Covid: Nákaz a úmrtí v USA po dlouhém svátečním víkendu opět přibývá

Spojené státy zažívaly od čtvrtečního Dne díkůvzdání pokles denních statistik o vývoji epidemie covidu-19. Analytici však předem upozorňovali, že zpracovávání údajů během prodlouženého svátečního víkendu nebude plnohodnotné a čísla o nákazách a úmrtích tak nebudou příliš spolehlivá. Nyní jsou denní bilance opět na vzestupu a panují obavy z dosažení nových smutných rekordů.

Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) v úterý zaznamenala 2597 nově nahlášených úmrtí, což je v její databázi druhý nejvyšší přírůstek po rekordu z 15. dubna. Podle listu The New York Times (NYT) dokonce za den přibylo lehce přes 2600 případů. Oba zdroje registrovaly přes 180.000 nových infekcí, tedy více než za předchozí úterý.

I tyto součty je potřeba brát s rezervou, neboť je v nich zřejmě zahrnuto mnoho starších případů, které se v předchozích dnech nedostaly do evidence. Podle agentury Reuters mnozí zdravotničtí činitelé avizovali, že kvůli komplikacím spojeným s Dnem díkůvzdání budou tento týden statistiky situaci zkreslovat opačným směrem.

Na konci minulého týdne některé laboratoře omezily či přerušily provoz, mnohá odběrová centra zůstala zavřená a na některých místech nastaly výpadky v hlášení denních čísel. Iniciativa The COVID Tracking Project, která vývoj monitoruje podobně jako JHU a NYT, v úterý večer vysvětlovala, že z některých států nově přišly údaje za období delší než 24 hodin.

Úterní údaje tedy nelze brát jako potvrzení obav, že oslavy jednoho z nejdůležitějších amerických svátků zrychlí šíření viru SARS-CoV-2, zdravotničtí činitelé se nicméně na začátku týdne připravovali na pokračování nepříznivých trendů z většiny listopadu.

V návaznosti na podobné apely spojené se Dnem díkůvzdání nyní přicházejí i výzvy, aby Američané omezili vánoční a novoroční oslavy. "Tím nejlepším, co mohou Američané během období svátků udělat, je zůstat doma a necestovat," řekl dnes Henry Walke, který řídí postup amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v boji proti pandemii. Dodal, že USA potřebují "zastavit exponenciální nárůst".

I o uplynulém svátečním víkendu evidovali analytici z The COVID Tracking Project pokračování růstu počtu hospitalizací spojených s covidem-19. V úterý bylo údajně v amerických nemocnicích už skoro 99.000 pacientů s koronavirem. Při předchozích vrcholech epidemie v USA se tento údaj nedostal nad 60.000.

Obsazenost nemocnic nyní rychle narůstá i v nejlidnatějším americkém státě Kalifornie a místní guvernér Gavin Newsom tento týden varoval, že systém zdravotní péče by se do Vánoc mohl dostat na hranici svých možností. Okres Los Angeles County už svým deseti milionům obyvatel nařídil omezení pohybu na veřejnosti, jinde platí mimo jiné zákazy nočního vycházení.

Kalifornie se při zohlednění velikosti populace řadí mezi americké státy s nejmenším počtem nemocničních lůžek a navíc se potýká s nedostatkem zdravotnického personálu, uvádí v novém článku NYT. Ve státě se 40 miliony obyvatel je aktuálně hospitalizováno asi 9000 pacientů s covidem-19, přičemž nákazy přibývají tempem okolo 14.000 za den.

Od začátku šíření koronaviru se podle JHU nákaza v USA potvrdila u 13,7 milionu lidí a bilance obětí už přesáhla 270.000. Statistiky o celkovém počtu úmrtí za letošní rok nicméně naznačují, že v důsledku pandemie v USA zemřel mnohem větší počet lidí.

Zdravotnickou krizi provází i hluboká krize ekonomická, jejíž dopady na domácnosti a podniky jsou o to citelnější, že federální vláda od léta neschválila žádný balíček opatření na oživení hospodářství. Složitá vyjednávání mezi lídry v Kongresu a Bílým domem tento týden pokračují, zatímco v zemi roste nervozita, neboť s koncem roku vyprší další programy federální podpory schválené na jaře.

Na začátku týdne se postupně objevily tři návrhy krizových balíčků, jeden od lídrů Demokratické strany, druhý od lídra republikánské většiny v Senátu Mitche McConnella a třetí od skupiny složené ze zákonodárců z obou hlavních stran. Kompromis, který by mohl projít celým legislativním procesem, se ale bezprostředně po jejich předložení nerýsoval.

Související

Izraelská armáda

Izrael nadále operuje v okolí Rafáhu. Pozastavení pomoci z USA popírá

Izraelská armáda pokračuje v pozemní operaci do Rafáhu, kterou zahájila v tomto týdnu. Už v úterý potvrdila obsazení přechodu na hranici s Egyptem. Do obydlených čtvrtí města zatím nepostupuje. Armádní mluvčí zároveň bagatelizoval nepotvrzenou informaci, že USA pozastavily dodávku některých zbraní kvůli nynější ofenzivě. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 7 hodinami

před 13 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

Ukrajina by mohla dostat první stíhačky F-16 už v červnu a červenci

Ukrajina očekává, že první stíhačky F-16 jí budou dodány v červnu a červenci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vysoce postavený zdroj z ukrajinské armády. Zdroj však nekonkretizoval, které země letadla poskytnou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy