Čistka v Pentagonu: Bílý dům dosadil na ministerstvo obrany Trumpovy loajalisty

Bílý dům nahradil několik představitelů civilního vedení ministerstva obrany USA osobami, jež jsou loajální k republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Personální změny následovaly po pondělním odvolání ministra obrany Marka Espera. Informoval o tom dnes zpravodajský web CNN.

Pentagon (z anglického výrazu pro pětiúhelník) je to mohutná čtyřpatrová stavba ve tvaru pěti soustředných pravidelných pětiúhelníkových okruhů (rings, značených A až E, s délkou strany přes 200 m), protnuté na každé straně třemi spojnicemi. Uprostřed cel

Espera nahradil dosavadní šéf Národního protiteroristického střediska Chris Miller. Následná nečekaná restrukturalizace vyvolala mezi vojenskými i civilními představiteli Pentagonu obavy z toho, co může následovat.

Od pondělí byli odvoláni nebo rezignovali čtyři civilní představitelé ministerstva obrany, včetně Espera, jeho personálního šéfa a vysoce postavených činitelů dohlížejících na obrannou politiku a rozvědnou činnost, píše CNN.

Nahrazeni byli lidmi, kteří jsou patrně loajální k prezidentovi, včetně člověka, který propagoval konspirační teorie a označil exprezidenta Baracka Obamu za teroristu. Obrazně "čistku" v úterý večer popsal CNN nejmenovaný představitel Pentagonu, a to slovy: "Zdá se, že jsme s řezáním hlav pro tuto chvíli skončili".

Espera Trump odvolal dva dny poté, co byl demokrat Joe Biden respektovanými médií na základě projekcí označen za zvoleného prezidenta. Trump však prohru odmítl přijmout a hodlá se soudit. Vzhledem k nejnovějším změnám na ministerstvu obrany tak nyní podle CNN vyvstávají obavy, že chaotické přechodné období před lednovou inaugurací nového prezidenta může ohrozit národní bezpečnost.

Ačkoliv se vysocí představitelé exekutivy potýkají s Trumpovou nepředvídatelností od chvíle, kdy nastoupil do úřadu, od voleb míra nejistoty narůstá. Podle zdrojů CNN se Trump nyní zaměřil na Esperovy kolegy, a to patrně proto, že Esper a jeho tým byli proti urychlenému stažení amerických sil z Afghánistánu, dříve než budou splněny stanovené podmínky na místě a zajištěny další bezpečnostní záležitosti.

Mezi novými představiteli ministerstva obrany je kontroverzní brigádní generál ve výslužbě Anthony Tata. Jako úřadující tajemník pro obrannou politiku nahrazuje Jamese Andersona, který rezignoval v úterý. Podle CNN má Tata na svědomí řadu islamofobních a urážlivých poznámek i šíření konspiračních teorií.

V několika tweetech před dvěma lety například tvrdil, že exprezident Obama byl "teroristický vůdce", který Spojené státy poškodil a "pomohl islámským zemím víc než kterýkoliv jiný prezident v dějinách". Zda Anderson funkci opustil dobrovolně nebo k tomu byl vyzván, podle CNN není jasné.

Personálním šéfem nového ministra obrany se mezitím stal Kash Patel, který byl v minulosti poradcem Bílého domu pro boj proti terorismu. Patel byl asistentem republikánského kongresmana Devina Nunese, který předsedal výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. V době, kdy pracoval pro Nunese, se Patel podílel na dokumentu obviňujícím FBI a ministerstvo spravedlnosti ze zaujatosti vůči Trumpovi, píše agentura Reuters.

Ezra Cohen-Watnick bude nově tajemníkem ministerstva obrany pro kontrolu zpravodajských služeb. Údajně rovněž spolupracoval s Nunesem.

Změny na ministerstvu tak podle Reuters zvyšují pravděpodobnost, že se Trump pokusí naplnit dosud nesplněné sliby své kampaně ještě před Bidenovou inaugurací 20. ledna. Možným příkladem takového kroku by bylo úplné stažení amerických sil z Afghánistánu.

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Související:

Právě se děje