Jak dál v boji s koronavirem? Profesor zpochybnil přínos drakonických opatření

NÁZOR - Covid-19 nakonec odezní dvěma způsoby: buď se vyvine vakcína, nebo virus zmizí spolu s tím, jak postupující infekce vybaví obyvatelstvo kolektivní imunitou. Tvrdí to profesor Michael Osterholm, expert na infekční nemoci z University of Minnesota. V komentáři pro server Washington Post, který sepsal s dokumentaristou Markem Olshakerem, ale varuje, že ani jedno východisko nepřijde rychle.

Čas čelit realitě

"Je čas čelit realitě," konstatují Osterholm a Olshaker. Tvrdí, že nejen Spojené státy urgentně potřebují jednotnou strategii založenou na nejlepších vědeckých poznatcích o zastavování nemocí jako covid-19, zkušeností s potlačováním viru v Číně, Singapuru a Hongkongu, stejně jako realistických odhadech lidských a ekonomických obětí zvoleného postupu.

Pokud se vydáme cestou nekonečné série krátkodobých akčních opatření, náš způsob života nepřežije, varují profesor a dokumentarista. Ptají se, čeho vlastně mají dosáhnou příkazy k omezené karanténě a domácí izolaci. Odpovídají, že cílem je zjevně "narovnat křivku" a zabránit kolapsu již tak zahlceného zdravotnictví.

Zajištění schopnosti nadále poskytovat péči přílivu pacientů s covid-19 a zároveň běžně léčit i další pacienty a chránit zdravotnický personál je hlavní faktor při zmírňování dopadů na lidi postižené koronavirem i dalšími nemocemi, tvrdí Osterholm a Olshaker. Pokládají otázku, jak toho dosáhnout.

Podle lékaře a dokumentaristy není zřejmé, co bude následovat po několika týdnech zákazu běžných aktivit, zda politici vyhlásí další zákazy, jak dlouho je možné udržovat obyvatelstvo doma a zda tato opatření vůbec povedou k výraznému rozdílu.

Osterholm a Olshaker odkazují na drakonická opatření v Číně a Itálii, která měla šíření covid-19 zastavit. "Ale jak a kdy se tyto dvě země vrátí k normálnímu životu? A až tak učiní, přijde velká druhá vlna případů? Pokud se tak stane, měly by (opatření) prostě mechanicky zopakovat?" tážou se autoři komentáře.         

Spojené státy, kde se blíží možné vydání federálního zákazu vycházení, stojí před pomyslným rozezvučením obřího zvonu, o kterém nikdo neví, jak se dá umlčet, varují profesor a dokumentarista. Zdůrazňují, že například nemáme spolehlivá data o reálném dopadu uzavírání škol na šíření covid-19. Jako příklad dávají Hongkong a Singapur, velké městské státy, které postihla epidemie na svém začátku a které se snažily reagovat rychle.

Zatímco Hongkong školy uzavřel, Singapur nikoliv, a přesto v míře šíření nemoci nebyl velký rozdíl, vyzdvihují Osterholm a Olshaker. Připomínají, že druhotným efektem uzavření škol je ale tvrdý dopad na ty, kteří si mohou nejméně dovolit nechodit do práce a starat se doma o děti, nehledě na otázku, co se zdravotníky, hasiči, policisty, údržbáři, řidiči a dalšími klíčovými zaměstnanci, kteří děti mají - rozsah problému je pak zřejmý.  

Se střízlivou studií možných strategií boje s covid-19 přišli vědci z londýnské Imperial College, poukazují profesor s dokumentaristou. Vysvětlují, že zahrnuje tři scénáře - zmírňování v podobě narovnávání křivky, potlačování v podobě dlouhodobé karantény a volný průběh, tedy ponechání přirozeného šíření viru.

Studie také modeluje počty nakažených a mrtvých pro každý z uvedených postupu a hlavní poselství zní, že podstatné omezení počtu vážných případů a úmrtí by si žádalo téměř absolutní zákaz pohybu, dokud nebude účinná vakcína, upozorňují Osterholm a Olshaker. Dodávají, že ta ale přijde nejdříve za 18 měsíců.

Izolace rizikových, návrat k normálu

"Představte si dopad uzavření úřadů, škol, dopravy, restaurací, hotelů, obchodů, divadel, koncertních síní, sportovních akcí a dalších událostí na dobu neurčitou a ponechání všech navázaných pracovníků v nezaměstnanosti, na podpoře," pokračují lékař a dokumentarista. Obávají se, že to by dlouho před příchodem vakcíny či vzniku kolektivní imunity vyústilo nikoliv v ekonomickou depresi, ale totální kolaps hospodářství a bezpočet navždy zaniklých pracovních míst.

Není možné nechat všechny doma a nadále produkovat a distribuovat základní zboží potřebné k zajištění života a boje s nemocí, deklarují Osterholm s Olshakerem. Konstatují, že jsme sice v neznámé situaci, ale za nejlepší alternativu považují umožnit těm, u kterých je nízké riziko závažného průběhu nemoci, pracovat, obchodovat, zajišťovat výrobu a fungování společnosti a souběžně s tím doporučit vysoce ohroženým jedincům chránit se skrze fyzickou izolaci.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Zároveň musí dojít k co nejrapidnějšímu navýšení kapacit zdravotnictví, konstatují lékař a dokumentarista. Věří, že takovýto plán může vést k postupnému zisku kolektivní imunity, aniž by došlo ke zničení finančních struktur, od kterých se odvíjejí naše životy.  

Brzy můžeme zjistit, že pokusy rozprostřít nákazu a držet křivku v rozumné normě nefungují, upozorňují Osterholm a Olshaker. Deklarují, že pak nezbude než čekat na vědecké či přirozené vysvobození a začít vracet věci do normálu při nejlepší možné ochraně vysoce ohrožených.

Musíme si ale přiznat, že bez ohledu na to, co učiníme, někteří lidé onemocní, někteří zemřou a zdravotnictví bude zahlceno, tvrdí profesor a dokumentarista. Zdůrazňují, že možnosti nejsou černobílé a je třeba určit, jaký stupeň šedi zvolíme a aplikujeme. "Dostaneme se z toho, ale tvrdé a bolestivé volby jsou nevyhnutelné," uzavírají autoři svůj komentář.

Související

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost. Komentář

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 58 minutami

před 1 hodinou

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 4 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého

Policie od pátečního rána vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, ke které došlo v rodině na Teplicku v Ústeckém kraji. Informovala o tom na sociální síti X. Třetí osoba utrpěla těžká zranění. Podezřelého zadrželi strážci zákona na místě činu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy