Ze Sahary bylo zachráněno 80 migrantů, podvedli je převaděči

Asi 80 afrických migrantů se podařilo zachránit ze Sahary poté, co je převaděči v poušti okradli a nechali na pospas osudu. Pašeráci předtím dostali zaplaceno za zprostředkování cesty do Libye. Píše o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní organizaci pro migraci (IOM), která získala podrobnosti o události přímo od zachráněných lidí.

Řidiči zanechali bez jakýchkoli zásob jídla nebo vody čtyři nákladní vozy s migranty z Nigérie, Toga, Mali a Ghany asi 230 kilometrů severně od nigerského městečka Dirkou ležícího na jedné ze saharských křižovatek, když si všimli armádních vozidel.

Skupinu migrantů, mezi nimiž byly i děti, nalezl 3. září, tedy o tři dny později, záchranný tým IOM. Mnozí lidé ve skupině byli dehydrovaní, měli zranění a potřebovali okamžitou zdravotní pomoc.

Mluvčí IOM Paul Dillon sdělil Reuters, že podobné chování u pašeráků není výjimkou. Převaděči si většinou od migrantů nechávají platit předem a pak je opustí, pokud mají obavy z chycení. "Pašeráci se někdy vrátí sami bez svých klientů, není to tak vzácné. Vědí, co se stane, když nechají lidi na pospas osudu na poušti. Tahle neúcta k lidskému životu je velmi znepokojivá," řekl Dillon.

Od roku 2016 se organizace IOM podílela na záchraně více než 20.000 migrantů ze saharské pouště, což je jedna z nejnebezpečnějších etap na cestě, kterou podnikají migranti ze západní Afriky. Ti na poušti riskují život s vidinou, že v Evropě naleznou práci. V letošním roce pomohl záchranný tým mimo uvedené skupiny dalším 321 lidem.

Někdy však záchranáři přijedou pozdě. "Při nedávných záchranných operacích jsme nalezli těla pohřbená v písku," okomentoval Dillon operace, které IOM uskutečňuje společně s nigerskými úřady. "Je to rozsáhlé území, které protíná opravdu mnoho silnic vedoucích na sever, a na hlídky nemáme dost prostředků," vysvětlil Dillon.

Související

Africká poušť, ilustrační fotografie

Nápor uprchlíků? Trump navrhl Španělsku postavit přes Saharu zeď

Madrid - Americký prezident Donald Trump před časem navrhl, aby Španělsko problém s migrací z Afriky vyřešilo tím, že postaví přes Saharu zeď. Na videozáznamu, který dnes zveřejnila španělská média, to tvrdí španělský ministr zahraničí Josep Borrell. Do Španělska v současnosti míří nejvíce migrantů ze severní Afriky.

Více souvisejících

Sahara migrace Mezinárodní organizace pro migraci (IOM)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 26 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy