Ze Sahary bylo zachráněno 80 migrantů, podvedli je převaděči

Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a nechali na pospas osudu. Pašeráci předtím dostali zaplaceno za zprostředkování cesty do Libye. Píše o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), která získala podrobnosti o události přímo od zachráněných lidí.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Řidiči zanechali bez jakýchkoli zásob jídla nebo vody čtyři nákladní vozy s migranty z Nigérie, Toga, Mali a Ghany asi 230 kilometrů severně od nigerského městečka Dirkou ležícího na jedné ze saharských křižovatek, když si všimli armádních vozidel.

Skupinu migrantů, mezi nimiž byly i děti, nalezl 3. září, tedy o tři dny později, záchranný tým IOM. Mnozí lidé ve skupině byli dehydrovaní, měli zranění a potřebovali okamžitou zdravotní pomoc.

Mluvčí IOM Paul Dillon sdělil Reuters, že podobné chování u pašeráků není výjimkou. Převaděči si většinou od migrantů nechávají platit předem a pak je opustí, pokud mají obavy z chycení. "Pašeráci se někdy vrátí sami bez svých klientů, není to tak vzácné. Vědí, co se stane, když nechají lidi na pospas osudu na poušti. Tahle neúcta k lidskému životu je velmi znepokojivá," řekl Dillon.

Od roku 2016 se organizace IOM podílela na záchraně více než 20.000 migrantů ze saharské pouště, což je jedna z nejnebezpečnějších etap na cestě, kterou podnikají migranti ze západní Afriky. Ti na poušti riskují život s vidinou, že v Evropě naleznou práci. V letošním roce pomohl záchranný tým mimo uvedené skupiny dalším 321 lidem.

Někdy však záchranáři přijedou pozdě. "Při nedávných záchranných operacích jsme nalezli těla pohřbená v písku," okomentoval Dillon operace, které IOM uskutečňuje společně s nigerskými úřady. "Je to rozsáhlé území, které protíná opravdu mnoho silnic vedoucích na sever, a na hlídky nemáme dost prostředků," vysvětlil Dillon.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tunisané u příležitosti výročí pádu bin Alího vyšli do ulic. Policie…

17.01.2021 13:37 Tuniská policie použila slzný plyn, aby rozehnala násilné protesty, které se v několika městech…

Útok islamistů v Nigérii vyhnal stovky lidí z domovů

16.01.2021 18:28 Nigerijští vojáci i stovky místních obyvatel museli uprchnout poté, co islamističtí povstalci…

Žlutá zimnice: Snížení dávky vakcíny může při epidemiích pomoci zachránit…

16.01.2021 08:32 Proti žluté zimnici se dá bojovat jedině prevencí. Na nemoc totiž neexistuje lék. Jedna dávka…

Pět Rusů mělo kvůli dronu problém v Jižním Súdánu, byl mezi nimi i…

14.01.2021 11:43 V Jižním Súdánu byla zadržena skupina pěti Rusů, mezi nimiž byl protikremelský aktivista Pjotr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama