Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent. Banka však ve svém prohlášení naznačila, že je blízko pozastavení dalšího zvyšování nákladů na úvěry v souvislosti s nedávnými otřesy na finančních trzích po pádu dvou amerických bank.
Úroky jsou nyní nejvyšší od roku 2007. Jejich zvyšováním se Fed snaží zpomalit inflaci, která v únoru činila šest procent. Růst úroků má snížit výdaje za zboží a služby a dostat inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli. Může ale také zvýšit napětí v bankách.
Šéf Fedu Jerome Powell se na tiskové konferenci po zasedání měnového výboru snažil ujistit, že bankovní systém v zemi je zdravý a že úspory střadatelů jsou v bezpečí. Dodal, že proces zpomalování inflace pokračuje, ale pomalu, a není jasné, jaký dopad budou mít problémy bankovního sektoru na ekonomiku a měnovou politiku. Zatím je podle něj příliš brzy na posouzení těchto dopadů.
Aktualizované projekce ukazují, že deset z 18 členů měnového výboru očekává další zvýšení úroků o čtvrt procentního bodu do konce roku. To je stejný údaj jako v prosincové projekci. Posunem, způsobeným nečekaným krachem bank Silicon Valley Bank (SVB) a Signature v tomto měsíci, však je, že Fed v nejnovějším prohlášení neuvádí, že bude pravděpodobně vhodné "pokračující zvyšování". Toto vyjádření Fed používal v prohlášeních od loňského března. Tentokrát pouze uvedl, že může být vhodné určité další zpřísnění měnové politiky.
Fed v prohlášení uvedl, že bankovní systém USA je zdravý a odolný. Poznamenal ale, že nedávné napětí v bankovním sektoru pravděpodobně zpřísní podmínky pro poskytování úvěrů domácnostem a podnikům a bude mít dopad na ekonomickou aktivitu, najímání nových zaměstnanců a inflaci.
V prohlášení se neuvádí, že boj s inflací se podařilo vyhrát. Z nového prohlášení pak zmizela formulace, že inflace zpomalila, a nahradilo ji, že zůstává zvýšená. Přírůstek pracovních míst je podle Fedu robustní.
"Problémy amerických bank, a to konkrétně krach Silicon Valley Bank, Signature Bank a problémy First Republic Bank, přinutily Fed přehodnotit pohled na boj s inflací," uvedl analytik společnosti Portu Lukáš Raška. "Tato změna by tak mohla naznačovat, že si Fed není úplně jistý zdravím amerických bank a nechce sektoru i celé ekonomice zásadně přitěžovat."
Analytik slovenské pobočky XTB Lukáš Lipovský upozornil, že rozhodnutí Fedu přichází po zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou o půl procentního bodu. ECB tak poprvé v aktuálním cyklu zvyšování úrokových sazeb přistoupila k agresivnějšímu zvýšení sazeb než Fed.
Podle nového výhledu by míra nezaměstnanosti měla do konce roku vzrůst na 4,5 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně, než uváděla prosincová prognóza Fedu. Výhled ekonomického růstu Fed snížil na 0,4 procenta z předchozího 0,5 procenta. Inflace by se do konce roku měla snížit na 3,3 procenta. V prosinci Fed čekal do konce letošního roku inflaci 3,1 procenta.
Výsledek dvoudenního zasedání znamená náhlou změnu strategie centrální banky. Ještě před dvěma týdny šéf Fedu Powell v Kongresu prohlásil, že vyšší než očekávaná inflace pravděpodobně donutí Fed zvýšit úrokové sazby výše a rychleji, než se očekávalo, upozornila agentura Reuters.
Aktualizováno 4. června 2023 22:03
Saúdská Arábie omezí dodávky ropy o jeden milion barelů denně. Ceny se zvýší
Související

Fed schválil spojení švýcarských bank Credit Suisse a UBS v USA

Fed zvýšil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Fed (Americká centrální banka) , USD
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
před 1 hodinou

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno před 2 hodinami

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
před 2 hodinami

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
před 3 hodinami

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
před 4 hodinami

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
před 5 hodinami

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno před 6 hodinami

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
před 6 hodinami

Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy
před 6 hodinami

Seismická data potvrdila, že Kachovská přehrada byla vyhozena do povětří
před 6 hodinami

Berlusconi je opět v nemocnici, důvod hospitalizace není znám
před 7 hodinami

V Litvínově havaroval autobus, jedenáct lidí se zranilo. Zasahoval vrtulník
před 7 hodinami

Mrtvá zvířata, sklo, spotřebiče i střecha. Černé moře pociťuje následky odpálené přehrady
před 8 hodinami

Putin potvrdil, že Rusko v červenci začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku
před 8 hodinami

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě
před 8 hodinami

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou
před 9 hodinami

Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území
před 9 hodinami

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují
před 10 hodinami

Macron navštívil děti, které napadl Syřan u jezera Annecy. Motiv útoku je nejasný
před 11 hodinami
Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci
Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Zdroj: Jakub Jurek