Tisíce uprchlíků se přesunou. Kdo se jich ujme?

Tisíce afrických uprchlíků z libyjských zadržovacích středisek se přesunou do Rwandy. Dnes se na tom dohodli zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rwandy a Africké unie, uvedla agentura AFP. Německé humanitární plavidlo dnes zároveň předalo záchranné lodi Ocean Viking 34 migrantů, které posádka zachránila poblíž libyjského pobřeží.

UNHCR odhaduje, že v současnosti je v Libyi 42.000 afrických uprchlíků, z toho je 4700 v zadržovacích centrech. Rwandská vláda uvedla, že je připravena dočasně přijmout až 30.000 Afričanů, ale pouze ve skupinách po 500 lidech, aby země nebyla přílivem nových obyvatel zahlcena.

První skupinu 500 uprchlíků ze zemí Afrického rohu úřady evakuují v následujících týdnech. Migranti budou dočasně ubytováni v tranzitním středisku ve Rwandě a následně přemístěni do jiných zemí. Pokud budou mít zájem, mohou se vrátit i do své vlasti. Někteří uprchlíci mohou podle rwandských úřadů zůstat i ve Rwandě.

Snahu o přesun afrických uprchlíků z Libye ještě umocnil červencový nálet na jedno ze zadržovacích středisek poblíž metropole Tripolis, při kterém zemřelo 50 migrantů.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak pobřežní stráž, tak Evropská unie. Podle ochránců lidských práv se tím ale běženci dostávají do rukou nebezpečných ozbrojených skupin nebo zůstávají ve špinavých zadržovacích centrech. Podmínky v některých z nich nedávno přirovnal UNHCR k mučení.

Německá humanitární loď charitativní organizace Resqship dnes zachránila 34 migrantů včetně šesti žen a jednoho malého dítěte z gumové lodi z rozbitým motorem. Migranty během bouře úspěšně předala větší humanitární lodi Ocean Viking, napsal zpravodaj agentury AP, který je na palubě plavidla.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée momentálně na palubě hostí přes 80 migrantů, 50 jich zachránila o víkendu. Osud zachráněných migrantů je nejasný, středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye.

Související

Lidé si prohlížejí portréty obětí rwandské genocidy. Rozhovor

30 let od genocidy ve Rwandě. Nevypukla ze dne na dne, upozorňuje afrikanista Záhořík

Genocida rwandských Tutsiů, během které milice většinové populace Hutuů v průběhu pouhých tří měsíců povraždily mezi půlmilionem až milionem lidí, začala před 30 lety, 7. dubna 1994. Kořeny krvavých tragických událostí však sahají mnohem dále do minulosti a prokombinují historický revanšismus, ekonomické problémy i fanatismus tehdejších lídrů, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Záhořík. Historik a afrikanista z Katedry blízkovýchodních studií Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni se v něm vyjádřil nejen k příčinám genocidy, ale například i k roli mezinárodního společenství a někdejších koloniálních mocností, stejně jako k současné situaci ve Rwandě. Zároveň se staví za jasné odlišování běžných ozbrojených konfliktů s mnoha proměnnými od genocidy, kdy je plánem vyhlazení celé skupiny obyvatel. 

Více souvisejících

Rwanda uprchlíci Libye UNHCR migrace

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy