Tisíce uprchlíků se přesunou. Kdo se jich ujme?

Tisíce afrických uprchlíků z libyjských zadržovacích středisek se přesunou do Rwandy. Dnes se na tom dohodli zástupci Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), Rwandy a Africké unie, uvedla agentura AFP. Německé humanitární plavidlo dnes zároveň předalo záchranné lodi Ocean Viking 34 migrantů, které posádka zachránila poblíž libyjského pobřeží.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

UNHCR odhaduje, že v současnosti je v Libyi 42.000 afrických uprchlíků, z toho je 4700 v zadržovacích centrech. Rwandská vláda uvedla, že je připravena dočasně přijmout až 30.000 Afričanů, ale pouze ve skupinách po 500 lidech, aby země nebyla přílivem nových obyvatel zahlcena.

První skupinu 500 uprchlíků ze zemí Afrického rohu úřady evakuují v následujících týdnech. Migranti budou dočasně ubytováni v tranzitním středisku ve Rwandě a následně přemístěni do jiných zemí. Pokud budou mít zájem, mohou se vrátit i do své vlasti. Někteří uprchlíci mohou podle rwandských úřadů zůstat i ve Rwandě.

Snahu o přesun afrických uprchlíků z Libye ještě umocnil červencový nálet na jedno ze zadržovacích středisek poblíž metropole Tripolis, při kterém zemřelo 50 migrantů.

Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak pobřežní stráž, tak Evropská unie. Podle ochránců lidských práv se tím ale běženci dostávají do rukou nebezpečných ozbrojených skupin nebo zůstávají ve špinavých zadržovacích centrech. Podmínky v některých z nich nedávno přirovnal UNHCR k mučení.

Německá humanitární loď charitativní organizace Resqship dnes zachránila 34 migrantů včetně šesti žen a jednoho malého dítěte z gumové lodi z rozbitým motorem. Migranty během bouře úspěšně předala větší humanitární lodi Ocean Viking, napsal zpravodaj agentury AP, který je na palubě plavidla.

Loď Ocean Viking plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizacemi Lékaři bez hranic (MSF) a SOS Méditerranée momentálně na palubě hostí přes 80 migrantů, 50 jich zachránila o víkendu. Osud zachráněných migrantů je nejasný, středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Tunisku skončily prezidentské volby, výsledky budou v úterý

15.09.2019 22:19 V Tunisku dnes večer skončilo první kolo prezidentských voleb, v němž se o post hlavy státu…

V Tunisku začaly prezidentské volby, kandiduje 26 lidí

15.09.2019 10:45 Obyvatelé Tuniska dnes v předčasných volbách vybírají novou hlavu státu, o post se uchází 26…

Zimbabwe se na pohřbu loučí s exprezidentem Mugabem

14.09.2019 15:01 Zimbabwe se dnes loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního…

Pozor na lehkovážný sex a přemíru alkoholu. Poslanci dostali neobvyklé…

13.09.2019 07:14 Předsedkyně ugandského parlamentu Rebecca Kadagová naléhala na poslance, aby pamatovali na dobré…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama