Biden: Odpovědnost za utrpení a ztráty na životech nese Rusko

Odpovědnost za budoucí oběti na životech a lidské utrpení leží po začátku ruské vojenské operace na Ukrajině pouze na Ruské federaci, uvedl americký prezident Joe Biden. USA a jejich spojenci na kroky Moskvy podle něj odpoví jednotně a rozhodně. Biden dnes telefonicky hovořil se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který jej požádal o zajištění co nejhlasitějšího odsouzení kroků Moskvy od světových lídrů.

USA dnes podle Bidena oznámí tvrdé sankce namířené proti Rusku. Americký ministr zahraničí Antony Blinken a šéf Pentagonu Lloyd Austin o situaci hovořili s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Modlitby celého světa dnes v noci směřují k ukrajinskému lidu, který trpí kvůli nevyprovokovanému a neospravedlnitelnému útoku ruských sil," zdůraznil Biden krátce poté, co ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že spouští vojenskou operaci na ukrajinském Donbasu. Informace o leteckých úderech však přicházejí z řady míst po celé Ukrajině.

"Prezident Putin se úmyslně rozhodl pro válku, která bude mít za následek katastrofální ztráty a lidské utrpení," uvedl šéf Bílého domu. Jedině Rusko je podle něj "odpovědné za smrt a zkázu, které tento útok přinese".

Biden doplnil, že vývoj situace sleduje v Bílém domě, bude o něm jednat s lídry skupiny sedmi nejvyspělejších zemí (G7) a ještě dnes veřejnosti oznámí další důsledky, které vojenská akce na Ukrajině bude pro Rusko mít.

Prezident USA podle svého vyjádření odsoudil ruský útok také v hovoru se Zelenským, jehož informoval o krocích, které USA podnikají, aby daly dohromady mezinárodní odsouzení ruských kroků. "Setkám se s lídry (skupiny vyspělých států) G7 a Spojené státy a naši spojenci uvalí tvrdé sankce na Rusko. Budeme nadále poskytovat podporu a asistenci Ukrajině a ukrajinskému lidu," dodal Biden.

Blinken s Austinem dnes v rozhovoru se Stoltenbergem hovořili o koordinované odpovědi na ruskou invazi na Ukrajinu, uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Probírali také, jak posílit bezpečnost na východním křídle NATO a Blinken podle vyjádření svého úřadu potvrdil závazek USA vůči článku pět smlouvy o Severoatlantické alianci, podle nějž je útok na jednoho ze členů NATO považován za útok na všechny. Ukrajina není členem aliance.

Spojené státy, Evropská unie a další západní země v uplynulých dnech uvalily na Rusko kvůli jeho počínání vůči Ukrajině novou sérii sankcí. Biden při jejich představování zdůraznil, že jde jen o počáteční trestná opatření, které Washington dále zostří, pokud Rusko napadne Ukrajinu.

Ruský prezident Putin v pondělí uznal nezávislost východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky a podepsal s nimi smlouvy o přátelství a spolupráci. Nevyloučil možnost vojenského zásahu, bude-li o to požádán. Dnes ráno pak oznámil zahájení "vojenské operace" na Ukrajině.

Svědci v řadě ukrajinských měst včetně Kyjeva následně zaznamenali zvuky znějící jako dělostřelecká palba a silné výbuchy. Vedle Kyjeva slyšeli lidé výbuchy po páté hodině místního času (po čtvrté SEČ) také v Oděse na jihu Ukrajiny, Berďansku na jihovýchodě a Charkově a Kramatorsku na východě. Z ukrajinského Donbasu přicházejí zprávy o silném ostřelování, uvedla agentura Unian. Pohraniční stráž uvedla, že ruské jednotky zaútočily na Ukrajinu z Ruska, Běloruska a z poloostrova Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Související

Viktor Janukovyč

Janukovyč se Putina bál. Každý akt ruské agrese vede k hlubší integraci Ukrajiny do EU, ukázal krvavý Euromajdan

Uběhlo již deset let od krvavých protestů v Kyjevě, známých jako Euromajdan. Dosavadní prezident Viktor Janukovyč byl svržen a na jeho místo byl zvolen Petro Porošenko. Co se tehdy ale na Ukrajině vůbec dělo a proč lidé protestovali? Běžní Ukrajinci byli nespokojení s politickým vedením země spojovaným s korupcí a organizovaným zločinem. Korupce v nejvyšších politických kruzích pálí zemi už od její samostatnosti z roku 1991 a stále je nutné ji řešit.

Více souvisejících

Ukrajinská krize Ukrajina Rusko Vladimír Putin Joe Biden

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy