Fajt neuspěl s žalobou. Jeho vyhazov z čela Národní galerie platí

Obvodní soud pro Prahu 1 dnes zamítl žalobu bývalého ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta, který tvrdil, že jeho květnová výpověď z galerie byla neplatná. Uváděl, že ji nedostal od oprávněné osoby - tedy od ministrem jmenovaného generálního ředitele.

Podle předsedkyně senátu Martiny Tvrdkové měl ale tehdejší pověřený šéf instituce Ivan Morávek, který dokument podepsal, stejná oprávnění, jako by jmenován byl. Rozhodnutí není pravomocné, strany mají lhůtu na odvolání.

Ve sporu šlo podle soudkyně pouze o právní posouzení otázky Morávkova postavení v galerii. "Soud dospěl ve shodě s četnou judikaturou na toto téma k jednoznačnému závěru, že ten pracovněprávní úkon v podobě výpovědi z pracovního poměru mohla uložit osoba, která byla pověřena řízením Národní galerie v Praze," prohlásila. Morávek nezastupoval ředitele v době nemoci či dovolené, byl v podstatě jmenován se všemi z toho vyplývajícími důsledky, dodala.

Fajtův právní zástupce Richard Pecha novinářům po skončení jednání řekl, že podobný rozsudek očekával. Klientovi ale doporučí, aby se odvolal. Fajt následně ČTK potvrdil, že se odvolá. S odkazem na právníka uvedl, že soudkyně se podle něj vůbec nezabývala meritem věci.

"Myslím si, že to odůvodnění nebylo zcela vyčerpávající," uvedl Fajtův právní zástupce. Věc se podle něj totiž týkala také způsobu, jakým tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) postupoval při Morávkově jmenování, a toho, že použil "netradiční slova" o pověření vedením. "Je to spíš spor o to, zda pan ministr klamal nebo neklamal veřejnost tím, co vlastně provedl v té Národní galerii," řekl.

Jiří Fajt zároveň uvedl, že podává další žalobu kvůli ochraně své osobnosti. Směřuje na stát, který v takových případech reprezentuje ministerstvo financí.

Právník galerie Martin Vališ je s verdiktem spokojen, výsledek předpokládal. "Jak uvedla paní předsedkyně, tak postup ministra kultury byl v souladu s rozhodovací praxí Nejvyššího soudu," řekl. "Není relevantní, jak je ta listina označena, jestli pověření či jmenování," dodal. Když podle něj ministr někoho pověří řízením galerie, a galerii může vést pouze generální ředitel, pak se stal Morávek generálním ředitelem.

Fajta a také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa odvolal v polovině dubna tehdejší ministr kultury Antonín Staněk. Zdůvodnil to pochybeními v hospodaření galerie a muzea, na oba muže podal také trestní oznámení. Policisté se podnětem na Fajta zabývají, trestní řízení zatím nezahájili. Případ Soukupa už odložili.

Bývalý ředitel NGP v žalobě uvedl, že se neohrazuje proti svému odvolání či jeho důvodům. Bránil se pouze proti výpovědi z pracovního poměru, protože ji podle něj nedostal od oprávněné osoby. Tehdejší ministr kultury podle Fajta "zcela účelově vybočil ze svých pravomocí a postupoval nezákonně", protože podle zákona nemohl vedením galerie nikoho pověřit.

Za Fajtovo odvolání sklidil Staněk kritiku části odborné veřejnosti i spolustraníků a v květnu rezignoval. Prezident Miloš Zeman demisi nepřijal, premiér Andrej Babiš (ANO) proto navrhl jeho odvolání. Zeman o něm rozhodl v červenci. Morávkovo pověření k vedení galerie zrušil v druhé polovině září současný ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Její dočasnou ředitelkou jmenoval Anne-Marii Nedomu, která by měla instituci řídit do doby, než z konkurzu vzejde nový generální ředitel.

Související

Vojtěch Filip

Někdejší lídr komunistů Filip se omluvil Fajtovi za výrok o dluzích

Bývalý předseda KSČM Vojtěch Filip se v únoru omluvil někdejšímu řediteli Národní galerie Praha Jiřímu Fajtovi za svůj výrok z roku 2019, že v institucích, ve kterých působil, vytvořil nekryté dluhy za desítky milionů korun. Muži uzavřeli smír, který pravomocně schválil Městský soud v Praze. Uvedla to dnes Česká televize (ČT). 
Miloš Zeman

Prezident Zeman prohrál spor o jmenování Fajta profesorem, NSS zamítl stížnost

Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost prezidenta Miloše Zemana ve sporu o jmenování kunsthistorika Jiřího Fajta profesorem. Zeman Fajta nejmenoval. Podle Městského soudu v Praze šlo o nezákonné rozhodnutí, protože prezident hodnotil uchazečovu odbornou způsobilost a vhodnost, což nepřísluší hlavě státu, nýbrž univerzitě.

Více souvisejících

Jiří Fajt (ředitel NG) Národní galerie Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) soudy Praha

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy