Jiří Fajt (ředitel NG)

Miloš Zeman

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl stížnost

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Zeman Fajta nejmenoval. Podle Městského soudu v Praze šlo o nezákonné rozhodnutí, protože prezident hodnotil uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což nepřísluší hlavě státu, nýbrž univerzitě.
Vojtěch Filip

Předseda KSČM Filip se nechce omluvit Fajtovi. Kauzu bude řešit odvolací soud

Předseda KSČM Vojtěch Filip podal odvolání proti červnovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého se má omluvit bývalému řediteli Národní galerie Praha (NGP) Jiřímu Fajtovi za to, že jej loni v novinovém článku nepravdivě nařkl z finančních machinací. Uvedla to dnes Česká televize. Podání odvolání jí potvrdil mluvčí soudu Radek Paclík.
Vojtěch Filip

Šéf KSČM Filip v článku nevybíravě napadl Fajta. Dle soudu se má omluvit

Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se předseda komunistů a místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip musí omluvit bývalému řediteli Národní galerie Praha (NGP) Jiřímu Fajtovi za výroky, které o něm před rokem uveřejnil. ČTK to dnes řekl Fajtův právní zástupce František Vyskočil. Jde o rozhodnutí prvoinstančního soudu. Filip ČTK řekl, že verdikt nebude komentovat, protože nejde o pravomocné rozhodnutí.
soudy

Fajt neuspěl s odvoláním. Výpověď z čela Národní galerie je platná, potvrdil soud

Výpověď Jiřího Fajta z čela Národní galerie Praha (NGP) byla platná, potvrdil odvolací pražský městský soud. Rozhodnutí je pravomocné. Na verdikt dnes upozornil server Seznam Zprávy. Bývalý ředitel v žalobě tvrdil, že výpověď nedostal od oprávněné osoby - tedy od ministrem jmenovaného generálního ředitele. Za galerii dokument podepsal tehdejší pověřený šéf instituce Ivan Morávek.
kultura

Fajt neuspěl s žalobou. Jeho vyhazov z čela Národní galerie platí

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Uváděl, že ji nedostal od oprávněné osoby - tedy od ministrem jmenovaného generálního ředitele.
Lubomír Zaorálek /ČSSD/, ministr kultury

Zaorálek začal rázně úřadovat, zrušil Staňkovo výběrové řízení na šéfa Národní galerie

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) zrušil výběrové řízení na ředitele Národní galerie Praha (NGP). Novinářům to řekl před dnešním zasedáním kabinetu. Výběrové řízení vypsal před svým odchodem z funkce na konci července jeho předchůdce Antonín Staněk (ČSSD). Staněk odvolal bývalého ředitele galerie Jiřího Fajta v polovině dubna, zdůvodnil to závažnými hospodářskými pochybeními. Tento krok vedl k protestům a byl počátkem úvah o jeho odchodu z funkce. Zaorálek zahájí i přezkum dalšího Staňkova rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou.
kultura

Ministr Staněk odchází rázně, ještě stihl vypsat výběrové řízení na šéfa Národní galerie

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) dnes vypsal výběrové řízení na generálního ředitele Národní galerie Praha. Nový ředitel by měl být jmenován do konce února příštího roku. Staněk to řekl na své bilanční tiskové konferenci, po roce působení dnes odchází z čela ministerstva. Bývalého ředitele Národní galerie Jiřího Fajta Staněk odvolal v polovině dubna a tento krok stál na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk Fajtovo odvolání zdůvodňoval hospodářskými pochybeními, podal na něj trestní oznámení, Fajt to odmítá a brání se soudně.
Ladislav Jakl

Kde je Fajt? Klausův poradce Jakl je rudý zlostí

Poradce bývalého prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl zkritizoval nedostatek pozornosti médií, které by měly podle jeho názoru více publikovat informace o odvolaném řediteli Národní galerie Jiřím Fajtovi.
kultura

Fajtova výpověď je neplatná? Ministerstvo kultury se důrazně ohradilo

Ivan Morávek pověřený řízením Národní galerie Praha měl podle ministerstva kultury pravomoci dát výpověď bývalému řediteli této instituce Jiřímu Fajtovi. Poté, co ho ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) z čela galerie v dubnu odvolal, dostal Fajt v květnu od Morávka výpověď. V žalobě, kterou nyní podal, tvrdí, že výpověď je neplatná a že Morávek k ní neměl oprávnění.
Michal Šmarda

Šmarda chce přinest na kulturu klid, vrátí se Fajt?

Možný ministr kultury Michal Šmarda (ČSSD) chce v kultuře stabilizovat situaci, uklidnit emoce, dohodnout se s významnými hráči v resortu. Je dlouhodobě neudržitelné, aby se kulturní obec stavěla proti ministerstvu, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Připustil návrat odvolaných ředitelů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa do funkcí, museli by ale projít přes výběrová řízení.
Antonín Staněk

Fajtovo odvolání vychází z kontrol, kontroval na dopis právníka Staněk

Odcházející ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) uvedl, že důvody odvolání ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta vycházely z kontrol započatých již v roce 2016. Napsal to v odpovědi na dopis právního zástupce odvolaného ředitele, který Staněk dostal minulý týden a v němž ho Fajt žádá o omluvu. Staněk již dříve oznámil, že ke konci května kvůli kauze odejde z vlády. Dnes odpoledne bude jednat s prezidentem Milošem Zemanem, za nímž předtím přijde předseda komunistů Vojtěch Filip.
kultura

Fajt v auditu Národní galerie nevidí důvod ke svému odvolání

Bývalý generální ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nevidí v protokolu o kontrole ministerstva kultury v galerii žádné nové informace, které by odůvodnily jeho okamžité odvolání. Poukázal na to, že kontroloři nevarovali před žádným rizikem v případě, že Fajt zůstane ve funkci. Výsledky kontroly zpochybnil také bývalý ředitel ekonomicko-provozní sekce NGP Vladimír Mallát, protokol podle něj svědčí v některých svých částech o účelovosti. Fajt a Mallát to dnes sdělili ČTK. Ministerstvo kultury protokolv úterý zveřejnilo na svém webu.
ministerstva

Fajt za výroky Staňka žádá od ministerstva omluvu

Bývalý ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt požaduje po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) omluvu za údajně nepravdivé a zavádějící informace, které zveřejnilo ministerstvo kultury v souvislosti s Fajtovým odvoláním. Vyplývá to z dopisu Fajtova advokáta ministerstvu kultury. ČTK má jeho plné znění k dispozici. Pokud tak ministerstvo neučiní, chce se Fajt obrátit na soud.
Národní galerie Komentář

Lítý boj o Národní galerii běží dál: Kdo zůstává ve hře? A jak to bylo s Olomoucí?

Komentář Josefa Brože - Malá a velká petice. Když před velikonocemi, na škaredý čtvrtek, odvolal Antonín Staněk, český ministr kultury, dva ředitele: Jiřího Fajta a Michala Soukupa, příslušností k Národní galerii a Muzeu města Olomouc, připomínalo toto překvapivé a rázné rozhodnutí spíše zaříznutí, pokud ne rovnou odstřel obou ředitelů. Není to ale tak jednoduché, mílý Watsone!
Jiří Fajt

Odvolaný Fajt se má stát finančním ředitelem galerie

Odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt dostal od vedení galerie nabídku zastávat místo finančního ředitele této instituce nebo kurátora sbírky moderního a současného umění. Uvedla to dnes Česká televize. Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček nabídku pro Fajta, kterého ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odvolal kvůli údajným hospodářským pochybením, označil za manažerské selhání. Po vysvětlení od Staňka Hamáček novinářům řekl, že prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek postupoval podle zákoníku práce. Stejně se vyjádřil i Morávek. V reakci ČTK sdělil, že nemohl učinit jinak. Fajt ČTK napsal, že nabídku nemůže přijmout a označil ji za absurdní divadlo.
Jan Hamáček

Staněk půjde na kobereček. Hamáček chce vysvětlení nabídky práce pro Fajta

Předseda ČSSD a místopředseda vlády Jan Hamáček bude chtít po ministru kultury Antonínu Staňkovi (ČSSD) vysvětlení, proč dostal odvolaný ředitel Národní galerie Praha (NGP) Jiří Fajt nabídku zastávat post finančního ředitele NGP. Hamáček to dnes řekl v České televizi, která o nabídce informovala. Fajtovi ji podle ČT zaslal prozatímní ředitel galerie Ivan Morávek.
Národní galerie

Fajtovo chování bylo protiprávní, smetl ze stolu dopis na podporu ředitele NG Staněk

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) odpověděl na dopisdesítek ředitelů světových muzeí a galerií, kteří se postavili za bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta. Staněk ho v polovině dubna odvolal. V odpovědi adresované ředitelce Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermannové uvedl, že Fajt si protiprávně a svévolně přisvojil finanční zdroje na úkor svých zaměstnanců, stejně jako část jejich duševního vlastnictví. Staňkův dopis ministerstvo kultury zaslalo dnes ČTK.
Antonín Staněk

Ministr Staněk na koberečku: Vedení ČSSD bude řešit vyhazov Fajta

Užší vedení sociální demokracie bude na svém čtvrtečním jednání hovořit i o situaci kolem ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Jeho konec v čele ministerstva v souvislosti s nedávným odvoláním ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa požaduje například petice s více než 6000 signatáři, kritické jsou i opoziční strany. Předseda ČSSD Jan Hamáček změnu v čele ministerstva kultury neplánuje. Na jednání, kam Staněk dorazí, se o tom podle něj ani nebude rozhodovat.

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy