Nad centrální bankou USA se stahují mračna. Ekonomové se třesou, Musk našeptává Trumpovi

Návrat nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu s sebou nese možnost zásadních změn ve Federálním rezervním systému USA (Fed). Hlavním otazníkem se nyní stává nejen to, jak bude centrální banka pod Trumpovým vedením fungovat, ale zda vůbec bude fungovat nadále.

Elon Musk, významný Trumpův podporovatel, který má mít výrazný vliv na formování Trumpových politik, na platformě X (dříve Twitter) podpořil výzvu republikánského senátora Mika Lee z Utahu ke zrušení Fedu. Lee prohlásil, že výkonná složka by měla být řízena prezidentem, a tvrdil, že Federální rezervní systém je příkladem toho, jak jsme se odchýlili od Ústavy.

Když se média zajímala o Trumpovu pozici ohledně Fedu, mluvčí jeho přechodového týmu Karoline Leavitt pro CNN uvedla, že politika je oficiální pouze tehdy, pokud pochází přímo od prezidenta Trumpa. Přestože Trump dosud veřejně nevyjádřil podporu zrušení Fedu, na předvolebních akcích naznačil, že by změnil pravidla fungování této instituce, což vyvolalo obavy mezi ekonomy.

Podle Leavittové dali Američané Trumpovi silný mandát k naplnění předvolebních slibů, mezi které patří i snižování úrokových sazeb, což Trump slíbil na srpnové konferenci Národní asociace černošských novinářů. Prezident však nemá přímou moc ovlivňovat sazby, které Američané platí při půjčování peněz. Tuto pravomoc drží centrální banka, která se řídí svým mandátem udržovat cenovou stabilitu a maximální zaměstnanost, a její nezávislost chrání Kongres.

Trump nicméně na předvolebních shromážděních naznačoval, že by chtěl, aby představitelé Fedu konzultovali úrokové sazby přímo s ním. To by mohlo vést k tlaku na snižování sazeb podle Trumpových představ, což by však mohlo opět roztočit inflační spirálu.

Trump během svého prvního mandátu opakovaně hrozil sesazením nebo degradováním předsedy Fedu Jeromea Powella, kterého obviňoval z udržování příliš vysokých úrokových sazeb. Není však zcela jasné, zda má Trump zákonné pravomoci k zásadnímu omezení nezávislosti Fedu nebo k odstranění jeho představitele před koncem jeho funkčního období. Na nedávné tiskové konferenci Powell, který je sám právník, jasně prohlásil, že prezident ho nemůže bezdůvodně odvolat.

Jestliže je pro Trumpa nějaký okamžik vhodný k otestování hranic nezávislosti Fedu, pak je to pravděpodobně rok 2025. Ačkoli rozložení moci v Kongresu ještě není zcela jisté, republikáni mají většinu v Senátu. Kromě toho šest ze současných devíti soudců Nejvyššího soudu bylo jmenováno republikánskými prezidenty, přičemž polovinu z nich jmenoval právě Trump.

Přesto však případné spory ohledně nezávislosti Fedu nemusejí nutně skončit ve prospěch jeho odpůrců. V letošním sedmi hlasy proti dvěma hlasování Nejvyšší soud rozhodl, že Úřad pro finanční ochranu spotřebitelů (CFPB) může fungovat ve své současné podobě, přestože někteří republikánští zákonodárci argumentovali, že jeho struktura je protiústavní. Stejně tak soud nedávno odmítl projednat případ, který by mohl ohrozit nezávislý status Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků, jejíž členové mohou být prezidentem odvoláni pouze „z důvodu“.

Jakékoli další kroky směrem ke změně role či nezávislosti Fedu by mohly mít zásadní politické a ekonomické dopady. Americká centrální banka má dlouhodobě za úkol nastavit úrokové sazby tak, aby podporovaly zdravý růst ekonomiky a kontrolovaly inflaci. Tato nezávislost zajišťuje, že Fed může přijímat rozhodnutí, která nemusí být populární, ale dlouhodobě prospívají ekonomice.

Trumpovy návrhy na zásahy do práce Fedu, včetně snížení úrokových sazeb nebo přímého konzultování rozhodnutí s Bílým domem, vzbuzují mezi analytiky obavy z možného nárůstu inflace a zpochybňování důvěryhodnosti americké ekonomické politiky na světové scéně.

Ve světle toho, že legislativní změny by vyžadovaly schválení Kongresem, se zdá pravděpodobnější, že jakékoli kroky směrem ke změně struktury nebo nezávislosti Fedu by byly spíše politickým signálem než okamžitou realitou. 

Související

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Fed (Americká centrální banka)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

26. dubna 2025 21:56

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

26. dubna 2025 20:27

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy