Facebook škodí společnosti, myslí si většina Američanů

Zhruba tři čtvrtiny dospělých Američanů věří, že sociální síť Facebook škodí společnosti. Vyplývá to z průzkumu společnosti SSRS pro zpravodajský server CNN. Asi polovina respondentů uvedla, že zná někoho, o kom si myslí, že uvěřil konspiračním teoriím kvůli obsahu sdílenému na facebooku.

Až 76 procent Američanů se domnívá, že facebook dělá společnost horší. Podle 13 procent na ni nemá žádný vliv a zbylých 11 procent si myslí, že je to naopak. Na obecně negativním hodnocení sítě se shodli respondenti nehledě na věk, pohlaví či etnický původ.

Dokonce i častí uživatelé facebooku - ti, kteří uvedli, že stránku navštíví alespoň několikrát týdně - si myslí, že sociální síť společnosti spíše škodí. Uvedlo to 70 procent z nich. Ačkoli většina lidí napříč politickými stranami tvrdí, že facebook dělá více škody než užitku, tento pocit roste mezi republikány (82 procent).

Mezi většinou, která si myslí, že facebook škodí společnosti, však panuje menší shoda v tom, zda je na vině samotná platforma, či nikoli. Celkem 55 procent lidí uvedlo, že problém je spíše v tom, jak lidé facebook používají. Naproti tomu 45 dotazovaných si myslí, že je to dané spíše tím, jak je síť provozovaná.

Zhruba polovina Američanů (49 procent) uvedla, že zná někoho, o kom si myslí, že díky obsahu na facebooku uvěřil konspiračním teoriím. Toto číslo roste u mladších ročníků, až 61 procent Američanů mladších 35 let uvedlo, že zná někoho takového. Naopak pouhých 35 procent Američanů starších 65 let se domnívá, že zná někoho, kdo kvůli facebooku uvěřil konspiračním teoriím.

Facebook čelí nové vlně kontroverzí v důsledku zveřejnění interních dokumentů, které odhalují firemní kulturu a ukazují na neschopnost platformy čelit nenávistnému obsahu v zemích jako je Indie, kterým není věnována taková pozornost jako Spojeným státům. Informace pocházejí z tisíců dokumentů, které z Facebooku vynesla bývalá zaměstnankyně Frances Haugenová. Ta od té doby svědčila v americkém Kongresu a před evropskými poslanci a vyzývala k větší regulaci firmy. Facebook koncem října oznámil své přejmenování na Meta Platforms.

Až 53 procent Američanů si myslí, že vláda by měla zvýšit regulaci facebooku, oproti 11 procentům, která si myslí, že by ji měla snížit.

Američané obecně příliš nevěří v dobré úmysly technologických firem. Celkem 38 procent respondentů uvedlo, že vůbec nedůvěřuje firmám jako je Google, Facebook nebo Amazon, což je o téměř deset procent víc než v březnu 2019. Jen 34 procent Američanů technologickým firmám částečně důvěřuje, což je mírný pokles oproti 40 procentům před dvěma lety.

Související

Meta Platforms

Zuckerberg včera zbohatl o 650 miliard korun, letos už o bilion. Investoři mu tak tleskají hlavně za to, že byl schopen rychle propustit přes 20 tisíc lidí

Spoluzakladatel a šéf Mety, matky Facebooku, letos bohatne jako nikdo jiný. Mark Zuckerberg od začátku roku rozhojnil své jmění o v přepočtu zhruba 980 miliard korun. To je suma, jež přesahuje polovinu letos plánovaných příjmů českého státního rozpočtu. Zuckerberg tak zažívá comeback mezi ty světově vůbec nejbohatší. Celkově totiž jeho jmění činí bezmála čtyři biliony korun, což jej momentálně řadí na čtvrtou příčku globálně nejbohatších lidí. Více už má jen Elon Musk, Jeff Bezos a Bernard Arnault. 

Více souvisejících

Facebook

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy