Americká ekonomika čelí hlubokému poklesu, uvedl šéf Fedu Powell

Americká ekonomika čelí hlubokému poklesu s výraznou nejistotou ohledně načasování a síly oživení. Čím déle bude recese trvat, tím větší škody způsobí na trhu práce a v podnicích. Řekl to ve svém dnešním projevu před bankovním výborem Senátu šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell.

Ilustrační foto
doporučujeme

Powell zdůraznil, že Fed je odhodlán využít všechny své finanční nástroje, aby zmírnil škody, které koronavirus způsobí ekonomice. Dokud si ale veřejnost nebude jistá, že nemoc byla potlačena, je podle něj úplné zotavení nepravděpodobné. Dlouhodobý pokles by podle něj mohl způsobit vážné škody zejména pracovníkům s nízkými příjmy, kteří byli nejvíce zasaženi pandemií.

Čím déle bude podle Powella pokles trvat, tím je zde větší riziko dlouhodobějších škod, včetně trvalé ztráty pracovních míst a zavírání podniků. Dlouhé období nezaměstnanosti pak ohrožuje zkušenosti pracovníků a zhorší jejich pracovní vyhlídky.

Pandemie rovněž představuje velké riziko pro malé podniky. "Pokud se malý nebo středně velký podnik stane insolventní, protože ekonomika oživuje příliš pomalu, ztratíme více než jen tento podnik. Tyto podniky jsou srdcem naší ekonomiky a často ztělesňují práci generací," prohlásil.

Fed v březnu snížil hlavní úrokovou sazbu na rekordní minimum blízko nuly. Minulý týden nechal hlavní úrokovou sazbu na této úrovni a naznačil, že očekává, že ji do konce roku 2022 nebude měnit.

Americký Kongres doposud vyčlenil na finanční pomoc téměř tři biliony dolarů (71 bilionů Kč). Částka zahrnuje přímé platby domácnostem či půjčky pro malé podniky. Fed zavedl řadu programů, díky kterým chce napumpovat do ekonomiky prostřednictvím úvěrů biliony dolarů. V pondělí spustil svůj dlouho očekávaný úvěrový program, který nabízí půjčky malým podnikům s počtem zaměstnanců do 15.000 a výnosy do pěti miliard USD.

Powell i další členové Fedu tvrdí, že Kongres toho možná bude muset učinit více, aby zabránil dlouhodobým ekonomickým problémům. V současnosti Fed předpokládá, že v letošním roce americká ekonomika klesne v celoročním přepočtu o 6,5 procenta a míra nezaměstnanosti zůstane několik let vyšší. Powell již dříve prohlásil, že v dohledné budoucnosti zůstanou bez práce miliony lidí, zvláště pracovníků s nízkými mzdami, napsaly agentury AP a Reuters.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čínští záchranáři hledají devět lidí, zasypal je sesuv půdy

08.07.2020 10:53 Záchranáři v centrální části Číny dnes pátrají po devíti lidech, kteří jsou pohřešováni poté, co…

Biden a Trump ovládli další primárky, uspěla i členka klanu Kennedyů

08.07.2020 09:27 V prezidentských primárkách v amerických státech New Jersey a Delaware zvítězili podle očekávání…

Latinská Amerika má přes tři miliony nakažených koronavirem, v Brazílii…

08.07.2020 09:10 Aktualizováno V Brazílii za 24 hodin stoupl počet nakažených koronavirem o více než 45.000, což je dvojnásobek…

Řeknu o Trumpovi všechno. Kniha prezidentovy neteře vyjde o dva týdny dříve

08.07.2020 09:10 Kompromitující kniha, kterou napsala neteř amerického prezidenta Donalda Trumpa bude zveřejněna již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy