Budoucí prezident USA? Demokraté zahajují výběr Trumpova soupeře

Stranickými shromážděními v Iowě začne v pondělí ve Spojených státech proces výběru demokratického kandidáta, který se v listopadových prezidentských volbách postaví Donaldu Trumpovi. Původně víc než dvacetičlenná skupina uchazečů se zúžila na dvanáct kandidátů, z nichž šanci na nominaci má podle politologů zhruba třetina. Kampaň uvnitř demokratického tábora, a nepochybně i nominační výběr, poznamenává urputný boj proti Trumpovi, který vyvrcholil ústavní žalobou.

Výběr uchazečů do souboje o Bílý dům má v USA po složitém historickém vývoji dvojí podobu. Jednou z nich jsou takzvané primárky, druhou stranická volební shromáždění (caucus), což je právě případ Iowy. Volební shromáždění jsou starší formou výběru a obvykle v nich mohou hlasovat pouze členové, nebo dokonce jen aktivisté dané strany.

Primárky mohou být otevřenější a voliči v nich mají významnější vliv na závěrečnou nominaci. O té se rozhodne na nominačním sjezdu v polovině července v Milwaukee.

Hlavním politickým programem demokratů je nyní snaha svrhnout šéfa Bílého domu, což poznamenalo i jejich předvolební taktiku. K ústředním tématům patřila zdravotní péče, sociální programy, vzdělávání a boj se změnami klimatu. Ústavní žaloba proti Trumpovi, kterou demokraté podali nedlouho před zahájením primárek a volebních shromáždění, výběr prezidentova protikandidáta nejspíš příliš neovlivní. Všichni kandidáti se shodují v názoru, že Trump by měl odejít, stejně jako v tichém předpokladu, že se to nepovede.

Nominační souboj rozdělil sbor demokratických kandidátů do dvou skupin: levicově orientované politiky, označované za socialisty a radikály, a umírněné kandidáty. První skupinu reprezentují vermontský senátor Bernie Sanders a senátorka ze státu Massachusetts Elizabeth Warrenová.

Svůj útok proti Trumpovi, ale i proti demokratickým nominačním soupeřům, vedou s použitím hesel o omezení vlivu velkého kapitálu a posílení státních regulací a zasazují se i za všeobecně dostupné vzdělávání a zdravotní péči.

Pod tlakem Trumpovy politiky se postupně posouvala doleva i rétorika umírněného křídla, včetně jeho hlavních prezidentských kandidátů Joea Bidena, bývalého viceprezidenta za vlády Baracka Obamy, a miliardáře Michaela Bloomberga.

Černým koněm nominačního souboje může být bývalý starosta malého města South Bend v Indianě Pete Buttigieg. Voliče a aktivisty Demokratické strany zaujal zejména svou výmluvností v debatách a schopností přilákat movité sponzory.

One way or another, this presidency will come to an end.I am running to be the president who will help us pick up the pieces of our divided nation, turn the page on the corruption and the political warfare, and chart a bold new path forward.

— Pete Buttigieg (@PeteButtigieg) January 31, 2020

Iowské volební shromáždění zahajuje čtyřměsíční proces kandidátského výběru, během něhož se obvykle počet uchazečů postupně zmenšuje. Nebývá výjimkou, že už po úvodním hlasování v Iowě zůstanou jen tři. Poslední primárky a volební shromáždění se budou konat v červnu.

Možnost vybrat svého kandidáta mají formálně i republikáni. Oponenty Trumpa chtějí být bývalý poslanec za stát Illinois Joe Walsh a někdejší guvernér státu Massachusetts Wiliam Weld. Jejich kandidatura je ryze symbolická a šance uspět v souboji s Trumpem nulové, shodují se politologové.

O demokratickou nominaci se kromě Bidena, Sanderse, Warrenové, Bloomberga a Buttigiega ucházejí senátorka Amy Klobucharová z Minnesoty, podnikatelé Tom Steyer a Andrew Young, havajská kongresmanka Tulsi Gabbardová, coloradský senátor Michael Bennet, bývalý člen Sněmovny reprezentantů z Marylandu John Delaney a někdejší massachusettský guvernér Deval Patrick.

Související

Donald Trump si udržuje náskok před Bidenem.

Biden zaostává za Trumpem v klíčových státech, říká průzkum

Rok před prezidentskými volbami v USA má současný prezident Joe Biden v několika klíčových státech výrazně nižší podporu než jeho předchůdce a pravděpodobný vyzyvatel Donald Trump. Ukazují to v neděli zveřejněné výsledky průzkumu veřejného mínění, informuje New York Times.

Více souvisejících

Prezident USA Donald Trump USA (Spojené státy americké) Bernie Sanders (kandidát na post prezidenta USA) Joe Biden Elizabeth Warren Pete Buttigieg

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy