Studie: Pokud brzy neskončí boje v Libyi, hrozí návrat Islámského státu

Pokud se brzy nepodaří ukončit občanskou válku v Libyi, mohla by v zemi znovu získat na síle a vlivu teroristická organizace Islámský stát.

Podle stanice Al-Džazíra to uvádí nová studie odborníků z americké organizace Army War College.

Podle odborníků se IS "přeskupuje, pomalu zvyšuje svoje kapacity (...), dokud nebude dost silný na to, aby se stal v Libyi vyzyvatelem". Organizace nyní v zemi provádí menší útoky, což je posun oproti její dřívější taktice, kdy pořádala velké strategické nájezdy, jejichž cílem bylo šokovat.

"Dělají menší útoky a vyvolávají potyčky, jež jsou nutné k tomu, aby si získali místo v kriminálních pašeráckých sítích, jež spojují subsaharskou Afriku s libyjským pobřežím na severu," poznamenal jeden z autorů studie.

V Libyi vládne chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Od té doby se o vládu nad zemí ucházejí dvě vlády, jedna sídlící na západě země v metropoli Tripolisu, kterou uznává OSN, a druhá na východě, kterou podporuje maršál Chalífa Haftar se svou armádou. Obě vlády získávají finanční a vojenskou podporu ze zahraničí, za tripolským kabinetem stojí Turecko, Haftara zase podporuje Egypt, Rusko či Spojené Arabské Emiráty.

Západolibyjské síly v roce 2016 po měsících bojů vyhnaly IS z přístavního města Syrta, což tehdy bylo největší území, které organizace kontrolovala mimo své hlavní bašty v Sýrii a Iráku.

Podle studie se po vyhnání ze Syrty bojovníci IS přesunuli především do regionu Fezzán na jihu Libye, kde se zapojili do obchodu s lidmi a pašování zakázaného zboží, zejména kolem migračních tras, kterými míří utečenci z Afriky do Evropy.

Badatelé tvrdí, že většina bojovníků IS v Libyi pochází z ciziny a pro skupinu je proto v podstatě nemožné zapojit se to tamního politického života. "Čím déle bude přetrvávat nestabilita, čím déle bude (Libye) bez centrální vlády, která nemusí s nikým bojovat a může dohlížet na to, co dělají IS a další skupiny ve vnitrozemí, tím bude větší šance, že se IS (nebo někdo podobný) ve velké míře vrátí," poznamenávají autoři studie.

Související

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Libye

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Munice a rakety za miliardy. USA chystají další masivní balík pomoci Ukrajině

V pátek se Spojené státy chystají oznámit dlouhodobou vojenskou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě šest miliard dolarů, zahrnující munici pro systémy protivzdušné obrany. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy