Konec silného dolaru? Ekonomický expert má jasno

Jeden z předních ekonomů specializující se na Asii Stephen Roach vydal šokující varování, že je potřeba se připravit na výrazné oslabení americkému dolaru, jehož zlaté éře zvoní umíráček. Podíl na tom bude mít obrovský schodek státního rozpočtu USA, který bude mít dopady i na globální finanční politiku.

Americký dolar, ilustrační fotografie
doporučujeme

O neutěšené situaci, jíž momentálně ekonomika USA čelí, informoval Roach na americkém televizním kanálu CNBC. Hlavní příčinu problémy spatřuje v nízké míře úspor a vysokém deficitu státního rozpočtu. "Dolar bude oslabovat velmi, ale velmi strmě," podotkl. Ve srovnání s ostatními světovými měnami by se mělo jednat až o 35 % rozdíl. Dalo by se tedy říci, že Spojené státy na tom nebyly ani v době prosperity, co se týče hospodaření zrovna nejlépe, a pandemie covid-19 je v tomhle směru doslova dorazila.

Někdo by sice mohl namítnout, že měnový index dolaru zaznamenal v posledních dnech jednoprocentní růst a že je stále stabilní. Podle Roache to ale nic neznamená, to nejhorší nás teprve čeká. Národní úspory se totiž budou i nadále dostávat do červených čísel, a to do takové míry, do které to zatím ani americká, ba dokonce žádná jiná světová ekonomika nepocítila. 

Roach varuje také před dalším nebezpečným trendem, a to je deglobalizace, jelikož se Spojené státy začínají vůči světu spíše uzavírat. Pád dolaru a politická i ekonomická izolace se pak mohou velmi snadno stát pomyslným smrtelným koktejlem. Události by podle prezidenta navíc měly vzít spád nikoliv v dlouhém časovém horizontu, nýbrž v nadcházejícím roce či dvou. "Investoři by na to proto měli být připravení," apeloval.

"Negativně se to podepíše na amerických finančních aktivech. S importem dražšího zboží ze zahraničí do USA jde ruku v ruce vyšší míra inflace a tím pádem i negativní dopad na úrokové sazby," varuje Roach. Největší obavy má z opakování scénáře ze 70. let, kdy nastala takzvaná staglační krize, tedy prudký růst cen za probíhající recese.

S tím bohužel nic neudělají ani listopadové volby prezidenta USA a s nimi související možnost vzniku nového týmu v Bílém domě. Podle prezidenta čeká USA nejtěžší období z pohledu ekonomiky a je nutné počítat s tím, že zákonodárci se budou snažit s ekonomickými dopady koronaviru bojovat prostřednictvím bezprecedentních a stimulačních opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedlík trhnul světový rekord, za 10 minut snědl 75 hotdogů

04.07.2020 21:09 Letošním vítězem newyorské soutěže v pojídání hotdogů, která se tradičně koná při oslavách…

Florida hlásí rekordní nárůst případů koronaviru

04.07.2020 19:20 Florida dnes ohlásila rekordní denní nárůst 11.458 případů nákazy koronavirem. Informovala o tom…

USA s Brazílií mají desítky tisíc nových případů, Anglie uvolňuje opatření

04.07.2020 17:01 Počty případů nákazy koronavirem ve Spojených státech a také v Brazílii se každý den zvyšují o…

Bushovi Republikáni se postavili za Bidena. Trump prý "představuje…

04.07.2020 11:24 V USA přibývá politických akčních výborů vyjadřujících podporu demokratickému kandidátovi na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy