Honduras zastavil karavanu migrantů, stovky osob včetně dětí se do USA nedostanou

Honduraská policie zastavila pochod stovek lidí, kteří se přes Guatemalu a Mexiko chtěli dostat do Spojených států. Pochod, který tvoří zhruba 600 mužů, žen a dětí, byl zastaven poblíž města San Pedro Sula nedaleko hranice s Guatemalou.

Policie žádala po účastnících průkazy totožnosti a negativní test na covid-19. Téměř nikdo z nich ale požadované doklady neměl, píše dnes agentura AP.

Lidé, kteří se vydali na pochod do Spojených států, tvrdí, že jim veškerý majetek a možnosti obživy vzaly hurikány Éta a Jóta, které zasáhly oblast v listopadu. "Všechno jsem ztratila, pasy mých dětí, jejich oblečení, naprosto všechno," uvedla jedna z účastnic pochodu, která se na cestu do USA vydala se svými dětmi a manželem. Ekonomickou situaci v zemi zhoršila také epidemie covidu-19.

? #URGENTE ? - 11:22 pm.Triste y Lamentable ver estas imágenes de nuestros compatriotas tratando de salir del país buscando un sueño americano y el gobierno mando a poner un muro de policías para que no los dejen salir, estan durmiendo en la calle con frío.#NoticiasRosales pic.twitter.com/k86c5fs6pC

— Noticias Rosales - Honduras (@HondurasRosales) December 11, 2020

Podle Mezinárodního Červeného kříže hurikán Éta dopadl na tři miliony ze zhruba 9,5 milionu obyvatel Hondurasu. Při návštěvě Washingtonu prezident Hondurasu Juan Orlando Hernández minulý týden varoval, že kvůli hurikánům hrozí jeho zemi nedostatek potravin.

Pochody migrantů, takzvané karavany, se do širšího povědomí dostaly předloni poté, co je Donald Trump označil za bezpečnostní hrozbu pro USA. Loni se k americko-mexické hranici z Hondurasu vydaly desetitisíce migrantů. Trump kritizoval vlády regionu, že nedokážou běžence zastavit, a Mexiku hrozil i zavedením cel.

Letos vlnu migrantů zbrzdila pandemie covidu-19, kvůli níž vlády v regionu zavřely hranice. Záhy po jejich otevření vyrazila koncem září karavana několika tisíc běženců, jimž se 1. října podařilo dostat přes hondurasko-guatemalskou hranici. Úředníci na hranicích se zprvu snažili kontrolovat doklady, posléze to ale vzhledem k počtu běženců vzdali. Pro vstup do Guatemaly navíc měli mít lidé test na covid-19. Guatemalské úřady ale většinu z těchto migrantů zadržely a deportovaly zpět do vlasti.

Související

Více souvisejících

honduras karavany migrantů uprchlíci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy