Impeachment Trumpa se začne veřejně řešit už v listopadu

Veřejná slyšení ve Sněmovně reprezentantů USA k vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa a o jeho možném sesazení začnou ještě tento měsíc, harmonogram ale stanoven není. Dnes to v rozhovoru s agenturou Bloomberg prohlásila demokratická šéfka sněmovny Nancy Pelosiová. Zdůraznila, že Trump dosud nečelí procesu sesazení (impeachment) a že případná žaloba, která by takovou proceduru zahájila, musí být podepřena jasnými důkazy.

"Předpokládám, že veřejné slyšení bude v listopadu," řekla Pelosiová. Dodala, že pokud případ povede k impeachmentu, tak musí být "neprůstřelný".

Předsedkyně sněmovny rovněž prohlásila, že vedle veřejných slyšení budou pokračovat i výslechy svědků za uzavřenými dveřmi, a to tak dlouho, dokud budou mít význam a přínos pro vyšetřování.

O tom, jak se bude vyšetřování dále vyvíjet a kdy demokraté plánují formálně prezidenta obžalovat, se ještě nerozhodlo. "Nevím, jaký bude časový rozvrh," uvedla Pelosiová s tím, že určující bude pravda. "O tom, zda prezident bude čelit impeachmentu, jsme ještě nerozhodli," dodala.

Pokud sněmovna, kde mají většinu demokraté, Trumpa obžaluje, bude k prezidentově sesazení potřeba dvoutřetinová většina v Senátu. To se podle analytiků nezdá jako pravděpodobné, protože tuto komoru Kongresu kontrolují Trumpovi republikáni.

Demokraté zkoumají možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s jeho tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna. Trump obvinění odmítá a považuje ho za pokračování honu na čarodějnice, který začal již uzavřeným objasňováním ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016. Tehdy se zvláštní vyšetřovací tým zaměřil na Trumpův štáb, spolupráci s Moskvou ale nezjistil.

Nynější vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo 24. září a tento čtvrtek sněmovní demokraté schválili rezoluci, která jako další krok k možnému impeachmentu upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

Mezitím dnes federální soud nařídil americkému ministerstvu zahraničí, aby zveřejnilo některé přehledy a shrnutí z Trumpova červencového telefonátu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Právě tento rozhovor aféru odstartoval. Kvůli dokumentům podala na ministerstvo zahraničí žalobu aktivistická organizace American Oversight. Soud se za organizaci postavil a ministerstvu nařídil, aby dokumenty vydalo do 22. listopadu.

V názoru na impeachment není rozdělen jen Kongres, kde demokraté vyšetřování Trumpa podporují a republikáni odmítají, ale také veřejnost. Podle dnes zveřejněné průzkumu agentury AP a společnosti NORC souhlasí s vyšetřováním prezidenta 47 procent dotázaných, zatímco 38 procent je proti. Na 53 procent Američanů si podle sondáže myslí, že sněmovní demokrati kauzu otevřeli z politických důvodů, 43 procent jako motiv vidí dobrou víru zákonodárců a jejich odpovědnost dohlížet na moc výkonnou. Průzkum také potvrdil, že pro impeachment jsou spíše demokratičtí voliči než republikánští a že mezi příznivci demokratů vyšetřování prezidenta rozhodně schvaluje 68 procent z nich.

Související

Donald Trump

Trumpovi obhájci ústavní žalobu odmítají jako pomstu demokratů

Obvinění Donalda Trumpa z "podněcování ke vzpouře" je protiústavní, nepodložené a politicky motivované. S takovým vyjádřením zahájila svou hlavní argumentaci exprezidentova obhajoba během čtvrtého dne projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým ve své prezentaci útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení.

Více souvisejících

Impeachment Donald Trump Sněmovna reprezentantů kongresu USA Kongres USA

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy