Biden nechce hlídanou hranici mezi Británií a Irskem, jednal s Johnsonem

Zvolený prezident USA Joe Biden by si nepřál vidět hlídanou hranici mezi Británií a Irskem. Podle agentury Reuters to v úterý řekl novinářům s tím, že o problematice již dříve jednal s britským a irským premiérem a dalšími evropskými lídry.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Biden hovořil krátce po svém projektovaném vítězství v listopadových prezidentských volbách s ministerským předsedou Spojeného království Borisem Johnsonem. V rozhovoru přitom údajně zdůraznil význam severoirské mírové dohody v jednáních o budoucím uspořádání vztahů mezi Británií a EU.

Johnsonova vláda jedná o obchodní dohodě s EU, tvrdí však, že se v případě neshody obejde i bez ní. To by ovšem zkomplikovalo situaci na jediné pozemní hranici Británie, která vede mezi mezi Severním Irskem a Irskem.

"Nechceme hlídanou hranici," odpověděl Biden na otázku reportérů ohledně toho, co by vzkázal brexitovým vyjednavačům.

Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998 ukončila desetiletí násilí mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku. Od jejího uzavření je tamní hranice s Irskem prakticky neviditelná a panují obavy, že by zavedení hraničních kontrol mohlo znovu rozpoutat sektářské násilí.

Jak informuje Reuters, Johnson v září předložil návrh zákona o vnitřním trhu, jehož části porušují právně závaznou dohodu o britském vystoupení z EU, jež se týkají právě režimu na severoirské hranici. Biden, který při své kampani opakovaně zdůrazňoval význam svých irských kořenů, již v minulosti varoval, že Británie musí ctít dohodu z roku 1998, jinak nebude mít šanci na uzavření vlastní obchodní dohody s USA.

Vyjednavači EU a Spojeného království se stále nemohou dohodnout na podrobnostech obchodní dohody, irský premiér Micheál Martin nicméně v pondělí prohlásil, že obrysy konečného uspořádání by se mohly objevit již na konci tohoto týdne.

Biden by se měl chopit moci 20. ledna po volebním vítězství, jež mu přisuzují projekce respektovaných médií. Stávající prezident Donald Trump však jeho výhru odmítá uznat a dlouho nechtěl s jeho týmem spolupracovat při přípravách na předání moci. Odvolává se přitom na údajné volební podvody, pro které však nedokázal jeho tým předložit soudům relevantní důkazy.

Americké federální úřady však v pondělí Bidena oficiálně uznaly zvoleným prezidentem, čímž jeho lidem umožnily mimo jiné přípravy na převzetí agendy na ministerstvech a v dalších vládních agenturách. Ministr zahraničí Mike Pompeo v noci na dnešek prohlásil, že se na příchod nové administrativy začal připravovat i jeho úřad. V minulosti přitom i přes projekce médií předpovídající Bidenovo vítězství šéf americké diplomacie prohlásil, že očekává "poklidný přechod k druhé Trumpově administrativě".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

KOMENTÁŘ: Spojené státy načínají novou kapitolu. Jen slova ale stačit…

23.01.2021 13:10 KOMENTÁŘ - Po krušných a vyčerpávajících měsících se Joe Biden ve středu stal oficiálním 46.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama