Čistka v Pentagonu: Bílý dům dosadil na ministerstvo obrany Trumpovy loajalisty

Bílý dům nahradil několik představitelů civilního vedení ministerstva obrany USA osobami, jež jsou loajální k republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Personální změny následovaly po pondělním odvolání ministra obrany Marka Espera. Informoval o tom dnes zpravodajský web CNN.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel
doporučujeme

Espera nahradil dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska Chris Miller. Následná nečekaná restrukturalizace vyvolala mezi vojenskými i civilními představiteli Pentagonu obavy z toho, co může následovat.

Od pondělí byli odvoláni nebo rezignovali čtyři civilní představitelé ministerstva obrany, včetně Espera, jeho personálního šéfa a vysoce postavených činitelů dohlížejících na obrannou politiku a rozvědnou činnost, píše CNN.

Nahrazeni byli lidmi, kteří jsou patrně loajální k prezidentovi, včetně člověka, který propagoval konspirační teorie a označil exprezidenta Baracka Obamu za teroristu. Obrazně "čistku" v úterý večer popsal CNN nejmenovaný představitel Pentagonu, a to slovy: "Zdá se, že jsme s řezáním hlav pro tuto chvíli skončili".

Espera Trump odvolal dva dny poté, co byl demokrat Joe Biden respektovanými médií na základě projekcí označen za zvoleného prezidenta. Trump však prohru odmítl přijmout a hodlá se soudit. Vzhledem k nejnovějším změnám na ministerstvu obrany tak nyní podle CNN vyvstávají obavy, že chaotické přechodné období před lednovou inaugurací nového prezidenta může ohrozit národní bezpečnost.

Ačkoliv se vysocí představitelé exekutivy potýkají s Trumpovou nepředvídatelností od chvíle, kdy nastoupil do úřadu, od voleb míra nejistoty narůstá. Podle zdrojů CNN se Trump nyní zaměřil na Esperovy kolegy, a to patrně proto, že Esper a jeho tým byli proti urychlenému stažení amerických sil z Afghánistánu, dříve než budou splněny stanovené podmínky na místě a zajištěny další bezpečnostní záležitosti.

Mezi novými představiteli ministerstva obrany je kontroverzní brigádní generál ve výslužbě Anthony Tata. Jako úřadující tajemník pro obrannou politiku nahrazuje Jamese Andersona, který rezignoval v úterý. Podle CNN má Tata na svědomí řadu islamofobních a urážlivých poznámek i šíření konspiračních teorií.

V několika tweetech před dvěma lety například tvrdil, že exprezident Obama byl "teroristický vůdce", který Spojené státy poškodil a "pomohl islámským zemím víc než kterýkoliv jiný prezident v dějinách". Zda Anderson funkci opustil dobrovolně nebo k tomu byl vyzván, podle CNN není jasné.

Personálním šéfem nového ministra obrany se mezitím stal Kash Patel, který byl v minulosti poradcem Bílého domu pro boj proti terorismu. Patel byl asistentem republikánského kongresmana Devina Nunese, který předsedal výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. V době, kdy pracoval pro Nunese, se Patel podílel na dokumentu obviňujícím FBI a ministerstvo spravedlnosti ze zaujatosti vůči Trumpovi, píše agentura Reuters.

Ezra Cohen-Watnick bude nově tajemníkem ministerstva obrany pro kontrolu zpravodajských služeb. Údajně rovněž spolupracoval s Nunesem.

Změny na ministerstvu tak podle Reuters zvyšují pravděpodobnost, že se Trump pokusí naplnit dosud nesplněné sliby své kampaně ještě před Bidenovou inaugurací 20. ledna. Možným příkladem takového kroku by bylo úplné stažení amerických sil z Afghánistánu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše…

26.11.2020 15:24 Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve…

Média: Volební systém v USA test ustál, ukázaly se však jeho slabiny

26.11.2020 15:16 Americké volební drama se po vyhroceném závěru kampaně a dvou týdnech blokování nástupu nové…

OSN: Pandemie zvýšila nerovnost, ženy mají víc práce v domácnosti

26.11.2020 12:02 Celosvětová pandemie koronaviru znamená mnohonásobně vyšší zatížení pro ženy, které musejí…

Pandemie covid v USA nepolevuje, počet mrtvých za den je nejvyšší od května

26.11.2020 11:59 Aktualizováno Ve Spojených státech i ve středu pokračoval nepříznivý vývoj ukazatelů o vývoji epidemie nemoci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama