"Další čtyři roky!" Trump pronesl nejkontroverznější poselství, komentují média

Podle názoru řady amerických médií pronesl prezident Donald Trump v noci na dnešek SEČ jedno z nejvíce politických a rozdělujících poselství o stavu unie v nedávné historii USA. Odpovídala tomu také napjatá atmosféra v sále Sněmovny reprezentantů. Zatímco republikánští členové Kongresu při jeho slovech mnohokrát tleskali vestoje, demokraté většinu času tiše seděli, často však také dávali hlasitě najevo svůj nesouhlas, či dokonce odcházeli ze sálu.

Přidejte svůj názor

Donald Trump
doporučujeme

Vyostřenou atmosféru sliboval projev už jen díky svému načasování. Trump poselství přednesl den po začátku nominačního souboje demokratů, v němž se má rozhodnout, kdo se prezidentovi postaví v listopadových volbách. Ve středu přitom zřejmě formálně skončí několikaměsíční aféra kolem ústavní žaloby na Trumpa, kterou podala demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů.

Kontroverze vypukla hned po Trumpově příchodu, kdy nepotřásl nabídnutou rukou demokratické předsedkyně dolní komory Nancy Pelosiové. Ta po konci jeho vystoupení demonstrativně roztrhala papíry s textem projevu.

Trump přitom většinu svých slov adresoval především k té části sálu, kde byli usazeni republikánští členové kongresu. Ti na prezidentova slova nadšeně reagovali a provolávali "další čtyři roky!", heslo, které často křičí Trumpovi přívrženci na jeho předvolebních setkáních.

Většina demokratů naopak při prezidentových slovech jen tiše seděla. Někteří z nich občas vyjádřili svůj nesouhlas či dokonce v určitých momentech vstali a sál opustili. Už dopředu přitom odmítlo svou účast na tradičním shromáždění nejméně osm demokratických zákonodárců.

Výraznou vlnu nevole u demokratů vzbudilo předání prezidentské medaile svobody konzervativnímu moderátorovi Rushovi Limbaughovi. Řada demokratů jej považuje za ultrapravicového komentátora, který svou rétorikou přispěl k dnešnímu rozdělení americké společnosti.

V některých momentech však oba znepřátelené tábory nalezly vzácnou shodu. Jednalo se například o představení vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa, jež usiluje o svržení režimu prezidenta Nicoláse Madura.

zdroj: YouTube

Celý sál rovněž svorně aplaudoval, když Trump informoval přítomnou studentku o tom, že získala stipendium na lepší školu. Prezident rovněž při projevu překvapil manželku amerického vojáka, který se s ní na galerii pro hosty setkal poprvé od doby, kdy odjel na misi do Afghánistánu.

Když Trump ke konci projevu mluvil o zachování práva na nošení zbraně, ochranka vyvedla jednoho z hostů z návštěvnické galerie, který na prezidenta nesouhlasně pokřikoval. Později se ukázalo, že jde o otce jednoho z dětí, které bylo zavražděno při masové střelbě na škole v Parklandu na Floridě v roce 2018.

Poselství o stavu unie je jednou z nejprestižnějších událostí amerického politického života a účastní se ho téměř všichni nejvyšší ústavní činitelé země. Jako každý rok však v sále chyběl jeden z členů Trumpova kabinetu, kterého dočasně ukryla tajná služba na neznámém místě. Toto opatření má kořeny v začátcích studené války a má zajistit, aby v případě ničivého útoku na budovu Kongresu v době proslovu zůstal naživu alespoň jeden vysoký ústavní činitel, který by převzal úřad prezidenta. Letos byl jako tento "přeživší" určen ministr vnitra David Bernhardt.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak se nenakazit koronavirem? Profesorka, která bojovala s ebolou, má jasno

28.02.2020 22:19 Aktualizováno NÁZOR – „Jako lékařka zabývající se infekčními chorobami a lékařská mikrobioložka, která úspěšné…

Pompeo míří do Dauhá k podpisu smlouvy USA s Tálibánem

28.02.2020 22:18 Americký prezident Donald Trump dnes vyslal ministra zahraničí Mikea Pompea do katarské metropole…

Hillary Clintonová spustí od jara svůj vlastní podcast

28.02.2020 17:19 Demokratická soupeřka Donalda Trumpa z amerických prezidentských voleb před čtyřmi lety Hillary…

CNN: Twitter schválil profil smyšleného kandidáta do voleb v USA

28.02.2020 17:10 Modré políčko s "fajfkou" vedle jména je u profilu na twitteru bráno jako důkaz důvěryhodnosti,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama