Dezinformacím o vakcíně na covid se navzdory snahám sociálních sítí daří

Po devíti měsících pandemie má lidstvo na dohled vakcínu proti nemoci covid-19, za přílivu pozitivních zpráv ovšem sílí obavy z vlivu dezinformací o vyvíjených očkovacích látkách. Na internetu se i přes snahy platforem šíří konspirační teorie, podle kterých vakcíny lidem změní DNA nebo jsou navržené tak, aby způsobovaly zdravotní problémy.

Očkování, ilustrační foto

Dopady nepravdivých a zavádějících tvrzení o covidu-19 mezitím pociťují například zdravotní sestry ve Spojených státech, které popisují náročnou péči o koronavirové "skeptiky".

Dezinformace provází šíření viru SARS-CoV-2 prakticky od samého počátku a ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus už v únoru hovořil "infodemii", tedy o záplavě informací, z nichž mnohé nejsou důvěryhodné. S tím, jak postupuje vývoj potenciálních vakcín, se pozornost médií začala upírat k obsahu na toto téma.

"Vidíme, že se na sociálních sítích znovu a znovu objevují stejné, velmi rozšířené příběhy. A je velký rozdíl mezi těmito konspiračními teoriemi a opodstatněnými otázkami, které lidé v souvislosti s vakcínou mají, tedy jak se schvaluje nebo jak se testuje," shrnula Marianna Springová, která ve zpravodajské společnosti BBC monitoruje dění na velkých platformách.

Prý se setkává s divokými spekulacemi o tom, že vakcína je nástrojem zakladatele Microsoftu Billa Gatese pro "očipování" obyvatel. Jiné zase naznačují, že lidé po vakcinaci onemocní nebo umřou, a že očkování bude povinné. Podle nového článku americké televize NBC News je budoucí očkování proti covidu-19 vykreslováno jako záminka pro různé formy "kontroly populace" či jako dílo Satanovo.

Velké sociální sítě už roky zavádějí opatření pro potlačení nepravdivých informací o vakcínách a od vypuknutí pandemie přijímají i specifická pravidla související s koronavirem. Facebook, Twitter a YouTube nedávno oznámily, že chtějí v boji proti spikleneckým teoriím spolupracovat s vládami i vědci. Facebook minulý týden zablokoval vícero populárních stránek, které šířily dezinformace o očkovacích látkách včetně těch proti covidu-19.

Jenže obsah tohoto druhu už se podle všeho nešíří jen v komunitách s jasným "antivakcinačním" zaměřením. Podle Springové životní cyklus dezinformací často v těchto kruzích začíná, "ale velmi brzy, obzvláště, když se šíří velmi rychle... se začnou dostávat do průměrných výběrů příspěvků na sociálních médiích, do lokálních facebookových skupin, do rodičovských skupin".

Podrobně se této dynamice věnuje zmíněná analýza NBC News, podle které nový výzkum naznačuje, že větší hrozba pro důvěru veřejnosti pramení z "menších, lépe propojených" skupin na facebooku, kde se odpor proti vakcínám začal objevovat až v poslední době. Dosud nezveřejněný odborný článek údajně kromě rodičovských skupin zmiňuje také skupiny pro fanoušky jógy či pro milovníky zvířat.

Na dezinformace o vakcinaci proti covidu-19 minulý měsíc odkazoval i český ministr zdravotnictví Jan Blatný. Obavy v tomto směru přiživují průzkumy veřejného mínění, v nichž velká část dotázaných dává najevo zdrženlivost vůči očkovacím látkám vyvíjeným v rekordním tempu.

Dopady dezinformací mezitím ukazují další zprávy z USA, kde někteří zdravotníci popisují problémy s pacienty, kteří popírají hrozbu covidu-19, ačkoli jsou sami s touto chorobou hospitalizováni. V polovině listopadu vzbudily pozornost twitterové výpovědi sester působících v Texasu a Jižní Dakotě, magazín New York minulý týden přiblížil zkušenosti několika jejich kolegyň z dalších koutů země. Objevují se prý i pacienti, kteří péči odmítají, nebo na personál plivou a kašlou, zatímco odříkávají konspirační teorie o koronaviru.

"Docela hodně jsem si poplakala. Je to skoro jako proces truchlení. Oplakávám ztrátu toho, co jsem měla předtím: pacientů, kteří mi naslouchali a důvěřovali mi," uvedla zdravotní sestra ze Severní Karolíny. "Nikdy jsme neměli lidi, kteří si mysleli, že jim lžeme," řekla zase jedna její kolegyně ze státu Indiana.

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 22:00 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

Soud poslal bývalou barmskou vůdkyni Su Ťij na dva roky do vězení

06.12.2021 16:57 Barmský soud dnes uložil svržené vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij čtyřletý trest za podněcování k násilí…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla tvůrkyně…

06.12.2021 11:39 Budoucí pandemie by mohly být smrtelnější než ta současná, uvedla v přednášce vysílané stanicí BBC…

USA oznámily diplomatický bojkot olympiády v Číně kvůli lidským právům

06.12.2021 20:35 Aktualizováno Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA.…

Republikáni s vazbami na Trumpa se spojují s táborem odpůrců vakcín

06.12.2021 17:17 Ve Spojených státech rok před novými volbami do Kongresu sílí partnerství mezi spojenci někdejšího…

V USA se očekává ohlášení diplomatického bojkotu olympiády v Číně

06.12.2021 12:30 Aktualizováno Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena tento týden oznámí, že nadcházející zimní…

Ve 98 letech zemřel bývalý senátor a kandidát na prezidenta USA Bob Dole

05.12.2021 21:54 Aktualizováno Ve věku 98 let zemřel dnes ve Spojených státech bývalý senátor a neúspěšný kandidát na amerického…

Zájem o očkování proti covidu-19 v USA dál roste

05.12.2021 13:26 Řada očkovacích klinik a úřadů ve Spojených státech hlásí zvýšený zájem o očkování proti covidu-19…

Biden a Putin si v úterý promluví přes videohovor, hlavně o Ukrajině

04.12.2021 19:22 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

04.12.2021 11:20 Policie v Detroitu zadržela rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Související:

Právě se děje

reklama