Americké volby začaly chaosem. Situace v Iowě ukázala slabiny

Americká Demokratická strana se dopustila neomluvitelného selhání. Chaos kolem sčítání hlasů po volebních shromážděních ve státě Iowa způsobila mimo jiné narychlo vyvinutá a nedostatečně otestovaná mobilní aplikace, kterou demokraté přesto zapojili do nesmírně důležitého procesu. V analýze "debaklu" z posledních hodin to uvádí deník The New York Times.

Stručně řečeno, Američané by se ve světle těchto událostí měli naléhavě dožadovat co nejvíce analogové volební infrastruktury. Protože to, co se stalo v noci na úterý představuje neomluvitelný přešlap, který způsobil úzkost a zmatek, rozvířil nespočet konspiračních teorií a zahájil letošní volební sezonu podkopáním důvěry v demokratický proces.

A to vše proto, že demokraté chtěli novou aplikaci. Její jméno funkcionáři strany drželi v tajnosti, přirovnávána byla k "šikovné kalkulačce", která pomůže předsedům volebních shromáždění v Iowě poslat jejich výsledky do stranické centrály v tomto státě. Komisím v okrscích ale celý den komplikovala život. V některých případech se ji vůbec nepodařilo zprovoznit. Jinde nastaly problémy se spojením, případně předsedové nevěděli, jak s ní pracovat, takže museli dlouho čekat na spojení na asistenční lince.

Nic nenasvědčuje tomu, že by kterýkoli z těchto technických problémů pozměnil výsledky volebních shromáždění nebo že by byly používané systémy terčem hackerského útoku či jiného zásahu. Kromě toho byly problémy i nad rámec technologií, které pomohly chaos prohloubit.

Bez ohledu na různé faktory však napáchanou škodu nelze vymazat. Hodiny strávené čekáním na zpožděný výsledek vytvořily informační vakuum, které rychle zaplnili konspirátoři. Už s příchodem noci se liberálové i konzervativci oháněli nařčeními z podvádění a jiných manipulací a živili tak pochybnosti ohledně legitimity volebních shromáždění.

Demokrati záhy začali házet vinu na start-up Shadow, který pro ně problémovou aplikaci vytvořil, ovšem vinit by měli i vedení své strany. Za to, že se vůbec rozhodlo tak důležitý proces opřít o novou technologii.

Po tom všem člověka napadne otázka: Navštívili vůbec někdy tihle straničtí funkcionáři hlasovací místnost nebo dějiště volebního shromáždění? Tohle nebývají žádná designová pracoviště s bleskurychlým internetovým připojením. Většinou jsou to tělocvičny středních škol, domovy důchodců nebo podzemní prostory kostelů se zdmi z betonových tvárnic a bídným mobilním signálem. Lidé, kteří tam pracují, jsou dobrovolníci nebo, jak to říct diplomaticky, zástupci generace, která dálkovému ovladači od televize stále říká 'cvakátko'.

Hlášení výsledků voleb skrze soukromě pořízenou aplikaci je jednou z těch věcí, které při počátečním plánování zní jednoduše, ale v chaotickém prostředí reálného světa se zhroutí jako domeček z karet. K výkyvům v připojení, problémům samotných telefonů a selhání málo testovaných aplikací zatížených přívalem dat se přidává armáda vystresovaných organizátorů hlasování, netrpělivých voličů a nervózních novinářů.

Pokud jde o zaznamenávání a sčítání hlasů, mnozí odborníci na nové technologie jsou vehementně proti inovativním řešením jakými jsou "bezpapírové" digitální hlasovací přístroje či hlasování prostřednictvím aplikací. Protože každý zapojený přístroj představuje článek, kde se něco může pokazit.

V případu Iowy má celá věc jeden pozitivní aspekt. Na volebních shromážděních se nevyužívají žádné hlasovací přístroje a jejich veřejný a otevřený charakter znamená, že se v nich hůř podvádí než při tajném hlasování. Takže navzdory všem průtahům se do jisté míry lze spolehnout, že výsledky budou přesné, až budou konečně ohlášeny.

Listopadová prezidentská volba je už ale pravděpodobně příliš blízko na to, aby se do té doby obměnily volební technologie na úrovni jednotlivých států, nebo aby se prosadila náležitá reforma zabezpečení voleb, jaká byla od roku 2016 vícekrát navržena demokraty (a zablokována republikány). Takže pokud se něco nezmění začněte si zvykat na éru volebních dnů se softwarovými problémy. Protože technologie jsme si do svých voleb zatáhli, ať už jsou k tomu způsobilé nebo ne.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy