Další únik ropy z lodi u ostrova Mauricius je nejspíš zažehnán

Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního státu Mauricius už se podařilo odčerpat. Oznámil to dnes premiér Mauricia Pravind Jugnauth. Asi 1000 tun ropy předtím uniklo do moře. Premiér také uvedl, že Mauricius bude požadovat náhradu škody po japonské společnosti Nagashiki Shipping, která loď vlastní. Uvedla to agentura Reuters.

Ropa na pobřeží ostrova Mauricius (autor: Yashvin Neehaul)
doporučujeme

Odhaduje se, že z tankeru MV Wakashio bylo odčerpáno zbývajících asi 2500 tun ropy. Nehoda se stala 25. července, kdy plavidlo najelo na korálový útes v Indickém oceánu. Z lodě kvůli prasklině v nádrži začalo následně unikat palivo.

Mauricius vyhlásil stav ekologické nouze a kvůli nedostatku prostředků požádal o pomoc Francii, která na místo vyslala vojenskou loď, letouny a odborníky ze sousedního ostrova Réunion. Na Mauricius přijeli také experti z Japonska.

Také tisíce obyvatel Mauricia se pokoušely zamezit dalšímu šíření ropné skvrny pomocí improvizovaných zábran z látky, slámy a listů cukrové třtiny, poznamenala agentura AP. Další lidé se snažili ropu z mělkých vod u pobřeží vybírat. Tímto způsobem bylo z moře odstraněno asi 400 tun uniklého paliva.

V minulých dnech se objevily obavy, že plavidlo by se mohlo rozlomit. Šlo tedy o to, aby bylo zbývající palivo odčerpáno co nejrychleji.

Nehoda se stala blízko dvou ceněných ekosystémů. Jedním z nich je mořský parku Blue Bay, kde se vyskytuje 38 druhů korálů, druhým pak oblast Pointe d'Esny s mangrovovými lesy, ohroženými druhy rostlin a endemickými motýly. Obě místa ale podle Sunila Dowarkasinga z organizace Greenpeace zůstala z větší části ušetřena. Dowarkasing se podle agentury AFP účastní záchranných operací na místě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NYT: Vědci nesouhlasili s aktualizovanými pokyny CDC k testování

18.09.2020 10:20 Aktualizované doporučení netestovat osoby bez příznaků covidu-19, které v srpnu na svých webových…

Pandemie může přinést "generaci karantény", varuje socioložka

18.09.2020 00:01 NÁZOR – Koronavirus zasáhl zdravotnictví a společnosti globálního jihu tvrději než zbytek světa,…

Výsledek voleb v USA podle Trumpa možná nebude nikdy jasný

17.09.2020 21:15 Americký prezident Donald Trump dnes vyhrotil své útoky na legitimitu nadcházejících prezidentských…

Trump čelí novému obvinění ze sexuálního obtěžování

17.09.2020 20:25 Bývalá modelka Amy Dorrisová obviňuje amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ji před více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama