "V každém případě platí, že řízení o zrušení diplomu by musel vést ten, kdo ho vydal. V případě profesorů tedy prezident republiky," uvedl.

Kovář podle etické komise Filozofické fakulty UK publikoval opsané texty po dobu zhruba 20 let. Zástupci komise uvedli, že proto své tituly dostal neoprávněně, a bylo by možné je napadnout. Kovář obvinění z plagiátorství už dříve odmítl. Kauzou se zabývá také univerzitní etická komise. Své stanovisko zatím nezveřejnila.

Související

Upíra z Feratu natočil legendární Juraj Herz.

České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival

V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.

Více souvisejících

Univerzita Karlova Martin Kovář Aleš Gerloch (expert na ústavní právo) plagiáty Školství

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy