Aktivity NATO ohrožují naši bezpečnost, musíme na ně reagovat, vyhrožuje opět Kreml

Aktivity NATO představují vážné ohrožení pro ruskou národní bezpečnost a Moskva na ně bude muset reagovat. Dnes to podle serveru Times of India sdělil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na výsledky summitu NATO ve Washingtonu. 

Peskov uvedl, že Severoatlantická aliance zvyšuje napětí v Evropě a aktivně se zapojuje do konfliktu na Ukrajině, který Rusko zahájilo plnohodnotnou invazí před více než dvěma lety.

Podle Peskova je jasné, že jedním z hlavních cílů NATO je "pokořit Rusko a strategicky ho porazit," a že aliance přesouvá svou infrastrukturu stále blíže k ruským hranicím.

Členské země NATO ve Washingtonu ve středu přijaly deklaraci slibující další podporu Ukrajině, včetně financování ve výši 40 miliard eur (přibližně bilion korun). Lídři NATO také potvrdili, že vstup Ukrajiny do aliance je nezvratný.

"Musíme důkladně analyzovat přijatá rozhodnutí a diskuse, a také text deklarace. Toto představuje velmi vážnou hrozbu pro národní bezpečnost naší země a vyžaduje to promyšlenou a účinnou reakci proti NATO," dodal Peskov.

NATO ve středu prohlásilo, že si nepřeje konfrontaci s Ruskem, a obvinilo Moskvu z eskalace hybridního konfliktu prostřednictvím sabotáže, kyberútoků a šíření propagandy.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Rusko vojensky zareaguje na plány USA rozmístit v Německu střely dlouhého doletu. Toto rozhodnutí Washingtonu a Berlína podle něj představuje hrozbu pro ruskou bezpečnost. USA a Německo nedávno oznámily, že Pentagon od roku 2026 bude dočasně rozmísťovat střely dlouhého doletu a hypersonické střely na německém území, aby posílil ochranu evropských členů NATO.

Rjabkov uvedl, že Rusko bez emocí připraví vojenskou odpověď na novou hrozbu. Podle něj jde o součást zastrašovací strategie NATO a USA vůči Rusku.

Rusko zahájilo 24. února 2022 rozsáhlou invazi na Ukrajinu, což vedlo k největšímu ozbrojenému konfliktu v Evropě od konce druhé světové války. Západ podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní, aby se mohla bránit ruské agresi. Členské země NATO v reakci na ruskou invazi postupně zvyšují své vojenské rozpočty.

USA a Německo ve středu během summitu NATO ve Washingtonu informovaly o dočasném rozmístění amerických střel s dlouhým doletem v Německu, což má demonstrovat závazek USA chránit evropské členy NATO. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu USA zvýšily svou vojenskou přítomnost v Německu i v dalších evropských zemích.
 
 

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

Více souvisejících

Rusko Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy