Příští prezident Tuniska? "Robocop", nebo "Berlusconi". Volby budou drama

Do druhého kola prezidentských voleb v Tunisku, které se konají v neděli 13. října, překvapivě postoupili univerzitní profesor Kaís Saíd a mediální magnát Nabíl Karúí, který byl donedávna ve vazbě.

Ani jeden z dvojice finalistů nikdy nezastával politický post, v prvním kole 15. září ale oba předstihli současného a dva bývalé premiéry, exprezidenta nebo ministra obrany. 

Kaís Saíd (61)

- Univerzitní profesor bez politické příslušnosti, odborník na ústavní právo. U tuniské veřejnosti je známý zejména kvůli svým televizním vystoupením, například při diskusích o ústavě. Za své strohé vystupování a monotónní vyjadřování si vysloužil přezdívku "Robocop".

- Pěstuje si pověst neúplatného "pana Čistého", který stojí nad tradiční stranickou politikou. Skromnou předvolební kampaň, ve které hlásal návrat k hodnotám povstání z roku 2011, vedl prakticky bez finančních prostředků.

- V kampani se situoval do role bojovníka proti korupci, která podle názorů mnohých Tunisanů podkopává úspěšnou cestu k demokracii po svržení starého režimu během protestů arabského jara v roce 2011.

- Pochází z intelektuální rodiny, jeho strýc Hišám Saíd byl prvním pediatrem v Tunisku, který si dobyl slávu v 70. letech minulého století, kdy oddělil siamská dvojčata. Právo vystudoval Kaís Saíd na Tuniské univerzitě.

- "Saíd je přitažlivý zejména pro zklamané mladé lidi, kteří věří, že jim revoluci ukradly zkorumpované politické strany," řekl k tomu analytik Šaran Grival s tím, že Saíd nabízí "decentralizaci moci a snahu o posílení role prostých lidí při kontrole elit".

- Saíd ale zastává dosti konzervativní názory, je například proti rovnému postavení žen a vyslovil se i pro trest smrti.

- Je ženatý, má tři děti.

- V prvním kole voleb získal 18,4 procenta hlasů.

Nabíl Karúí (56)

- Mediální magnát, který byl donedávna ve vazbě. Vlastní jednu z hlavních televizních stanic Nisma, přezdívá se mu "tuniský Berlusconi".

- Od konce září do 9. října byl ve vazbě kvůli podezřením z finančních podvodů a praní špinavých peněz. Stíhán je od roku 2017, obvinění odmítá. Tvrdí také, že jeho zatčení, které přišlo krátce před začátkem prezidentské kampaně, je politicky motivované. Soud ho po četných žádostech propustil jen čtyři dny před konáním druhého kola voleb.

- Ačkoli je Karúí na svobodě, je stále obviněn, jeho majetek je zmrazen a nesmí vycestovat ze země.

- Velkou popularitu si v zemi získal charitativními kampaněmi ve své televizi, během nichž rozdával potraviny a zdravotnickou pomoc chudým lidem. Akce vznikly po úmrtí jeho syna Chalíla v roce 2016. "To mi pomohlo se přiblížit k lidem a objevit veliké sociální problémy své vlasti," řekl jednou Karúí, která se neváhal přirovnat k Matce Tereze.

- Zároveň je kontroverzní postavou, protože měl dříve blízko k vládnoucí elitě. A to zejména k sekulární straně Hlas Tuniska, která vyhrála parlamentní volby v říjnu 2014, a k sekulárnímu prezidentu Kaídu Sibsímu, který zemřel letos v červenci.

- Vyrostl v severotuniském městě Bizerta v bohaté rodině, studoval ve Francii.

- Bývalý obchodník s drogistickými značkami Colgate, Henkel či Palmolive založil se svým bratrem v roce 2002 mediální a reklamní společnost. Po revoluci v roce 2011 z ní vznikla soukromá televize Nisma. V říjnu 2018 jí ale regulátor odebral licenci s tím, že kanál propaguje Karúího politickou agendu a zneužívá chudé. Nisma pokuty a rozhodnutí regulátora odmítla.

- Letos v červnu založil Nabíl Karúí stranu Srdce Tuniska, která skončila v parlamentních volbách 6. října druhá.

- Je ženatý, má dvě děti.

- V prvním kole voleb získal 15,6 procenta hlasů.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko volby v Tunisku

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy