KOMENTÁŘ | Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

Tyto události byly vyvrcholením dlouhotrvajícího napětí mezi britskými koloniemi v Severní Americe a metropolí v Londýně. Příčiny revoluce lze nalézt v ekonomických, politických a ideologických faktorech, včetně zdanění bez zastoupení – nové daně nebyly s kolonisty řádně projednány, z pohledu kolonistů šlo o porušování jejich výsad a práv. Svou roli sehrál i vliv osvícenských myšlenek. 

První kontinentální kongres v roce 1774 symbolizoval jednotu kolonií a odpor proti britským opatřením. Cesta k nezávislosti byla plná rozkolů a konfliktů. Ne všichni v koloniích byli jednoznačně přesvědčení, že samostatnost je tou nejlepší cestou a vyčkávali co přinese buducnost. Několik procent lidí také zůstalo věrných britskému panovníkovi a později USA opustili. Do jisté míry tak šlo i o válku občanskou. 

Finální eskalace konfliktu nastala v dubnu 1775 v bitvě o Lexington a Concord, kdy kolonisté poprvé oficiálně bojovali proti britským vojskům. 4. července 1776 pak byla přijata Deklarace nezávislosti, která formálně vyhlásila oddělení kolonií od britského impéria

Z počátku přitom nebylo vůbec jisté, jak válka dopadne. Britové zkoncentrovali velké síly k tomu, aby americkým snahám o nezávislost zabránili. Šlo o největší sílu, kterou dokázali shromáždit v celém 18. století. Pro národní a vlastenecké cítění Američanů šlo o dobu naděje i zoufalství, která zrodila hrdiny, jejich první politické vůdce a položila základy Spojených států amerických a jejich politického systému. 

Jedním z důležitých okamžiků této války byla právě bitva u Trentonu, která nejenže vdechla novou energii do řad povstalců, ale také upevnila pozici George Washingtona jako neotřesitelného vůdce a vojenského velitele. Rok 1776 byl přitom pro americké povstalce velmi obtížný. Po sérii porážek v New Yorku, kde se vylodila ohromná britská armáda, se Kontinentální armáda pod velením George Washingtona stáhla přes řeku Delaware do Pensylvánie. 

Armáda byla demoralizovaná, vyčerpaná a čelila kritickému nedostatku zásob. Přesto Washington věděl, že je nutné zasáhnout – nejen kvůli vojenské strategii, ale také kvůli obnovení důvěry mezi kolonisty, jejichž podpora válce upadala. Rizika byla také značná. Neúspěch mohl znamenat konec povstalecké armády i celé revoluce. Na druhé straně britská armáda a její spojenci, němečtí žoldnéři z Hesensko-Kasselska, kontrolovali strategicky důležité město Trenton v dnešním státě New Jersey. Hesenci byli známí svou disciplínou a bojovou zdatností, ale během vánočních svátků se cítili bezpečně, což vedlo k jistému podcenění hrozby.

V noci z 25. na 26. prosince 1776 se Washington rozhodl provést odvážný tah. Se svými muži překročil zamrzlou a neklidnou řeku Delaware, aby provedl překvapivý útok na Trenton. Tento slavný okamžik vyobrazuje hned několik známých obrazů a malířských pláten, kde Washington překračuje řeku Delaware a stojící na přídi člunu se dívá na druhý břeh, kde se má rozhodnout o tom, zda jeho strategie byla správná či nikoliv. Zároveň měla tato několika malíři zpodobněná vojevůdcovská póza povzbudit jeho vojáky. 

Překročení řeky za extrémních podmínek bylo samo o sobě heroickým výkonem. Ledové kry, prudký proud a mrazivé počasí zpomalovaly postup a ohrožovaly úspěch celé operace. Dva americké oddíly dokonce nebyly schopny řeku překročit, takže Washington měl při útoku pod svým velením pouze 2 400 mužů, což bylo o mnohem méně, než bylo plánováno. 

Armáda po překročení řeky pochodovala 15 km na jih. Když Washingtonova armáda dorazila k Trentonu, jeho jednotky zahájily útok za úsvitu 26. prosince. Hesenští vojáci snížili ostražitost v domnění, že jsou před americkou armádou v bezpečí, a neměli postaveny ani žádné hlídky. Po nečekaném útoku, překvapení a naprosto nepřipraveni, byli rychle poraženi a obklíčeni. Ironií osudu zůstává jedna dochovaná verze událostí, že velitel Hesenců plukovník Johann Gottlieb Rall předtím odmítl britského špeha, který se dozvěděl o plánovaném americkém útoku. Údajně to mělo být proto, že byl uprostřed karetní hry a nevěřil, že by se Američané odvážili pokusit jeho muže přepadnout. Špión se spokojil s předáním vzkazu, ale Rall ho ignoroval.

Intenzivní boj trval jen krátce – přibližně 90 minut. Výsledkem bylo rozhodné vítězství Kontinentální armády a Američanů: 22 Hesenců včetně jejich velitele Ralla padlo, zhruba 900 z nich bylo zajato, zatímco ztráty na americké straně byly minimální. Mělo se jednat o pouhé dva vojáky, kteří zemřeli v důsledku zranění. 

Bitva u Trentonu ukázala nejen Washingtonovu velitelskou schopnost, ale také jeho odhodlání a odvahu zvolit překvapivé řešení. Mnozí jeho současníci by se v té chvíli uchýlili k defenzivě, ale Washington pochopil, že pouze ofenzivní akcí může zvrátit nepříznivý průběh války. Jeho rozhodnutí riskovat a vsadit vše na jednu kartu bylo odvážné a dokázalo inspirovat jak jeho vojáky, tak celý národ.

Bitva u Trentonu tak byla nejen vojenským triumfem, ale také důkazem neochvějného vedení George Washingtona. V době, kdy mnozí pochybovali o jeho schopnostech, dokázal využít jak svou odvahu, tak strategické cítění. Washington, muž známý svou stoickou povahou, zůstával pevný i v největších krizích. Jeho schopnost inspirovat a vést vojáky bez ohledu na těžké okolnosti byla klíčovým faktorem nejen u Trentonu, ale v celé válce za nezávislost. Po bitvě u Trentonu se jeho pověst v očích vojáků i obyčejných kolonistů výrazně upevnila. 

Jedním z nejzajímavějších aspektů bitvy u Trentonu je zmíněná účast německých žoldnéřů z Hesensko-Kasselska na britské straně. Hesenci byli najati britskou vládou, aby podpořili její vojenské operace v Americe. Tato praxe najímání cizích vojáků byla běžná, ale jejich přítomnost na bojišti přidávala konfliktu nový rozměr. Hesenci byli známí svou tuhou disciplínou, ale v Trentonu byli zastihnuti i kvůli pochybení jejich velitele nepřipravení, což vedlo k jejich rychlé porážce.

Vítězství u Trentonu mělo obrovský dopad. Strategicky posílilo morálku americké armády a kolonistů, kteří po dlouhé době zažili vítězný okamžik. Washingtonův odvážný tah navíc přiměl mnoho vojáků prodloužit své smlouvy a přilákal nové rekruty do armády. Z politického hlediska bitva ukázala, že Kontinentální armáda je schopná porazit britské síly, a to i za zdánlivě nepříznivých podmínek. Tento úspěch také posílil důvěru zahraničních spojenců, jako byla Francie, která později poskytla klíčovou pomoc. 

Bitva u Trentonu nebyla jen vojenským střetem, ale i symbolem naděje a odvahy v temných časech. Ukázala, že i malá, odhodlaná armáda může zvítězit nad silnějším protivníkem, pokud má schopného vůdce a pevnou víru ve svůj cíl. Pro George Washingtona i pro celou Ameriku zůstává tento okamžik jedním z nejdůležitějších milníků na cestě ke svobodě. Dopady americké revoluce a války za nezávislost byly značné. Vznikla nová republikánská forma vlády a vytvoření USA, které se staly první moderní demokracií. Revoluce také ovlivnila další revoluční hnutí po celém světě.  

Související

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024) Komentář

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

Více souvisejících

komentář bitva u Trentonu (26.12.1776) historie USA (Spojené státy americké) válka George Washington (prezident USA)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Část Česka trápí smog, varovali meteorologové

Pro část Moravskoslezského kraje platí od nočních hodin smogová situace, kterou vyhlásil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Výstraha zůstává v platnosti až do odvolání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy