V Egyptě začalo první kolo parlamentních voleb

V Egyptě dnes začaly dvoufázové volby do dolní komory parlamentu. Výsledky mají být známy začátkem prosince. K urnám může přijít 63 milionů Egypťanů a vláda zajistila dezinfekci volebních místností i bezplatné roušky pro voliče.

Egypt, ilustrační foto
doporučujeme

Jak píše agentura AP, očekává se, že volby přivedou do Lidového shromáždění, které má 596 členů, opět hlavně příznivce prezidenta Abdal Fattáha Sísího.

Úřady vyzvaly občany, aby šli volit, a zopakovaly hrozbu, že za bojkot hrozí pokuta až 500 egyptských liber (734 kč).

V srpnu se v Egyptě konaly volby do Senátu a těch se zúčastnilo jenom něco přes 14 procent oprávněných voličů.

Voliči rozhodují o 568 parlamentních křeslech, o obsazení zbylých 28 rozhodne prezident. O polovinu z 568 mandátů se uchází 4000 jednotlivců, o zbylé pak 1100 lidí, kteří kandidují za čtyři politické strany. Egypťané v zahraničí už odvolili tento týden.

Volby jsou vzhledem k rozlehlosti země a velkému množství obyvatel rozděleny do dvou fází. První se koná dnes a v neděli ve 14 provinciích včetně Gízy a Alexandrie. Ve zbylých 13 provinciích včetně Káhiry se bude volit 7. a 8. listopadu. Po obou etapách se ještě budou konat vyřazovací kola. Parlament v novém složení by měl zasednout krátce po vyhlášení výsledků.

V předvolebním období byla města posetá portréty kandidátů, z nichž většina jsou podle AP provládní podnikatelé a politici.

Sísí je u moci od roku 2014 a od té doby jsou pronásledováni kritici režimu, především pak stoupenci islamistického Muslimského bratrstva, jež je už zakázáno. Mezi nepohodlnými se ocitli ale i novináři a lidé požadující více svobod. Prezident a jeho spojenci podle AP nyní nečelí velké politické opozici.

Sísímu se podařilo prosadit reformy a úsporná opatření, jimiž si vydobyl přízeň zahraničních spojenců a finančních institucí. Egypťanům ale tato politika přinesla zvýšení cen téměř všeho od potravin po pitnou vodu nebo elektřinu. Podle kritiků zasednou v příštím Lidovém shromáždění znovu hlavně Sísího příznivci, kteří poslouží jako záštita prezidentovy politiky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Etiopie zpřístupní stát Tigraj pro humanitární pomoc, podepsala dohodu s…

02.12.2020 15:18 Etiopie a OSN dnes podepsaly dohodu, která umožní dodávky humanitární pomoci do severoetiopského…

OSN požaduje přístup k uprchlíkům v etiopském Tigraji

01.12.2020 14:10 Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) dnes vyzval etiopské úřady, aby umožnily přístup k…

Keňa tento měsíc eviduje nejvíce nakažených od začátku pandemie

30.11.2020 19:40 Listopad byl pro Keňu nejkrizovější měsíc od března, kdy se tam začala šířit koronavirová nákaza.…

V okolí etiopského Mekele se stále bojuje, desetitisíce lidí uprchly do…

30.11.2020 12:17 Vůdce jednotek severoetiopského státu Tigraj dnes uvedl, že v okolí regionální metropole Mekele se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama